Γερμανία – Ιαπωνία 1-2

germania

Νέα «βόμβα» στο Μουντιάλ! Σε ματς καρμπόν με το Αργεντινή – Σαουδική Αραβία, η Γερμανία υπέστη μέγα κάζο και ηττήθηκε στην πρεμιέρα του πέμπτου ομίλου με 1-2 από την Ιαπωνία.

Κυρίαρχη για σχεδόν μία ώρα η ομάδα του Χάνσι Φλικ που προηγήθηκε με πέναλτι του Γκουντογκάν, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς, δεν το έκανε και οι απίθανοι Ασιάτες την τιμώρησαν με δύο γκολ σε οκτώ λεπτά. Για να αποδείξουν για ακόμη μία φορά, πως στο τέλος δεν κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί.

Στο 8ο λεπτό η Ιαπωνία βρήκε δίχτυα με τον Μαέντα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και στη συνέχεια άρχισαν οι ευκαιρίες για τα «πάντσερ». Κίμιχ, Ρίντιγκερ και Γκουντογκάν δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Γκόντα ο οποίος στο 31′ υπέπεσε σε πέναλτι στον Ράουμ.

Ο Γκουντογκάν ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον τερματοφύλακα της Ιαπωνίας για το 1-0. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Χάβερτς πέτυχε γκολ εξ επαφής, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Γκνάμπρι είχε δοκάρι σε διαγώνιο σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, με τον Γκουντογκάν να φτάνει μία ανάσα από το 2-0 στο 60′, αλλά και το δικό του πλασέ σταμάτησε στο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Γερμανία είχε απίθανη τετραπλή ευκαιρία, με τον Γκόντα να κρατά όρθια την ομάδα του. Κι αφού την γλίτωσαν τόσες φορές οι Ιάπωνες, άρχισαν να δείχνουν τα… δόντια τους.

Στο 73′ ο Ίτο σούταρε και ο Νόιερ με απίθανη επέμβαση έσωσε την ομάδα του ενώ στην επαναφορά ο Σακάι πλάσαρε άστοχα. Δύο λεπτά μετά ο Νόιερ έβγαλε το σουτ του Μιναμίνο, αλλά ο Ντόαν πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-1.

Το απόλυτο σοκ ήρθε στο 83′ όταν ο Ασάνο με υπέροχη ατομική προσπάθεια και σουτ στην κλειστή γωνία του Νόιερ έγραψε το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στα τελευταία λεπτά οι Γερμανοί βγήκαν όλοι μπροστά για την ισοφάριση, είχαν μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Γκορέτσκα στις καθυστερήσεις, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Γερμανία (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ρίντιγκερ, Ράουμ, Σλότερμπεκ, Ζίλε, Γκουντογκάν (67’ Γκορέτσκα), Κίμιχ, Χάβερτς (79’ Φίλκρουγκ), Μίλερ (67’ Χόφμαν), Γκνάμπρι (90’ Μουκοκό), Μουσιάλα (79’ Γκέτσε).

Ιαπωνία (Χατζίμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Ιτακούρα, Ναγκατόμο (57’ Μιτόμα), Σακάι (75’ Μιναμίνο), Έντο, Γιοσίντα, Καμάντα, Ίτο, Κούμπο (46’ Τομιγιάσου), Τανάκα (71’ Ντόαν), Μαέντα (57’ Ασάνο).