Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Θρυλική νίκη με μπαλάρα

osfp aek 3

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού με 2-0 επί της ΑΕΚ, που σε συνδυασμό με τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού, οι Πειραιώτες ανέβηκαν στην 3η θέση και η «Ένωση» έπεσε στη 2η!

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Θρυλική νίκη με μπαλάρα, γκρέμισε την «Ένωση» από την κορυφή
Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους. Ωστόσο, απόψε στο Καραϊσκάκη μίλησε η ψυχή του Ολυμπιακού! Τα παιδιά του Μεντιλίμπαρ έδωσαν την καλύτερη απάντηση μετά την ήττα στην Τούμπα και επικράτησαν με 2-0 της ΑΕΚ, δίνοντας μία άγρια ομορφιά στο φινάλε των πλέι οφ, καθώς οι Πειραιώτες ανέβηκαν στην 3η θέση και η «Ένωση» έπεσε 2η με τον ΠΑΟΚ να περνάει στην κορυφή και να γίνεται… ροντέο η τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ. Σπουδαίο ποδόσφαιρο από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μία ΑΕΚ που κινδυνεύει να χάσει το πρωτάθλημα.

ΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ… ΚΑΛΕΝΣ

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έδωσε φανέλα βασικού στον Απόστολο Αποστολόπουλο στο αριστερό άκρο της άμυνας. Το γεγονός ότι έμειναν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι Ρίτσαρντς και Ορτέγκα, ενώ και ο Κίνι που είχε ξεκινήσει στην Τούμπα, δεν ήταν στο 100%. Ο αντικαταστάτης του τιμωρημένου Παναγιώτη Ρέτσου ήταν ο Ανδρέας Ντόη. Ο Μεντιλίμπαρ επέλεξε τους Τζολάκη στα γκολπόστ, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο και Αποστολόπουλο στην τετράδα της άμυνας, τους Έσε, Όρτα και Τσικίνιο στα χαφ, τους Ποντένσε και Φορτούνη στα άκρα και τον Ελ Κααμπί στην κορυφή στο 4-3-3 του Ολυμπιακού. Από την άλλη πλευρά, ο Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε τον Κάλενς και όχι τον Μουκουντί στο πλευρό του Βίντα. Ο Αργεντινός επέλεξε το 4-4-2, έχοντας τον Στάνκοβιτς στα δοκάρια, τους Σιντιμπέ, Κάλενς, Βίντα και Χατζισαφί στην τετράδα της άμυνας, τους Σιμάνσκι και Πινέδα στα χαφ, τους Γκατσίνοβιτς και Ελίασον να κινούνται περισσότερα στα πλάγια και επιθετικό δίδυμο τους Αραούχο και Λιβάι.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο 45λεπτο ήταν καλύτερος από την ΑΕΚ. Και το λέμε αυτό από την άποψη ότι επιχείρησε να επιτεθεί ορθολογικά, βάζοντας κάτω την μπάλα, χτυπώντας την πλευρά του Σιντιμπέ με τον Ποντένσε, αλλά και παίζοντας αρκετά με τον Φορτούνη που προκάλεσε προβλήματα στον Χατζισαφί. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ επιχειρούσε κυρίως με βαθιές μπαλιές στην ερυθρόλευκη άμυνα ή με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει κινδύνους προς την εστία του Τζολάκη, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Ελίασον και Λιβάι. Ο Ολυμπιακός πρέσαρε ψηλά και κατάφερε να σπάσει αρκετές φορές το «build up» του «Δικεφάλου». Είναι χαρακτηριστικό ότι από ένα κλέψιμο προήλθε η πολύ μεγάλη ευκαιρία του Ελ Κααμπί στο 11’, έπειτα από έξοχη πάσα του Ποντένσε. Ο Μαροκινός πλάσαρε, αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ και κράτησε το 0-0. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, πρέσαρε την κιτρινόμαυρη άμυνα, οι παίκτες της ΑΕΚ επέμεναν στο να γυρίζουν την μπάλα έξω από την περιοχή τους και οι Πειραιώτες ναι μεν κέρδισαν κάποιες φορές την κατοχή, αλλά δεν κατάφερναν να κάνουν το καλό τελείωμα. Στο 20’ οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να απειλήσουν με μία βαθιά μπαλιά, ο Λιβάι κέρδισε τη μονομαχία από τον Ντόη και έφυγε προς την εστία, αλλά κόλλησε το μυαλό του όταν είδε ξαφνικά μπροστά του τον Κάρμο, με αποτέλεσμα ο Ντόη να επιστρέψει γρήγορα και να κόψει τον φορ της ΑΕΚ. Πάλι με αντεπιθέσεις βγήκε από τα δεξιά ο Ελίασον, αλλά όλες του οι σέντρες είτε ήταν κακές, είτε κατέληγαν στον Λιβάι που έκανε κακό κοντρόλ και δεν μπορούσε να τελειώσει φάση. Λίγο έλειψε τελικά να σκοράρει η ΑΕΚ, θέλοντας σε μία κόντρα να πιάσει στον ύπνο τον Ολυμπιακό, αλλά το κοντινό πλασέ του ανενόχλητου Ελίασον έπειτα από γύρισμα του Λιβάι πέρασε πάνω από τα δοκάρια στο 37’. Έως το τέλος του ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Από τη μία υπήρχε μία ομάδα που προσπαθούσε να επιτεθεί (Ολυμπιακός) και από την άλλη μία ομάδα που αναζητούσε ευκαιρίες από αντεπιθέσεις (ΑΕΚ). Τελικά, κανένας από τους δύο δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο 45λεπτο.