Ολυμπιακός – Βόλος 5-0

3838676

Δύο γρήγορα γκολ (Ντόη 19′, Κασάμι 25′) άνοιξαν το δρόμο στον Ολυμπιακό για μια νίκη-ξέσπασμα με 5-0 επί του… σάκου του μποξ, τις τελευταίες αγωνιστικές, Βόλου.
Επιστροφή στα πολλά γκολ, τις καλές εμφανίσεις και τις νίκες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε ένα εύκολο βράδυ Κυριακής στο Καραϊσκάκη. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Super League, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μια ακόμη μεγάλη σε έκταση φετινή νίκη επί του Βόλου, διαλύοντας με 5-0 την ομάδα της Μαγνησίας. Έτσι, έφτασαν τους 66 βαθμούς και διατήρησαν το +3 από τον ΠΑΟΚ στη μάχη της 3ης θέσης, τρεις μέρες πριν την κομβική πια επόμενη αγωνιστική (ΑΕΚ-Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ). Ντόη (19′), Κασάμι (25′), Μπιέλ (45′), Μπακαμπού (61′) και Ελ Αραμπί (69′) τα «ερυθρόλευκα» γκολ, απέναντι σε έναν Βόλο που είχε ρόλο κομπάρσου από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα. Δύο ασίστ είχε για τους Πειραιώτες ο Φορτούνης, από μία πρόσθεσαν, Βαλμπουενά, Μπιέλ και Μασούρας.

Απόλυτη «ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως, δημιούργησε ευκαιρίες κυρίως με Φορτούνη και Βαλμπουενά και εν τέλει πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ, κάτι που «ξεκλείδωσε» και απλοποίησε πλήρως το ματς. Στο 3′ και το 11′ ο Παϊτίμ Κασάμι ήταν αυτός που έχασε τις πρώτες δύο μεγάλες ευκαιρίες, η πρώτη από πολύ κοντά μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά και η δεύτερη από το σημείο του πέναλτι μετά από ατομική ενέργεια και γύρισμα του Γάλλου. Η πρώτη τελική του Ελβετού πέρασε άουτ, ενώ τη δεύτερη εξουδετέρωσε πολύ δύσκολα ο Κότνικ με το πόδι. Επίσης στο 11′, ο γκολκίπερ του Βόλου μπλόκαρε και το σουτ του Φορτούνη, ενώ στο 17′ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ και το πλασέ του Μπακαμπού από το όριο της περιοχής. Ενδιάμεσα, η ομάδα του Μπράτσου είχε βρει την πρώτη από τις δυο μόλις φάσεις της στο πρώτο μέρος, όταν στο 14′ ο Τζολάκης μπλόκαρε σταθερά το διαγώνιο σουτ του Πιρές στην αντεπίθεση.

Γρήγορο προβάδισμα με Ντόη και… φινάλε με Κασάμι

Στο 18′, μετά την εκτέλεση του κόρνερ που παραχώρησε ο Κότνικ στο σουτ του Μπακαμπού, ο Φορτούνης είχε ένα καλό διαγώνιο σουτ άουτ, με το αριστερό. Τελικά, μετά από πέντε φάσεις, οι Πειραιώτες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στη φάση του 19′. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Ντόη πετάχτηκε πρώτος απ’ όλους και με ωραία προβολή με το δεξί έκανε το 1-0. Τίποτα δεν άλλαξε στην εικόνα της αναμέτρησης μετά το προβάδισμα των γηπεδούχων, αφού παρέμειναν σε θέση επίθεσης και διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 21′ ο Κασάμι σούταρε άουτ, στο 21′ ο Μπιέλ αστόχησε σε τετ-α-τετ (σ.σ. το έπιασε και αυτό ο Κότνικ) που τον έβγαλε η κάθετη του Βαλμπουενά και τελικά το 2-0 ήρθε επίσης γρήγορα, στο 25′. Νέα εξαιρετική ατομική ενέργεια του Βαλμπουενά από αριστερά, κλειστή ντρίμπλα του Γάλλου και γύρισμα στο σημείο του πέναλτι, από όπου αυτή τη φορά ο Κασάμι δεν αστόχησε και νίκησε τον Κότνικ με δεξί πλασέ.

Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού ουσιαστικά ολοκλήρωσε τη… σεμνή τελετή και το μόνο που απέμενε, ειδικά με την εικόνα που είχε ο Βόλος στο ματς, ήταν να φανεί που θα έφτανε το τελικό σκορ. Στο 35′ ο Φορτούνης πλάσαρε άουτ με το αριστερό, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο μακρινά σουτ με τον Τσιρίνος στη συνέχεια που δεν απείλησαν επί της ουσίας τον Τζολάκη. Τελικά, το 3-0 ήρθε πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση, ο Φορτούνης έβγαλε την κάθετη για τον Μπιέλ που σούταρε με το δεξί, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα του Κότνικ για το 3-0. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με 12-3 τις τελικές και 60-40 την κατοχή για τον Ολυμπιακό.

Τέταρτο με Μπακαμπού, στον πίνακα και ο Ελ Αραμπί

Παρά τις τρεις αλλαγές του ημιχρόνου από τον Μπράτσο, η απόδοση του Βόλου δεν βελτιώθηκε ούτε στο ελάχιστο, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Στο 50′, ο Μπακαμπού είχε δοκάρι από κοντά μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά και ένα δεκάλεπτο μετά, ο Γάλλο-Κονγκολέζος επιθετικός πέτυχε το 4-0 για να φτάσει τα 18 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Ήταν το 61ο λεπτοό, όταν Φορτούνης, Μπιέλ και Μπακαμπού συνεργάστηκαν, ο Ισπανός έδωσε την τελική πάσα μέσα στην περιοχή και ο ερυθρόλευκος σέντερ φορ δεν αστόχησε με κοντινό πλασέ.

Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 5-0, στο 69ο λεπτό, όταν μετά από ωραία επίθεση από τα δεξιά, ο Μασούρας έκανε την διαγώνια μπαλιά με το αριστερό, ο Ελ Αραμπί πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την βρήκε ελάχιστα, προλαβαίνοντας τον Κότνικ για να τη στείλει δοκάρι και μέσα. Όσο πλησίαζε το φινάλε του αγώνα, ο ρυθμός πλέον έπεφτε… ραγδαία. Η ομάδα του Ανιγκό είχε ακόμη 2-3 τελικές που δεν βρήκαν στόχο και κάπως έτσι «έσβησε» το ματς με αυτό το 5-0 που σε συνδυασμό με τις τελικές (22-3), αποτυπώνει πλήρως όσα συνέβησαν στο φαληρικό γήπεδο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό / 4-2-3-1): Τζολάκης, Ραμόν, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά (68′ Σαμασέκου), Κασάμι, Φορτούνης (67′ Μασούρας), Βαλμπουενά (68′ Βρουσάι), Μπιέλ (80′ Μπουτούτσι), Μπακαμπού (67′ Ελ Αραμπί).
Βόλος (Κώστας Μπράτσος / 4-3-3): Κότνικ, Σιέλης (46′ Ασλανίδης), Πίρινεν, Τάχατος, Σι, Τσοκάνης (74′ Κάτσε), Μεταξάς, Ντέλετιτς, Γκάγκι (46′ Λούνα), Τσιρίνος (63′ Οικονομόπουλος), Πιρές (46′ Άλχο).
Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Τέταρτος: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)
VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)