Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 0-0: Συγκάτοικοι στην κορυφή

ματς 1

Χωρίς νικητή αλλά με… κερδισμένο τον Παναθηναϊκό ολοκληρώθηκε το αποψινό ντέρμπι των ντέρμπι της φετινής σεζόν, με το τριφύλλι να μένει ισόπαλο δίχως τέρματα απέναντι στην ΑΕΚ (0-0) και να διατηρεί την πρώτη θέση στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, τρεις στροφές πριν από το φινάλε.

Πλέον όλα θα κριθούν στη… ρωσική ρουλέτα. Η ΑΕΚ πίεσε 60’, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε και στο φινάλε, ενώ ο Πορτογάλος διαιτητής χάρισε δυο φορές 2η κίτρινη σε Μουκουντί και Βίντα.

Αμφότερες οι ομάδες αποφάσισαν να πρεσάρουν ψηλά στο αμυντικό τρίτο των αντιπάλων από το ξεκίνημα του ματς, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που προκάλεσε τα περισσότερα προβλήματα στο χτίσιμο του παιχνιδιού των πράσινων.

Η Ενωση πατούσε καλύτερα στο πρώτο τέταρτο του ντέρμπι και με άξονα τον εντυπωσιακό Λιβάι Γκαρσία έφτασε κοντά στο γκολ στο 3’ με την κεφαλιά του Τσούμπερ να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι που στη συνέχεια μπλόκαρε. Η συγκεκριμένη φάση πάντως ξεκίνησε από θέση οφ σάιντ του Λιβάι που δεν υποδείχθηκε από τον βοηθό.

Εξι λεπτά αργότερα ο Γκαρσία με ωραία ατομική ενέργεια έστρωσε στον Γκατσίνοβιτς που σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (9’).

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τα πατήματά του μετά το 20λεπτο και προσπάθησε να βρει τα κατάλληλα ρήγματα, την ίδια στιγμή που ο Αλμέιδα αναγκάστηκε να τοποθετήσει τον Πινέδα στη θέση του δεξιού μπακ λόγω τραυματισμού του Ρότα.

Η ΑΕΚ απόλεσε τεράστια ευκαιρία στο 35’ με τον Τσούμπερ να σουτάρει ξανά στο δεξί δοκάρι και τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει το πλασέ του Λιβάι Γκαρσία στην επαναφορά.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 45’ μετά από φαρμακερή εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ και κεφαλιά-ψαράκι του Σπόραρ που απομάκρυνε ενστικτωδώς όσο και σωτήρια ο Αθανασιάδης.

Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τον Γιοβάνοβιτς να περνάει στο ματς τον Μαντσίνι αντί του Τσέριν.

Η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή στον δεύτερο ημίχρονο (56’) σε φάση διαρκείας και σουτ του Γαλανόπουλου από τη μικρή περιοχή που αποκρούστηκε από τον Σένκεφελντ και γενικώς κρατούσε καλύτερα τη μπάλα στη μεσαία γραμμή.

Στο 62’ ο Γκατσίνοβιτς σέντραρε από δεξιά αλλά η προβολή του Μουκουντί πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τον έλεγχο και απείλησε για πρώτη φορά στο 72’ μετά από φάουλ του Μαντσίνι και προβολή του Κουρμπέλη που δεν βρήκε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 76’ το σουτ του Τσόκαϊ πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη, ενώ στο υπόλοιπο διάστημα δεν έγινε κάποια αξιόλογη φάση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν (46’ Μαντσίνι), Πέρεθ, Κουρμπέλης (89’ Βέρμπιτς), Παλάσιος (72’ Τσόκαϊ), Σπόραρ (59’ Ιωαννίδης), Μπερνάρ (59’ Κλέινχεϊσλερ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα / 4-4-2): Αθανασιάδης, Ρότα (21’ Πινέδα), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ελίασον (75’ Φερνάντες), Γιόνσον (69’ Σιμάνσκι), Γαλανόπουλος (75’ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (74’ Αμπραμπατ), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία.