ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός4-1: Θρίαμβος και στο βάθος τίτλος!

paokgol

Παίζοντας καταπληκτικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο ΠΑΟΚ διέλυσε με σκορ 4-1 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και πλέον πάει να τα παίξει «όλα για όλα» στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον Άρη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα!

Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό και την τραγική εικόνα των «πρασίνων», πήραν την 3η συνεχόμενη νίκη τους σε ντέρμπι και πλέον ετοιμάζονται για το… τελικό χτύπημα!

Ο Παναθηναϊκός σε ακόμη ένα ματς πλήρωσε πολλά φτηνά, ερασιτεχνικού επιπέδου ατομικά λάθη, δεν είχε σοβαρή εικόνα και στο τέλος… διαλύθηκε!

Ο Ακαϊντίν στην Opap Arena, ο Ρούμπεν απόψε. Παρά την συντριπτική κατοχή της μπάλας, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ δεν είχε ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο λόγω της εξαιρετικής ανασταλτικής συμπεριφοράς του ΠΑΟΚ και των δικών της μέτριων, πρόχειρων επιλογών.

Από την άλλη πλευρά οι Θεσσαλονικείς δούλεψαν καλά το παιχνίδι πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλό τους, είχαν δοκάρι στο 2’ με τον Μπράντον Τόμας και εκμεταλλεύτηκαν το λάθος – δώρο του Πέρεθ.

Έτσι προηγήθηκαν με σκορ 1-0 χωρίς να έχουν απειληθεί σχεδόν καθόλου από τους «πράσινους». Συνολικά είχαν ασφαλώς καλύτερη παρουσία και κυρίως το προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και απλώς ο Παναθηναϊκός πάλευε να φτάσει στην περιοχή του Κοτάρσκι, ενώ στο 61’ ο Σπόραρ έχασε τεράστια ευκαιρία απέναντι στον Κοτάρσκι, που απέρκουσε.

Στο 73’ μετά το λάθος του Γεντβάι που έκανε αχρείαστο πέναλτι στον Σαμάτα, ο Ζίβκοβιτς ευστόχησε κάνοντας το 2-0, ενώ στο 78’ ο Γερεμέγεφ μετά από σέντρα του Μλαντένοβιτς μείωσε σε 2-1!

Κι όμως οι Θεσσαλονικείς… πάτησαν το γκάζι στα τελευταία λεπτά μια και ο Παναθηναϊκός είχε βγει μπροστά για να ισοφαρίσει και με τους Βιερίνια στο 89’ και Ζίβκοβιτς στο 91’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με το τελικό 4-1.