Ήττα για τον Παναθηναϊκό με 3-1 από τη Ρεν στη Γαλλία

1 0

Ήττα-μισός αποκλεισμός από το Europa για τον Παναθηναϊκό που έκανε λάθη ερασιτεχνικού επιπέδου κι όταν βρέθηκε 11 εναντίον 10 έχασε τα αυγά και τα καλάθια. Η έμπειρη Ρεν νίκησε 3-1 και πλέον οι πράσινοι δε μπορούν με αφέλειες τέτοιου επιπέδου να ελπίζουν σε υπέρβαση.
Ιδανικός αυτόχειρας ήταν ο Παναθηναϊκός απόψε στη Ρεν, γνωρίζοντας την ήττα από τη γαλλική ομάδα με 3-1 σ’ ένα από τα πιο κρίσιμα ματς στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ όπου συμμετέχει και πλέον ο ρεαλιστικός στόχος είναι η κατάκτηση της τρίτης θέσης που θα τον οδηγήσει στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ.

Το τριφύλλι πλήρωσε τις παιδικές του γκέλες. Ηταν άκρως ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε με το πέναλτι του Ιωαννίδη (34’) το γκολ-δώρο του Μπρινιόλι από τον Ριντέρ στο 8’, αλλά στο δεύτερο ήταν γεμάτο αφέλεια, δεν έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση και παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 34’ παραδόθηκε στην ποιοτική ανωτερότητα των Γάλλων που πέτυχαν δύο απανωτά γκολ (65’ και 69’).

Η Ρεν έφτασε στους εννέα βαθμούς κι είναι πλέον το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, πιστοποιώντας ότι είναι η καλύτερη ομάδα του ομίλου, ενώ ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να προσπεράσει τη Μακάμπι Χάιφα που έχασε στις λεπτομέρειες από τη Βιγιαρεάλ στην Κύπρο.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για το τριφύλλι καθώς η Ρεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη υποψία υποσχόμενης ευκαιρίας (8’) εκμεταλλευόμενη ολέθριο λάθος του Μπρινιόλι.

Η Super League παίζει στη Stoiximan με αμέτρητες επιλογές, 0% γκανιότα*, bet builder και ενισχυμένες αποδόσεις! *Όροι & προϋποθέσεις
Ο Ιταλός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είδε τη μπάλα να φεύγει μέσα από την αγκαλιά του μετά από φαινομενικά εύκολη εκτέλεση φάουλ του Ριντέρ και η Ρεν πήρε κεφάλι στο σκορ, απρόσμενα όσο και αναπάντεχα (1-0).

Οι πράσινοι ωστόσο όχι μόνο δεν επηρεάστηκαν ψυχολογικά, αλλά απέκτησαν άμεσα τον έλεγχο του αγώνα και μέσω της κατοχής της μπάλας και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση.

Στο 12’ ο Βιλένα έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά, αλλά η κεφαλιά του αφύλαχτου Ιωαννίδη από τη μικρή περιοχή πέρασε άουτ, ενώ στο 17’ το σουτ του Μπερνάρ μετά από στρώσιμο του Τσέριν έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ωσπου στο 31’ ο Μλαντένοβιτς με έξοχη πάσα είδε την κίνηση του Ιωαννίδη στην περιοχή και του έδωσε τη μπάλα. Ο Ελληνας επιθετικός ανατράπηκε καθαρά από τον Μπελοσιάν που του τράβηξε παρατεταμένα τη φανέλα πριν σουτάρει χωρίς καμία πρόθεση για τη μπάλα.

Ο διαιτητής δεν είδε σε ροή αγώνα την καθαρή παράβαση, αλλά ο VAR παρενέβη και κατόπιν έδωσε το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον στόπερ της Ρεν.

Ο ίδιος ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εσχάτη των ποινών και με παροιμιώδη ψυχραιμία ισοφάρισε (1-1) στο 34’.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Τζούρισιτς ο οποίος αντικατέστησε τον Τσέριν, με δεδομένο και το αριθμητικό πλεονέκτημα του τριφυλλιού, ενώ έφερε στο δεξί φτερό τον Παλάσιος που στο πρώτο ημίχρονο ήταν αριστερά.

Η Ρεν ήταν πάντα επικίνδυνη όποτε έβρισκε χώρους για να βγει στο επιθετικό τρανζίσιον, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει με υπομονή τα ρήγματα.

Παρά ταύτα η γαλλική ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 65’ με το μεγάλο της όπλο, τις αντεπιθέσεις και σκόρερ την αλλαγή του Ζενεσιό, Ιμπραχίμ Σαλάχ (2-1).

Δύο λεπτά αργότερα (67’) μάλιστα ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε απρόσεχτο μαρκάρισμα του Βιλένα στον Μάτιτς.

Ο Μπλας έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτυών του Μπρινιόλι από την άσπρη βούλα διαμορφώνοντας το 3-1 στο 69’.

Ο Τζούρισιτς απείλησε στο αμέσως επόμενο λεπτό αλλά η κεφαλιά του μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε άλλη απειλή, με εξαίρεση ένα πλασέ του Σπόραρ από το ύψος του πέναλτι που έφυγε άουτ στο 85’ και η Ρεν κατέκτησε δίκαια το πολυπόθητο τρίποντο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΡΕΝ (Μπρούνο Ζενεσιό / 4-4-2): Γκαγιόν, Ντουέ, Βουό, Μπελοσιάν, Τεάτ, Μπουριζό (63’ Μπλας), Λε Φε, Μάτιτς (93′ Ασινιόν), Τεριέ (62’ Σαλάχ), Ριντέρ (63’ Σανταμαρία), Καλιμουεντό (35’ Τρουφέ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (78’ Σπόραρ), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (46’ Τζούρισιτς), Πέρεθ (79’ Αράο), Βιλένα, Μπερνάρ (71’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Παλάσιος (72’ Μαντσίνι).

MVP: Σαλάχ.
Μπήκε στο ματς στο 62’ από τον προπονητή του και τρία λεπτά αργότερα κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το 2-1 για την ομάδα του, δίνοντάς την «φτερά» στην προσπάθειά της να κατακτήσει τη νίκη. Κορυφαίος σε συνολική απόδοση, ωστόσο, ήταν ο Μάτιτς.

Αδύναμος κρίκος: Μπελοσιάν.
Οχι μόνο τα βρήκε μπαστούνια με το μαρκάρισμα του Ιωαννίδη και έκανε το πέναλτι πάνω του, αλλά άφησε και την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από ένα ημίχρονο καθώς δεν είχε καμία πρόθεση να βρει τη μπάλα. Ηταν πολύ τυχερός που η ομάδα του δεν το πλήρωσε.

Η στιγμή του αγώνα
Το γκολ που δέχτηκε ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι είναι απ’ αυτά που δύσκολα μπορείς να κατανοήσεις και επιβεβαιώνουν ότι στο ποδόσφαιρο μπορούν να συμβούν τα πάντα. Ακόμη κι ένας τερματοφύλακας της κλάσης του Ιταλού μπορεί να έχει μία κακή στιγμή.

Ο διαιτητής
Με αρκετά λάθη ο Γουίλιαμ Κόλουμ από τη Σκοτία, ωστόσο, δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα και το αποτέλεσμα από τη στιγμή που είχε τη βοήθεια του VAR.