ΠΑΟΚ – Αμπερντίν 2-2

Στιγμιότυπο 2023 11 09, 9.34.19 μμ

Η Αμπερντίν πήρε 2-2 στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ μπορούσε και άξιζε τη νίκη και παρά το τέλος του νικηφόρου σερί, η πρόκριση ήρθε μαθηματικά δυο αγωνιστικές πριν το τέλος. Τώρα στη Φρανκφούρτη θα κριθεί η πρωτιά του ομίλου!
Το α΄ημίχρονο της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με την Αμπερντίν είχε ένα όνομα: Τάισον Φρέντα. Για την ιστορία και τους τύπους, ετών 35. Αλλά -μεταξύ μας- βλέποντας κανείς το ματς του Βραζιλιάνου στην Τούμπα, θα συμφωνούσε απόλυτα μαζί του. Η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός.

Απέναντι στους Σκωτσέζους, ο ΠΑΟΚ εμφάνισε -και πάλι- τις γνωστές αμυντικές του αδυναμίες. Ο Εκόνγκ επέστρεψε στο κέντρο της άμυνας, ως παρτενέρ του Κουλιεράκη, αλλά η Αμπερντίν βρήκε τον τρόπο να «τρυπήσει» τους Θεσσαλονικείς στην πρώτη ουσιαστικά τελική της στο παιχνίδι. Μόλις στο 14ο λεπτό, ύστερα από το γύρισμα του Ντέβλιν από τα δεξιά, η άμυνα του Δικεφάλου δεν μπόρεσε να διώξει και ο Λουίς «Ντουκ» Λόπες με ωραία κίνηση στην περιοχή, «πάγωσε» προσωρινά την Τούμπα για το 0-1.

Άμεσα ο Δικέφαλος ανασυντάχθηκε, οι Σκωτσέζοι «μάζεψαν» τις γραμμές τους και το παιχνίδι πέρασε εξ ολοκλήρου στα πόδια του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους, έψαξαν την ατομική ενέργεια για να «ξεκλειδώσουν» τον αντίπαλο και ο πάντα κινητικός Τάισον το πήρε πάνω του. Πανταχού παρών στο γήπεδο με γεμίσματα, κούρσες, πάθος, κλεψίματα σε ένα απολαυστικό 45λεπτο που είχε την υπογραφή του.

Κάθε επιθετική ενέργεια του Δικεφάλου, κάθε υποψία φάσης, κάθε απειλή είχε «μέσα» τον Τάισον. Στο 23′ όλα ξεκίνησαν και τελείωσαν από τα πόδια του. Έκλεψε ωραία τη μπάλα, εφόρμησε στην περιοχή της Αμπερντίν, περιμένοντας το γύρισμα του Ντεσπόντοφ για να «εκτελέσει» υποδειγματικά στην αριστερή γωνία της εστίας του Ρόος για το 1-1.

«Φτερά» στα πόδια του Βραζιλιάνου έδινε -σαφώς- και η πάντα συνεπέστατη παρουσία του Μπάμπα στ΄αριστερά, ο οποίος προκάλεσε μεγάλη αναταραχή στην περιοχή της Αμπερντίν στο 28′ και λίγο έλειψε να καταλήξει σε αυτογκόλ για τους Σκωτσέζους, με το δοκάρι να σώζει τον Ρούμπεζιτς και τους φιλοξενούμενους.

Στο 37′ μία ακόμη σπουδαία έμπνευση του Βραζιλιάνου, βγάζοντας ωραία μακρινή μπαλιά με το εξωτερικό, συστημένη για τον Σβαμπ που «ξέφυγε» από την άμυνα της Αμπερντίν αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόος! Το… μονότερμα του ΠΑΟΚ στα πρώτα 45 λεπτά έκλεισε με το δοκάρι του Μπράντον Τόμας μετά από γύρισμα του Μπάμπα απ΄τα αριστερά. Με το δείκτη του σκορ στο 1-1, οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν το μίνιμουμ βάσει εικόνας και ευκαιριών.

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με το πόδι στο γκάζι και στο β΄ημίχρονο, σε μία προσπάθεια να βρει ένα δεύτερο γρήγορο τέρμα. Πόνταρε πολλά στις εκτελέσεις των στατικών φάσεων του Ντεσπόντοφ, στέλνοντας διαρκώς μηνύματα απειλής στους Dons. Στο 64΄ο Εκόνγκ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ρόος αποσόβησε με δυσκολία το νέο εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Βούλγαρου.

Τρίτη και φαρμακερή για την Αμπερντίν, με τον Ντεσπόντοφ να αναλαμβάνει το κόρνερ στο 67΄. Η μπάλα απομακρύνθηκε προσωρινά και όταν στρώθηκε στα πόδια του Τάισον, η κατάληξη ήταν γνωστή. Ο Εκόνγκ, με κεφαλιά, μοίρασε στον Σαμάτα, ο οποίος μετρώντας μερικά λεπτά μέσα στο γήπεδο, έγραψε το 2-1 για τον Δικέφαλο.

Η μετρημένη και… διόλου απειλητική Αμπερντίν όμως απέδειξε πως είχε ακόμη σφυγμό. Μπορεί επιθετικά να μην είχε κάνει αίσθηση ούτε στο β΄μέρος, ωστόσο, της αρκούσε μία στατική φάση. Για την ακρίβεια μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Iρλανδό χαφ, ΜακΓκράθ, για το 2-2.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα (Σοάρες 85’), Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Βιεϊρίνια (Κεντζιόρα 82’), Σβαμπ, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 64’), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 82’), Τόμας (Σαμάτα 64’).
Αμπερντίν: Ρόος, Μακένζι, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν, Μπάρον, Σίνι (Πολβάρα 61’), Μαγκράθ (Μιόφσκι 78’), Ντάνκαν (Χέιζ 61’), Λούις Λόπες (Σόκλερ 85’).