Προτομή του μακαριστού Κοσμά ετοιμάζει ο Δήμος Αγρινίου – Πού θα τοποθετηθεί
![simvoulio2](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2024/05/simvoulio2.jpg)
Στην αποκάλυψη ότι η δημοτική αρχή προβαίνει σε ενέργειες ώστε να τιμήσει την μνήμη του μακαριστού Μητροπολίτη Κοσμά προχώρησε ο Γ. Παπαναστασίου κατά την διάρκεια του πρόσφατου Δημοτικού Συμβουλίου.
Στο πλαίσιο της εισήγησής του αναφορικά με την ανακήρυξη του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου, Ιερόθεου σε επίτιμο δημότη Αγρινίου, ο Δήμαρχος ανέφερε ότι έχουν κινηθεί οι διαδικασίες για την κατασκευή αδριάντα του κυρού Κοσμά.
«Θα τιμήσουμε τον Κυρό Κοσμά. Ο Δήμος Αγρινίου θα αναλάβει να φιλοτεχνηθεί προτομή του, η οποία κατά πάσα πιθανότητα θα τοποθετηθεί έξω από την Μητρόπολη, τον προσεχή Ιανουάριο, στο μνημόσυνό του», τόνισε ο κ. Παπαναστασίου.
Αναμφίβολα, πρόκειται για μία κίνηση με υψηλή συμβολική αξία, δεδομένου του έργου και της λαοφιλίας του μακαριστού Μητροπολίτη.
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)