Αρης – Παναιτωλικός 1-0

5768820

Ο Γκρέι έστειλε 3 φορές τη μπάλα στα δίχτυα, μέτρησε το ένα, αλλά ήταν αρκετό για να δώσει στον Άρη μια πιο εύκολη νίκη από ότι δείχνει το 1-0 επί του Παναιτωλικού. Πάτησαν πεντάδα πλέον οι «κίτρινοι». Ανησυχία για Πάλμα που αποχώρησε τραυματίας στο φινάλε.
«Φουλ επίθεση» από Πάρντιου
Επιθετικός ο Άρης, «απών» ο Παναιτωλικός
Ο «βιαστικός» Άντρε Γκρέι
Η 3η και φαρμακερή…
Ο Γκρέι το… ξανάκανε!
Ο Άντρε Γκρέι ζήτησε συγνώμη από τους συμπαίκτες του για τις σπουδαίες ευκαιρίες που έχασε στον αγώνα με τον Λεβαδειακό και στο… χορτάρι του Κλ. Βικελίδης το έκανε και εμπράκτως με το γκολ που σημείωσε απέναντι στον Παναιτωλικό το οποίο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Αυτή επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Λούις Πάλμα στο 88ο λεπτό με την πρώτη εκτίμηση να κάνει λόγο για διάστρεμμα. Ο Παναιτωλικός ουσιαστικά δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο καθώς είχε απολύτως παθητικό ρόλο.

Μέσα από τις επιλογές του στο αρχικό σχήμα ο Άλαν Πάρντιου ουσιαστικά επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις των προηγούμενων ημερών καθώς αναζητώντας απελπισμένα τη νίκη προχώρησε στη συνύπαρξη των Μάνου Γκαρθία-Ματέο Γκαρσία στον άξονα της μεσαίας γραμμής αλλά και στην επαναφορά των Λούις Πάλμα, Ντάνιελ Μαντσίνι στα επιθετκά άκρα, σ’ ένα σχήμα άκρως επιθετικό. Αυτή τη δυνατότητα του πρόσφερε η επιστροφή του Φαμπιάνο στο κέντρο της άμυνας και η ασφάλεια που παρέχει η παρουσία του Βραζιλιάνου. Αντιθέτως, ο Γιάννης Αναστασίου όχι μόνο δεν άλλαξε πολλά αλλά… τίποτε σε σχέση με την 11αδα που χρησιμοποίησε κόντρα στον ΠΑΟΚ. Τούτο βέβαια είχε και με τον περιορισμό επιλογών στο αρχικό σχήμα λόγω των απουσιών.

Με εξαίρεση ένα φιλόδοξο ψιλοκρεμαστό πλασέ του Νίκου Καρέλη στο 8ο λεπτό (μετά από λανθασμένη εκτίμηση της φάσης από τον Φαμπιάνο) το πρώτο ημίχρονο ήταν… εκνευριστικά μονότονο και για τους δύο. Για τον μεν Αρη διότι δημιούργησε όλες τις προϋποθέσεις όχι απλά για να σκοράρει αλλά ακόμη και για να «τελειώσει» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο καθώς είχε κυριαρχικό ρόλο στο χορτάρι, πλην όμως ήταν ουδόλως ουσιαστικός. Ο δε Παναιτωλικός «εγκλωβίστηκε» στην κάκιστη αμυντική λειτουργία του και κυρίως στις πτέρυγες, ειδικά στην αριστερή του. Το ότι δεν δέχθηκε γκολ ήταν συμπτωματικό και συνέπεια της αστοχίας των ποδοσφαιριστών του Άρη. Σαν το τελείωμα του Ματέο Γκαρσία στο 9ο λεπτό όπου απέναντι σε ανυπεράσπιστη εστία «κατάφερε» να αστοχήσει ή τις πέντε τελικές προσπάθειες του Λούις Πάλμα με πιο σπουδαία αυτή που «σταμάτησε» ο Ανέστης στο 41ο λεπτό σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στόχο δεν βρήκαν ούτε τα μακρινά σουτ για τους «κίτρινους», ούτε και τα κοντινά (σταμάτησαν σε σώματα) των Μαντσίνι (20’), Μάνου Γκαρσία (26’).

Ο Τζαμαϊκανός επιθετικός σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν μέτρησε κανένα από τα δύο τέρματα. Στο 21ο λεπτό (μετά από εξαιρετική πάσα του Μαντσίνι) το γκολ δεν μέτρησε έπειτα από παρέμβαση του VAR θεωρώντας ότι ο Αντρε Γκρέι (έστω ελαχίστως) ήταν εκτεθειμένος ενώ για το δεύτερο δεν χρειάστηκε η τεχνολογία καθώς ο 30χρονος επιθετικός δεν είχε προστατέψει τον εαυτό του. Κι έτσι πήγαν… χαράμι μερικές από τις κάθετες πάσες του Μάνου Γκαρθία. Ο Αρης δεν μετουσίωσε το παραγωγικό πρώτο ημίχρονο και για τον Παναιτωλικό πέρασε ανώδυνα το κακό του 45λεπτο.

Στο 52ο λεπτό ο Άρης βρήκε αυτό που απελπισμένα έψαξε από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα. Και πάλι μέσα από τη συνεργασία του Ντάνιελ Μαντσίνι με τον Άντρε Γκρέι ο οποίος στέλνοντας με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε και ο Άρης απέκτησε προβάδισμα 1-0. Σε μία φάση όπου η άμυνα του Παναιτωλικού και πάλι πιάστηκε κοιμώμενη και ειδικά ο Μλάντεν ο οποίος δεν αντιλήφθηκε την κίνηση του σέντερ φορ του Άρη.

Το τέρμα του Τζαμαϊκανού άλλαξε την εικόνα του αγώνα καθώς ο Παναιτωλικός άφησε τον απολύτως παθητικό ρόλο κι έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Κι έτσι ο Άρης βρήκε χώρους τους οποίους όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Για παράδειγμα στη φάση του 68ου λεπτού ο Λούις Πάλμα τροφοδότησε καθυστερημένα τον Άντρε Γκρέι, ο τελευταίος πρόλαβε να εκτελέσει αλλά προ της γραμμής του τέρματος ο Φλόρες γλίτωσε τον Παναιτωλικό. Στο 79’ και μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Γκρέι και γύρισμα στον Μάνου Γκαρθία ο τελευταίος πλάσαρε από απόσταση δύο μέτρων (!) αλλά ο Λιάβας έβαλε την κόντρα και ουσιαστικά κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ο Παναιτωλικός είχε τη στιγμή του στο 67’ με τον Μλάντεν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ αλλά η φάση του 81ου λεπτού με τον Ζοάο Πέδρο ήταν πιο κλασική για τους φιλοξενούμενους καθώς επωφελήθηκε μετά από κόντρα αλλά ήταν άστοχος στην προβολή του. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Άντρε Γκρέι επιβεβαίωσε ξανά ότι… όλα χάνονται στο ποδόσφαιρο. Όπως έγινε και στη Λιβαδειά πριν από μία εβδομάδα, ο Τζαμαϊκανός (έπειτα από γύρισμα του Οντουμπάτζο) ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε εστία με το πλασέ του!

Στο 88’ ο Λούις Πάλμα έφυγε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο και βάζοντας τα κλάματα έπειτα από μια προσπάθειά του στον χώρο της μεσαίας γραμμής, δείχνοντας ότι υπέστη τραυματισμό στον αστράγαλο. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι καθώς ο Άρης δεν έδωσε δικαίωμα τελικής προσπάθειας στον αντίπαλό του.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Ετέμπο (Άρης), Κολοβός, Φλόρες, Μάρτενσον, Καρέλης (Παναιτωλικός)

Ο MVP: Ο Ντάνιελ Μαντσίνι έδωσε δύο ασίστ στον Γκρέι, η δεύτερη ήταν καταλυτική για τη νίκη του Άρη και γενικώς έδειξε πόσο πολύ έχει ανάγκη ο Άρης τα στοιχεία του Αργεντίνου.

Στο ύψος τους: Ο Άντρε Γκρέι θα μπορούσε να ήταν ο πολυτιμότερος αν ήταν περισσότερο αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια. Ο Ετέμπο έκανε αρχοντικό παιχνίδι στον άξονα και ο Οντουμπάτζο συνέχεια «τρυπούσε» την αριστερή πλευρά του Παναιτωλικού.

Ο «αδύναμος κρίκος»: Γενικώς ο Παναιτωλικός φώναξε «απών» και το τελικό αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερο τιμητικό γι’ αυτόν. Κάκιστη αμυντική λειτουργία, τεράστιο πρόβλημα στην αριστερή πλευρά ενώ δεν φάνηκαν και οι μεσοεπιθετικοί της ομάδας του Αγρινίου.

Η «γκάφα»: Η αντίδραση του Μλάντεν στο γκολ του Άντρε Γκρέι καθώς αντιλήφθηκε την κίνηση του φορ του Άρη όταν η μπάλα ήταν στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.