Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία 83-74: Παλικαρίσια πρόκριση για την Εθνική

image 42

Η Εθνική βρέθηκε να χάνει με 15 από τη Νέα Ζηλανδία και κάπου εκεί… πάτησε το κουμπί: Το rotation μίκρυνε, η άμυνα ξύπνησε, Παπαπέτρου-Λαρεντζάκης πήραν φωτιά και ήρθε με επική ανατροπή η νίκη-πρόκριση (83-74). Νέος τελικός την Παρασκευή με Λιθουανία. Αποστολή στη Μανίλα.
Η δουλειά έγινε. Η Ελλάδα πέτυχε τον πρώτο στόχο που είχε ερχόμενη στην Μανίλα, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη Φάση της διοργάνωσης, καθώς και το εισιτήριο για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Η Εθνική Ομάδα έκανε το 2-1 στον Όμιλο, άφησε την Νέα Ζηλανδία στο 1-2 και πάει για δύο «τελικούς» κόντρα στην Λιθουανία και το Μαυροβούνιο με φόντο τα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2023.

Βέβαια, η νίκη – πρόκριση ήρθε με… τρόπο ελληνικό: με ανατροπή από το -15, σκληρή άμυνα στην επανάληψη και τρομερή ενέργεια. Ύστερα από ένα σχεδόν καταστροφικό πρώτο μέρος οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη «άλλαξαν» το τσιπάκι στην επανάληψη, βρήκαν πρωταγωνιστές και στις δύο πλευρές του παρκέ και στο φινάλε πανηγύρισαν όλοι μαζί τη σπουδαία νίκη.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου «τράβηξε» την Ελλάδα με μία από τις κορυφαίες του εμφανίσεις με το εθνόσημο (27 π., 4/7 τριπ., 6 ριμπ.). Ο «Παπ» έδινε σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κατέβαζε ριμπάουντ και ήταν ο MVP. Επιπλέον, σπουδαία δουλειά έκανε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο σούτινγκ γκαρντ της Εθνικής μετρούσε 1/8 σουτ μέχρι το 32′, αλλά μπήκε… in the zone στην τελική ευθεία (20 π.). Μάζεψε τα ριμπάουντ ο Γιώργος Παπαγιάννης (8 π., 9 ριμπ.), βοήθησαν οι Κώστας Παπανικολάου (8 π.) – Τόμας Ουόκαπ (10 π., 9 ασ.) και το… συρρικνωμένο ροτέισιον «βγήκε» στον κόουτς Ιτούδη.

Για την Νέα Ζηλανδία ξεχώριζαν οι Σι Ίλι (27 π., 8 ασ., 5 ριμπ.) και Ρούμπεν Τε Ράνγκι (19 π., 4/8 τριπ.). Μάλιστα, με 50% τρίποντο οι παίκτες του Πέρο Κάμερον έμοιαζαν να ελέγχουν το ματς στο πρώτο μέρος. Όμως, στην επανάληψη τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στην ελληνική άμυνα, έκαναν πολλά λάθη και πλέον θα αγωνίζονται στα ματς κατάταξης.

Νευρικό και αγχωμένο ξεκίνημα της Εθνικής

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο «έσφιξε τα δόντια» και βρέθηκε κανονικά στην πεντάδα της Εθνικής. Μάλιστα, από τα χέρια του ήρθε ένα κάρφωμα που ξεσήκωσε το «γαλανόλευκο» κομμάτι της εξέδρες (7-5 στο 3′). Ωστόσο, η «επίσημη αγαπημένη» ήταν… νευρική (3/10 εντός πεδιάς) και οι Νεοζηλανδοί έκαναν ένα μικρό 5-0 (7-10 στο 5′). Το ματς είχε μεγάλη ένταση και οι Κώστας Παπανικολάου – Αϊζάια Λε Αφά «απενεργοποιήθηκαν» για λίγο με 2φ. έκαστος. Όμως, το κοντό σχήμα με τους Αντετοκούνμπο – Παπαπέτρου στη frontline και η είσοδος των Λαρεντζάκη – Ρογκαβόπουλου δεν άλλαξαν κατά πολύ τα δεδομένα, καθώς με 6/7 βολές οι παίκτες του Πέρο Κάμερον διατηρούσαν τον έλεγχο (12-16 στο 8′). Ο Παπαγιάννης επέστρεψε, αλλά δεν τροφοδοτήθηκε σωστά, με τους διεθνείς να μοιάζουν αγχωμένοι στην 1η περίοδο (15-20 στο 10′).

Δίχως… αμυντική ταυτότητα η Ελλάδα, διψήφιο προβάδισμα η Νέα Ζηλανδία με 50% στα τρίποντα

Το σχήμα με Ουόκαπ – Μωραΐτη μαζί στο παρκέ δεν ήταν αυτό που θα άλλαζε την κατάσταση, η Ελλάδα δεν είχε ούτε εύκολο σκορ (4/18 δίποντα) ούτε αμυντική συνέπεια και η Νέα Ζηλανδία συνέχισε να παίζει συγκεντρωμένα και να κυριαρχεί (18-27 στο 13′). Έτσι, τα τρίποντο του ορεξάτου Ρούμπεν Τε Ράνγκι (9π., 3ρ.) έστειλε το ματς για πρώτη φορά στο +10 (20-30 στο 15′). Ο κόουτς Ιτούδης «επιστράτευσε» μία απόλυτα… Ευρωλιγκάτη πεντάδα (Ουόκαπ. Λαρεντζάκης και οι τρεις «Παπ»), αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον απόλυτο έλεγχο με ρεσιτάλ τριπόντων (23-36 στο 17′). Ο Παπαπέτρου ήταν αυτός που επιχείρησε να… ξεκολλήσει το κάρο από την λάσπη (12π.), αλλά οι Νεοζηλανδοί σούταραν με το τρομερό 50% πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (7/14 3π.) και δεν έχαναν το «πάνω χέρι» (+15 και 28-43 στο 19′), απέναντι σε μία Εθνική που συνολικά στο ημίχρονο δεν είχε αμυντική ταυτότητα (32-43 στο 20′) και έχανε και τα ριμπάουντ (15-24ρ.).

Ενέργεια, σκληρή άμυνα, Παπαπέτρου και… αντίδραση

Στην επανάληψη η Εθνική βγήκε από τα αποδυτήρια με την ενέργεια να βαράει… κόκκινο. Ο Αντετοκούνμπο ανάγκασε τους Νεοζηλανδούς σε παράβαση 5” και κέρδισε και ένα επιθετικό φάουλ με τους υπόλοιπους διεθνείς να «γράφουν» ένα 7-0 σε χρόνο dt για να ρίξουν τη διαφορά στους 5π. (38-43 στο 21’30”). Οι παίκτες του Κάμερον, όμως, πήραν «ανάσες» με δυο προσωπικά καλάθια του πολύτιμου Ίλι (15π., 5ασ.) και κράτησαν το προβάδισμά τους (40-49 στο 25′). Το γκολ – φάουλ του βελτιωμένου Ουόκαπ έδωσε το… σύνθημα και ο Παπαπέτρου με ηγετική παρουσία (19π., 5ρ.) «ροκάνισε» ακόμα παραπάνω την απόσταση (50-51 στο 27′), με την Ελλάδα να βγάζει αντίδραση στο παρκέ της “Mall of Asia Arena”. Η Νέα Ζηλανδία έκανε λάθη (15λ.) απέναντι στη σκληρή άμυνα του ελληνικού small ball, η «γαλανόλευκη» πήρε τρεις – τέσσερις κακές επιλογές στη δική της επίθεση και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-54, δημιουργώντας συνθήκες «θρίλερ» στην Μανίλα.

Αφηνιασμένος ο Λαρεντζάκης, νίκη – πρόκριση με πάθος και ελληνικές βάσεις

Η 4η περίοδος άρχισε με την «Ευρωλιγκάτη» πεντάδα της Εθνικής και οι διεθνείς ήταν πιο σοβαροί και πιο «μαχητικοί» από ποτέ. Ο Ουόκαπ «έβγαλε» μεγάλες άμυνες, ο Λαρεντζάκης, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε 1/8 σουτ, «πέταξε φωτιές» και ευστόχησε σε δυο δύσκολες και πάρα πολύ σημαντικές προσπάθειες και η «γαλανόλευκη» προσπέρασε (57-54 στο 32′), με τον ασταμάτητο Παπαπέτρου να κάνει το 59-54 (9-0 σερί) και τον Κάμερον να παίρνει τάιμ άουτ, βλέποντας τους παίκτες του να συνεχίζουν τα πολλά λάθη. Ο «καυτός» Ίλι έδωσε πολύτιμο σκορ στην ομάδα του, αλλά οι… αφηνιασμένοι Λαρεντζάκης – Ουόκαπ με διαδοχικά τρίποντα έκαναν το 65-60 (34′). Το τρίποντο του Παπαπέτρου έδωσε «αέρα» 7π. στην Εθνική Ομάδα και η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο έχοντας το… τιμόνι στα χέρια της. Οι Νεοζηλανδοί έπαιρναν την μία κακή επιλογή μετά την άλλη και ο συγκλονιστικός Λαρεντζάκης με γκολ – φάουλ «έγραψε» το +10 στο 36′ (71-61). Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, οι τυπικά φιλοξενούμενοι θέλησαν να κάνουν… αισθητή την παρουσία τους (75-69 στο 38′), αλλά η Ελλάδα είχε τις λύσεις που χρειαζόταν για να φτάσει στην νίκη – πρόκριση (83-74).

Τα Δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74.