Άρης – Παναιτωλικός 0-0

4178163

Ο Παναιτωλικός έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 86’, ο αγχωμένος Άρης κράτησε το μηδέν και επιστρέφει σε τελικό μετά από 14 χρόνια για να διεκδικήσει το όνειρο 54 ετών!
Στο πρώτο ημίχρονο της ρεβάνς, ο Άρης είχε την κατοχή αλλά δεν κατάφερε να έχει ουσία στο παιχνίδι του και αρκετές τελικές με τον Παναιτωλικό αντίστοιχα να παίζει σφιχτή άμυνα, χωρίς να μπορεί ν’ απειλήσει καθόλου.

Η πρώτη φάση ανήκε στους Θεσσαλονικείς καθώς στο 8′ με το σουτ του Σουλεϊμάνοφ εντός περιοχής να φεύγει εκτός εστίας με τους Αγρινιώτες ν’ απαντoύν στο 20′ όταν ο Μαυρίας σέντραρε με στόχο τον Καρέλη αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στον Κουέστα.

Μετά το μισάωρο, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν ν’ ανεβάσουν την ένταση και το σουτ του Σαμόρα στο 32′ έφυγε άουτ ενώ στο 38′ ο Οντουμπάτζο έβγαλε παράλληλη πάσα για τον Κοσταρικανό επιθετικό που έκανε προβολή στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Τσάβες έδιωξε σε κόρνερ. Μάλιστα, ο Αργεντινός πορτιέρε του «Τίτορμου» φώναξε «παρών» στο 45′, πραγματοποιώντας σπουδαία επέμβαση σε μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνοφ.

Ο Γιάννης Πετράκης προσπάθησε να τονώσει επιθετικά την ομάδα του βάζοντας αλλαγή μετά τη μία ώρα αγώνα τους Ζοάο Πέδρο – Χουάνπι και απείλησε στο 64′ με γύρισμα του Μαυρία από τα δεξιά αναγκάζοντας τον Κουέστα να επέμβει με διπλή προσπάθεια πριν μπουν στη φάση Πέδρο και Σενγκέλια. Ο Παναιτωλικός έψαχνε το γκολ που θα του επέτρεπε να στείλει το ματς στην παράταση και έχασε σπουδαία φάση στο 86′ με την κεφαλιά του Ντουάρτε έπειτα από κόρνερ του Χουάνπι να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα.

Μάλιστα, ο Άρης έχασε σπουδαία φάση στις καθυστερήσεις για ένα γκολ καθώς ο Νταρίντα άντεξε το μαρκάρισμα του Τσιγγάρα και πέφτοντας σούταρε προ της μικρής περιοχής με το δεξί αλλά ο Τσάβες έσωσε την εστία του.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και το τελικό σφύριγμα του ρέφερι Παπαπέτρου επισφράγισε το μηδέν για Άρη και Παναιτωλικό και την επιστροφή των «κιτρινόμαυρων» -σε συνδυασμό με τη νίκη τους (0-1) στο Αγρίνιο- σε τελικό κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 2010, όπου θα διεκδικήσουν το πρώτο τους τρόπαιο από το μακρινό 1970 απέναντι στον Παναθηναϊκό (σ.σ στις 18 Μαΐου).

Οι συνθέσεις:

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι (Ζουλ 90+1′), Βέλεθ (Ρόουζ 90′), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (Σαβέριο 79′), Μανού Γκαρθία (Φετφατζίδης 60′), Σαμόρα, Μορόν (Ανσαριφάρντ 80′).

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν (Λομόνακο 80′), Μπρ. Ντουάρτε, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες (Τσιγγάρας 81′), Φρ. Ντουάρτε (Χουάνπι 61′), Σενγκέλια (Ντίας 72′), Καρέλης (Ζοάο Πέδρο 61′).