Χοροστατούντος του Επισκόπου Ταλαντίου Επιφανίου οι λατρευτικές εκδηλώσεις στο Μεσολόγγι για τον Άγιο Σπυρίδωνα
![ΕΠΙΦΑΝΙΟΣ 768x512](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2023/12/ΕΠΙΦΑΝΙΟΣ-768x512-1.jpg)
Χοροστατούντος του Επισκόπου Ταλαντίου Επιφανίου θα τελεστούν από σήμερα στο Μεσολόγγι οι λατρευτικές εκδηλώσεις για τον Πολιούχο της πόλης, Άγιο Σπυρίδωνα.
Μετά από πρόσκληση του Μητροπολίτη Αιτωλίας και Ακαρνανίας, Δαμασκηνού ο θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ταλαντίου, Επιφάνιος “επιστρέφει” και πάλι στο Μεσολόγγι και μάλιστα στον Μητροπολιτικό Ναό στον οποίο για 17 χρόνια διετέλεσε προϊστάμενος.
Το απόγευμα της Δευτέρας ο κ. Επιφάνιος θα χοροστατήσει στον Πανηγυρικό Εσπερινό, όπως και αύριο ανήμερα της εορτής του Αγίου Σπυρίδωνα.
Ο Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας, Δαμασκηνός, σήμερα θα χοροστατήσει στον πανηγυρικό Αρχιερατικό εσπερινό στον Ιερό Ναό Αγίου Σπυρίδωνος Βόνιτσας, ενώ αύριο θα ιερουργήσει στο Αρχιερατικό Συλλείτουργο στο Μεσολόγγι.
messolonghinews.gr
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)