Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

isop 0

Ο Παναιτωλικός είχε τις ευκαιρίες (κι ένα δοκάρι), όχι όμως το καθαρό μυαλό και την αποτελεσματικότητα για να τις μετουσιώσει σε γκολ στην καθυστερημένη πρεμιέρα του στο νέο πρωτάθλημα. – Τα «καναρίνια» έμειναν στο μηδέν (0-0) κόντρα στον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα που είχε τις δικές του (καλές) στιγμές στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στο Αγρίνιο.
Ποδαρικό για τον Παναιτωλικό στη νέα κούρσα του πρωταθλήματος της Super League (έπειτα από την αναβολή του αγώνα της πρεμιέρας με την ΑΕΚ) και με τον Αργεντινό τεχνικό, Γκαμπριέλ Σούρερ να παίρνει το επίσημο βάπτισμα του πυρός στον πάγκο των «καναρινιών»

Στην αντίπερα όχθη, ο ΠΑΣ Γιάννινα παρατάχτηκε στη μάχη του Αγρινίου προερχόμενος από τη νίκη (3-0) επί της νεοφώτιστης Κηφισιάς την 1η αγωνιστική.

Αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο, με τις δύο ομάδες να αναζητούν ρυθμό και ανοιχτούς διαδρόμους προς τις αντίπαλες εστίες.

Το ματς άρχισε να κυλάει σε πιο υψηλές…στροφές μετά το 20΄.

«1-1» οι ευκαιρίες
Στο 23΄πρώτη καλή ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων με τον Ντίας να «αδειάζει» με δύο προσποιήσεις την άμυνα του ΠΑΣ, ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε από θέση βολής μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

Τρία λεπτά αργότερα (26΄) η ομάδα της Ηπείρου απάντησε και «ισοφάρισε» τις χαμένες ευκαιρίες.

Ο Μπατίστ έβγαλε τον Τζίνο απέναντι από τον Καπίνο με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να αποκρούει σωτήρια και να κρατάει το μηδέν. Στην εξέλιξη της φάσης κι έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, ο Μπατίστ έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής ωστόσο έπιασε…αέρα.

Κινητήριος μοχλός
ο (newentry) Ντίας

Σταδιακά ο Παναιτωλικός άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο (μαζί με τις δεύτερες μπάλες) και να γίνεται όλο και πιο απειλητικός για την εστία των Ηπειρωτών με τον Παραγουανό – new entry – ακραίο μεσοεπιθετικό, Σέρχιο Ντίας, κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών του.

Στο 43΄ διαγώνιο πλασέ του Ντίας απέναντι από τον Κλέιμαν απέκρουσε ο κίπερ του ΠΑΣ, ενώ ένα λεπτό αργότερα (44΄) ο ξεμαρκάριστος Πέρες με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων οι οποίοι πέρασαν δύσκολες στιγμές στα τελευταία λεπτά του α΄ημιχρόνου.

Ο καλός ρυθμός δεν είχε και συνέχεια στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να χαμηλώνουν…ταχύτητα.

Δοκάρι ο Παναιτωλικός,
γκολ ο ΠΑΣ Γιάννινα
και 0-0 μέσω VAR!

Στο 64΄υπήρξαν δύο φάσεις – σημεία αναφοράς – μπροστά από τις δύο εστίες που προκάλεσαν την πεντάλεπτη διακοπή του αγώνα.

Αρχικά ο Παναιτωλικός «άγγιξε» το γκολ όταν μετά από σέντρα του Ντίας ο Καρέλης έπιασε την προβολή ο Κλέιμαν απέκρουσε η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι και πάνω στη γραμμή ο Τσαούσης έδιωξε την μπάλα.

Κι ενώ οι Αγρινιώτες φώναζαν για γκολ στο χορτάρι και την εξέδρα στην εξέλιξη της φάσης οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα βγήκαν στην κόντρα επίθεση και έπειτα από σέντρα του Σόρια ο Γκάρο (είχε μπει ως αλλαγή στο 57΄) έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Έπειτα από πέντε λεπτά διακοπής προκειμένου το VAR (Γκάμαρης) να τσεκάρει και τις δύο φάσεις, το γκολ των Ηπειρωτών ακυρώθηκε διότι ο σκόρερ συνελήφθη σε θέση οφσάιντ, ενώ κρίθηκε πως η μπάλα δεν πέρασε ολόκληρη τη γραμμή της εστίας του ΠΑΣ Γιάννινα στη μεγάλη ευκαιρία του Παναιτωλικού.

Στην τελική ευθεία του παιχνιδιού τίποτα δεν άλλαξε. Δυνατό επικίνδυνο σουτ του Σόρια από πλευράς ΠΑΣ το έβγαλε ο Καπίνο στο 89΄, ενώ στο 91΄έξυπνο τακουνάκι του Ζοάο Πέδρο για τους γηπεδούχους έφυγε ελάχιστα έξω από το δοκάρι.

Ο Παναιτωλικός είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του ΠΑΣ και έγραψε την πρώτη εντός έδρας γκέλα στο νέο πρωτάθλημα πληρώνοντας ως επί το πλείστον την επιθετική δυστοκία του.

Η ομάδα της Ηπείρου στάθηκε όρθια στο Αγρίνιο, έψαξε το γκολ που θα έγερνε υπέρ της την πλάστιγγα της νίκης, ωστόσο και ο βαθμός της ισοπαλίας στο φινάλε κι έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι δεν μπορεί παρά να ικανοποιεί την ομάδα του Θανάση Στάϊκου.

Ο διαιτητής, Κώστας Κατοίκος (Αθήνας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Εραμούσπε, Καρέλη, Τζίμα, Παμλίδη, Τζίνο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκαμπριέλ Σούρερ): Καπίνο, Λιάβας (72΄Μπακάκης), Ντουάρτε, Μλάντεν, Μαλής, Σίλβα (72΄Χουάνπι), Τσιγγάρας, Μπαλντασάρα, Πέρες, Ντίας (85΄Σενγκέλια), Καρέλης (85΄Πέδρο).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάϊκος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίνο, Παμλίδης (79΄Ροσέρο), Τζίμας (94΄Μπάλαν), Μπατίς (57΄Γκάρο).