ΠΑΣ-Παναιτωλικός 1-0: Ήττα σε ματς με λίγες φάσεις

tsiggaras

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και εμφανή την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε 1-0 από τον ΠΑΣ στα Ιωάννινα.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν απειλήθηκε και απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος. Καλή στιγμή είχε ο Κολοβός στα τέλη του ημιχρόνου, με τον ΠΑΣ όμως να προηγείται πριν το ημίχρονο.

Είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο δεύτερο μέρος ο Βαρόνε, σημάδεψε ωστόσο το δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο
Κακός ρυθμός και φάσεις «μηδέν» στα πρώτα 20′. Ο ΠΑΣ ήταν πιο δραστήριος με μόνη εξαίρεση μία προσπάθεια του Τζίμα, δεν πατούσε εύκολα περιοχή. Ούτε βέβαια και ο Παναιτωλικός.

Στο 23′ ο Ανέστης πρόλαβε να παρέμβει σε σέντρα προς τον Μπάλαν. Επικίνδυνη σέντρα του Λιάβα από δεξιά στο 27′, έδιωξε σε κόρνερ ο Εραμούσπε πριν τον Καρέλη. Σωτήρια υπήρξε η επέμβαση του Μπαγκαλιάνη σε νέο γύρισμα λίγο αργότερα, με το νεαρό να φτάνει κοντά στο να σημειώσει αυτογκόλ.

Η καλύτερη στιγμή του ημιχρόνου για τον Παναιτωλικό ανήκε στον Κολοβό. Συνδυάστηκε ωραία με τον Μόρσεϊ στο 40′, πλάσαρε τον Αθανασίου αλλά αυτός απέκρουσε την προσπάθειά του.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 42′. Ο Σόρια σέντραρε, ο Μορέιρα πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, νικώντας τον Ανέστη για το 1-0. Αυτό ήταν και στο σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο
Με έξι αλλαγές ξεκίνησε η επανάληψη από μεριάς Αναστασίου. Στεργιάκης, Πέδρο, Νταγκό, Μαλής, Βαρόνε και Ξενιτίδης πέρασαν στο γήπεδο.

Στο 53′ ο Ιταλός σημάδεψε το δοκάρι από πολύ καλή θέση, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς. Λίγο αργότερα στο γήπεδο πέρασε και ο Χατζηθεοδωρίδης.

Μεγάλη ευκαιρία είχε ο ΠΑΣ στο 62′. Ο Τζίμας βρήκε στον Ροσέρο, αυτός έδωσε παράλληλη στον Μορέιρα που σούταρε. Όμως, ο Στεργιάκης με φοβερή επέμβαση έσωσε την εστία του.

Οι πολλές αλλαγές «έριξαν» από εκεί και πέρα τον ρυθμό. Σουτ του Λιάβα στο 74′ μετά από στρώσιμο του Ξενιτίδη δεν απείλησε ιδιαίτερα. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, δίχως κάποια ιδιαίτερη στιγμή να καταγράφεται για τις δύο μεριές.

Εμφανώς επηρεασμένες οι δύο ομάδες από τη διακοπή, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί επ’ ουδενί «δάφνες» ποιότητας. Επόμενο φιλικό για τον Παναιτωλικό απέναντι στην Άντερλεχτ, στις 6 του μήνα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάνης, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίμας, Μορέιρα, Παμλίδης, Μπάλαν.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μλάντεφ, Λάρσον, Τσιγγάρας, Λιάβας, Φλόρες, Κολοβός, Μόρσεϊ, Καρέλης.

Αλλαγές: Στεργιάκης, Μαλής, Βαρόνε, Νταγκό, Πέδρο, Ξενιτίδης, Χατζηθεοδωρίδης.