Ο διαστημικός Ολυμπιακός… άλωσε το «Βίλα Παρκ», νίκησε 4-2 την Άστον Βίλα

arthrou uefa

Θρυλικό διπλό και φουλ για τελικό! Ο διαστημικός Ολυμπιακός… άλωσε το «Βίλα Παρκ», νίκησε 4-2 την Άστον Βίλα στο πρώτο ημιτελικό του Conference League και είναι αγκαλιά με το εισιτήριο για την Νέα Φιλαδέλφεια! Χατ τρικ ο Ελ Καμπί, σκόρερ και ο Εσε. Χαμένο πέναλτι για τους Άγγλους. ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ, αποστολή: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΟΜΑΡΑΣ

Αυτό που ζήσαμε όλοι όσοι βρεθήκαμε στο Villa Park το βράδυ της Πέμπτης θα το θυμόμαστε για χρόνια. Αυτός ο φοβερός Ολυμπιακός, αυτή η ομαδάρα του Μεντιλίμπαρ προηγήθηκε αρχικά 0-2 στην έδρα της Αστον Βίλα, δεν… μάσησε όταν ισοφαρίστηκε σε 2-2 και έκανε το 2-4 στον πρώτο ημιτελικό της ιστορίας του στο Conference League! Χατ τρικ ο Ελ Καμπί και ένα τέρμα από τα πόδια του Εσε και την παρέμβαση του Κόνσα.

Πώς ξεκίνησαν οι 2 ομάδες
Η Αστον Βίλα είχε τον Ολσεν στο τέρμα. Αμυνα με Κας, Λανγκλέ, Κόνσα και Ντίνιε, κέντρο με Ρότζερς, ΜαΓκιν, Ντάγκλας Λουίς και Ντιαμπί και μπροστά οι Γουότκινς και Μπέιλι.

Ο φιλοξενούμενος Ολυμπιακός του Μεντιλίμπαρ στον πρώτο του ever ημιτελικό (για τον θεσμό του Conference League) κατέβασε 11άδα με Τζολάκη στο τέρμα, άμυνα με Ορτέγα, Κάρμο, Ρέτσο και Ροντινέι, κέντρο με Εσε, Ιμπόρα και Τσικίνιο, άκρα με Φορτούνη και Ποντένσε και φορ ο Ελ Καμπί.

Ο Ελ Καμπί θα… χτυπούσε ξανά για το 0-2, μείωσε σε 2-1 και πίεσε η Αστον Βίλα
Η Αστον Βίλα στο πρώτο μέρος μπήκε πιεστικά για να βρει το γκολ. Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα ωστόσο ήταν με την κεφαλιά του Ιμπόρα που αποκρούστηκε γρήγορα μετά από μπαλιά του Ποντένσε. Στο 6ο λεπτό ο Τζολάκης έβγαλε εξαιρετικά την προσπάθεια του Ρότζερς κρατώντας το μηδέν στον αγώνα. Στο 9ο λεπτό η Αστον Βίλα βρήκε δίχτυα πλην όμως υποδείχθηκε επιθετικό φάουλ και το τέρμα δεν μέτρησε.

Αυτό το ακυρωθέν τέρμα ήταν σαν να έβγαλε κάτι στον Ολυμπιακό. Στο 17ο λεπτό ο Τσικίνιο έβγαλε εξαιρετικά στον Ελ Καμπί που έκανε το 0-1 το οποίο επικυρώθηκε μετά από VAR Check. Στο 29′ απλά… χάθηκε η μπάλα στον Ολυμπιακό. Τρομερή συνεργασία στον άξονα και σούπερ σκάψιμο της μπάλας του Ποντένσε στον Ελ Καμπί που χρησιμοποίησε το κεφάλι του για να κοντρολάρει τη μπάλα και μετά από κοντά έκανε το 0-2!!!

Στο 37′ η Αστον Βίλα πήγε να βγάλει κομπίνα μετά από φάουλ με τον ΜακΓκιν με τον Ποντένσε και την άμυνα του Ολυμπιακού να απομακρύνουν τη μπάλα. Στο 39′ ο Φορτούνης βρίσκοντας κενό χώρο θα έκανε μία σουτάρα λίγο έξω. Η Αστον Βίλα όμως από την άλλη βρήκε αντίδραση. Πίεσε και στις καθυστερήσεις θα έβρισκε δίχτυα με τον συνήθη… σκόρερ της, τον Γουότκινς σε μία γρήγορη φάση της αγγλικής ομάδας και κάθετη του Ντιαμπί και με την άμυνα του Ολυμπιακού να μην βγάζει καλή αντίδραση. Με αυτόν τον τρόπο το α’ μέρος έκλεισε στο 2-1 και σε ένα σημείο που ο Ολυμπιακός δεν θα ήθελε να δεχθεί τέρμα.

Το 2-2 με τον Νπιαμπί από λάθος άμυνας – γκολκίπερ αλλά ο Ελ Καμπί σκόραρε και με πέναλτι για το 2-3
Η Αστον Βίλα είχε το momentum της και στο 52ο λεπτό μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Ντιαμπί θα έβρισκε το 2-2. Ο Ντιαμπί που πάτησε περιοχή, ο Ρίτσαρντς και οι στόπερ δεν βγήκαν καλά στη φάση και εκείνος αξιοποίησε το ότι ο Τζολάκης είχε αφήσει κάπως ανοιχτή τη γωνία του για να βάλει γκολ.

Στο 55ο ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά γερά στο ματς. Ο Ρέτσος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να πηγαίνει στο χέρι του Νταβίντ Λουίζ και τον Ιταλό Γκουίντα να δείχνει την ασπρη βούλα. Ο Ελ Καμπί ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών για να κάνει το 2-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στις τάξεις των Πειραιωτών. Στο 65ο λεπτό ο Ρότζερς μετά από συνεργασία του με τον Ντιαμπί έστειλε τη μπάλα εκτός.

Από τα πόδια του Ποντένσε η στιγμή του 2-4 από τον Εσε και την απόλυτη έκσταση

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε στα 3 γκολ. Ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-4. Ο Ποντένσε πήρε τη μπάλα στο 67′, έκανε τον ελιγμό του για να βγει αυτή στον Εσε που δοκίμασε το πόδι του. Η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κόνσα για να γίνει το 2-4, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στον κόσμο των Πειραιωτών.

Η ομάδα του Εμερι κυνήγησε και άλλο γκολ και ενώ είχε προσπάθειες των Γουότκινς και Ντουράν. Στο 80′ ένα εξαιρετικό σουτ του Τσικίνιο αποκρούστηκε δύσκολα από τον Ολσεν. Στο 81′ η Αστον Βίλα θα έπαιρνε πέναλτι για παράβαση του Κάρμο στον Ντουράν με τον Νταβίντ Λουίζ στο 82′ να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα έξω και ενώ φάνηκε να βρήκε και το δοκάρι. Στη συνέχεια άλλο γκολ δεν υπήρξε στον αγώνα με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη. ΤΕΡΑΣΤΙΑ από κάθε άποψη στον πρώτο ημιτελικό της ιστορίας του απέναντι σε μία πολύ δυνατή αγγλική ομάδα.

MVP: Αναμφίβολα ο Ελ Καμπί για τα τρία γκολ. Φοβερή βραδιά για τον killer του Ολυμπιακού που έφτασε στα 30 γκολ σε 45 αγώνες φέτος στο σύνολο.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Όλο το κέντρο του Ολυμπιακού μαζί με τον Ποντένσε. Τεράστια προσπάθεια από όλους. Από τον Εσε, τον Ιμπόρα με την εμπειρία του – που πήρε και το επιθετικό φάουλ στη φάση του ακυρωθέντος γκολ του Μπέιλι – μέχρι τον Τσικίνιο που είχε και πάσα για γκολ. Παίκτης – κλειδί και ο Ποντενσε που έφτιαξε 2 φάσεις που απέφεραν γκολ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ολσεν και η άμυνα της Αστον Βίλα. Βρέθηκαν σε κάκιστη ημέρα και ειδικά στο α’ μέρος θα μπορούσαν να είχαν δεχθεί και άλλα γκολ.

Η ΓΚΑΦΑ: Διπλή του Νταβίντ Λουίζ. Μία το πέναλτι που έκανε και άλλη μία το πέναλτι που έχασε.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Ιταλός Γκουίντα επιχείρησε να έχει μία δίκαη παρουσία στο ματς. Υπήρξαν κάποια λαθάκια σε θέματα φάουλ και πειθαρχικού ελέγχου. Στη φάση του υποδειχθέντος πέναλτι πάνω στον Κάρμο οι παίκτες του Ολυμπιακού διαφώνησαν ωστόσο ρέφερι και VAR συμφώνησαν για την υπόδειξη αυτή.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ένας… μαγικός για σημαντικό διάστημα Ολυμπιακός αφού έκανε ένα πολύ καλό α’ μέρος βρήκε και 2 γκολ στην επανάληψη. Ένα τρομερό 2-4 στην έδρα της 4ης ομάδας της Premier League.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Ολσεν, Κας, Λανγκλέ, Κόνσα, Ντίνιε, Ρότζερς (74′ Ντουράν), ΜαΓκιν, Ντάγκλας Λουίς, Ντιαμπί (85′ Ζανιόλο), Γουότκινς και Μπέιλι (85′ Ιροενγκμπούναμ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ορτέγα (46′ λ.τρ. Ρίτσαρντς), Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Εσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (70′ Ορτα) και Ελ Καμπί.