Ελλάδα – Ιρλανδία 2-0: Για τον Τζορτζ ξανά και ξανά

ethniki omada goal 4416430

Για τον Τζορτζ ξανά και ξανά. Οι φίλοι του, οι συμπαίκτες του, σήκωσαν την Ελλάδα λίγο ψηλότερα, κάνοντας το 4 στα 4, με το 2-0 επί της Ιρλανδίας και θα παίξουν για δύο αποτελέσματα με την Αγγλία για την πρωτιά.
Ασταμάτητη η Εθνική ομάδα του Γιοβάνοβιτς, με φόρα από το έπος του Γουέμπλεϊ”, ξεπέρασε και το εμπόδιο των Ιρλανδών, τους οποίους κέρδισε για τέταρτη φορά τον τελευταίο χρόνο και δεύτερη στον όμιλο! Το έκαναν για τους ίδιους, για το εθνόσημο, αλλά φυσικά και για τον φίλο τους. Τον αδερφό τους. Τον Τζορτζ Μπάλντοκ που έφυγε τόσο πρόωρα από τη ζωή το βράδυ της Τετάρτης, βυθίζοντας στο πένθος την Ελλάδα. Πιο δύσκολα αυτή τη φορά, αλλά απόλυτα δίκαια, αφού είχε πολλές ευκαιρίες, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, για να πετύχει περισσότερα τέρματα. Ας είναι.. Αποστολή εξετελέσθη, το 4Χ4 είναι γεγονός με τα τέρματα των αρχηγών Μπακασέτα και Μάνταλου (πήρε το περιβραχιόνιο) στο φινάλε) και η Γαλανόλευκη ένα βήμα πιο κοντά στην πρωτιά του ομίλου, συνεχίζοντας στο… +4 από την Αγγλία (3 βαθμοί+ η ισοβαθμία), πηγαίνοντας πλέον για δύο αποτελέσματα στο ΟΑΚΑ κόντρα στα “τρία λιοντάρια”.

Πώς ξεκίνησαν
Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν θέλησε να προβεί σε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα πο παρέταξε στο Λονδίνο, με εξαίρεση τη μία και αναγκαστική του τιμωρημένου Κουλιεράκη με τον Χατζηδιάκο. Έτσι κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Βλαχοδήμος, στην άμυνα οι Ρότα, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, δίδυμο στη μεσαία γραμμή οι Κουρμπέλης, Σιώπης και πίσω από τον Παυλίδη οι Μασούρας, Μπακασέτας, Τζόλης.

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Χάλγκριμσον, ξεκινώντας με τον Κέλεχερ στα γκολπόστ, τους Μπράντι, Σκέιλς, Κόλινς, Ο’Σι στην άμυνα, τους Νάιτ, Κάλεν, Σμόντικς στη μεσαία γραμμή και τους Ογκμπένα Φέργκιουσον, Πάροτ επιθετική τριπλέτα.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών
Πλασματικό το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η Ελλάδα ήταν απόλυτα κυρίαρχη. Μπορεί να βρέθηκε μόλις στο 4’… φάτσα με το 0-1, όταν μετά το λάθος του Κουρμπέλη, ο Φέργκιουσον βρέθηκε πιεζόμενος απέναντι από τον Βλαχοδήμο για να σουτάρει άουτ, η συνέχεια ωστόσο είχε φόντο γαλανόλευκο. Στο 8′ μία όμορφη συνεργασία των παικτών της Εθνικής, με τον Μπακασέτα να πιάνει το σουτ που κατέληξε σε κόρνερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από σέντρα του Ρότα ο Τζόλης έπιασε το σουτ στην κίνηση που πέρασε άουτ

Η πρώτη πραγματικά μεγάλη στιγμή της Ελλάδας ωστόσο ήρθε στιγμές αργότερα, στο 11′, όταν ο Παυλίδης έπιασε το πρώτο σουτ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και ο Μασούρας στη συνέχεια έκανε το βολέ πλανέ στην κίνηση, αλλά έδιωξε εντυπωσιακά ο Κέλεχερ. Ξανά πρωταγωνιστής ο εξτρέμ του Ολυμπιακού δύο λεπτά αργότερα, με διπλή προσπάθεια αυτή τη φορά, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα. Η Γαλανόλευκη συνέχισε στο ίδιο τέμπο, είχε συνεχώς την κατοχή και προσπαθούσε να βρει κενούς διαδρόμους, έχοντας κλείσει τους Ιρλανδούς στο 1/3 του γηπέδου. Στο 17′ ο Τζόλης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά αλλά κι αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε άουτ.

Δεύτερη τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα 19ο λεπτό. Μετά από πολύ όμορφη ενέργεια του Μπακασέτα που σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Κέλεχερ, ο Παυλίδης πήρε το “ριμπάουντ” ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ είπε ξανά “όχι” με εντυπωσιακό τρόπο. Το ίδιο… τροπάριο και στη συνέχεια του α’ μέρους. Στο 25′ καταγράφηκε ακόμα μία τελική από τις 13 (!) συνολικά του πρώτου μέρους! Πολύ όμορφο κοντρόλ του Τζόλη, που έδωσε με τακουνάκι στον Παυλίδη και από το σουτ του η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ. Στο 29′ η Εθνική άγγιξε ξανά το 1-0, όμως βρήκε πάλι “τείχος” από τον Κέλεχερ, όταν ο Τζόλης έστρωσε στον Γιαννούλη κι εκείνος σούταρε με τη μία για να αποκρούσει ο Ιρλανδός. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή για την Εθνική στο πρώτο ημίχρονο, αφού στη συνέχεια δεν απέφυγε κάποια λάθη, με το 0-0 να μένει ως το τελευταίο σφύριγμα πριν την ανάπαυλα.

Γκολ με το… καλησπέρα
Ό,τι δεν κατάφερε η Εθνική στην πλειάδα ευκαιριών που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε με το… καλησπέρα σας στην επανάληψη. Αφού προειδοποίησε στο 47′ με το διαγώνιο σουτ του Μπακασέτα από αριστερά να το μπλοκάρει ακόμα μία φορά ο Κέλεχερ, στο αμέσως επόμενο λεπτό βρήκε το πολυπόθητο γκολ. Ο Μπακασέτας συνεργάστηκε άψογα με τον Τζόλη, εκείνος έστρωσε στον αρχηγό της Εθνικής που έπιασε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Σκέιλς και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Απόλυτα δίκαιη εξέλιξη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που ήταν κυρίαρχο στον αγωνιστικό χώρο, ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και δεν είχε κινδυνεύσει ουσιαστικά ποτέ, με εξαίρεση τη φάση του 4ου λεπτού. Για να ξαναβρούν άλλωστε ευκαιρία οι Ιρλανδοί έπρεπε να φτάσουμε στο 69ο λεπτό, όταν χρειάστηκε ουσιαστικά για πρώτη φορά να επέμβει ο Βλαχοδήμος, αλλά ο “φύλακας άγγελος” της Εθνικής έδειξε τα αντανακλαστικά του στην κεφαλιά του Τέιλορ που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς. Πιο πριν η Εθνική είχε δύο ακόμα στιγμές, με τα σουτ των Κουρμπέλη και Μπακασέτα (απευθείας φάουλ) να περνούν άουτ.

Από τον κάπτεν Μπακασέτα στον… κάπτεν Μάνταλο
Η Εθνική μπορεί να είχε αφήσει πια περισσότερη μπάλα στα πόδια των Ιρλανδών, αλλά κι αυτό έμοιαζε να έχει συμβεί βάσει σχεδίου, αφού είχε κλείσει άριστα όλους τους διαδρόμους, ενώ ο Μαυροπάνος “καθάριζε” κάθε σέντρα των φιλοξενούμενων. Στο μεταξύ ο Γιοβάνοβιτς φρέσκαρε την ενδεκάδα με τους Ζαφείρη και Δουβίκα, αλλά και τους Τσιμίκα, Μάνταλο στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφήνοντας τους Ιρλανδούς να ψάχνουν το γκολ μόνο από σέντρες και κόρνερ, αλλά η ελληνική άμυνα εξουδετέρωνε κάθε κίνδυνο. Όλα αυτά για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις, όπου πρώτα ο Πέλκας απείλησε με το σουτ του να περνάει λίγο άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε ο Μάνταλος για να κλέψει μετά το τραγικό λάθος του Κέλεχερ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα (Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Κουρμπέλης (82′ Μάνταλος), Σιώπης, Μασούρας (65′ Πέλκας), Μπακασέτας (72′ Ζαφείρης), Τζόλης (82′ Τσιμίκας), Παυλίδης (72′ Δουβίκας)

Ιρλανδία (Χάλγκριμσον): Κέλεχερ, Μπράντι, Σκέιλς, Κόλινς, Ο’Σι, Νάιτ, Κάλεν, Σμόντικς, Ογκμπένε (57′ Εμποσέλε), Φέργκιουσον (57′ Τέιλορ), Πάροτ.