Aνακοίνωση για τον Κανονισμό Κοινοχρήστων Χώρων του Δήμου Αγρίνιου
![kafeteria](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2024/05/kafeteria.jpg)
Από την Διεύθυνση Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης του Δήμου Αγρινίου ανακοινώνονται τα εξής :
Με την υπ΄ αρ. 92/2024 (ΑΔΑ: ΨΡΛΕΩ65-Θ1Ν) απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου τροποποιήθηκε ο Κανονισμός Κοινοχρήστων Χώρων του Δήμου.
Ειδικά για την παραχώρηση χρήσης ΚΧ για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων ή εμπορευμάτων για το έτος 2024 προβλέπονται τα εξής:
α) όσοι επαγγελματίες αιτήθηκαν ή επιθυμούν τη χρήση κοινόχρηστου χώρου για το έτος 2024και είτε δεν έχουν καταθέσει αίτηση ανανέωσης άδειας, είτε έχουν καταθέσει αίτηση εντός της νόμιμου προθεσμίας, αλλά δεν κατέβαλλαν την προκαταβολή ποσοστού30% εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών,
κατ’ εξαίρεση μπορούν να αιτηθούν και να καταβάλλουν προκαταβολή ύψους 30% του αναλογούντος ετήσιου τέλους έως30/6/2024καιναεξοφλήσουντοεναπομείναντέλοςύψους 70%έως 31/10/2024.
β) όσοι από τους επαγγελματίες έχουν καταβάλλει την προκαταβολή ποσοστού 30%, είτε τηνπροκαταβολήκαικάποιεςεκτωνλοιπώνδόσεωνπουαναλογούν,δύνανταιναεξοφλήσουντο εναπομείναν κατά περίπτωσηποσόέως31/10/2024.
Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να προβούν στις ως άνω ενέργειες εντός των αντίστοιχων προθεσμιών, αλλιώς θα απωλέσουν το δικαίωμα χρήσης κοινόχρηστου χώρου για το έτος 2024 και η χρήση θα είναι αυθαίρετη.
Οι αιτήσεις κατατίθενται στην Δ/νση Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης – Τμήμα Αδειοδοτήσεων & Ρύθμισης Εμπορικών Δραστηριοτήτων (Στ. Τσιτσιμελή & Ε.Ο. Αγρινίου – Αντιρρίου, 1ος όροφος), ή ηλεκτρονικά στο e-mail: dtoa@agrinio.gr
Πληροφορίες: κ. Α. Τσιμιδάκη τηλ: 2641 363525
Η υπ’ αρ. 92/2024 έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Δήμου
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)