Αλιάγας – Μούσχουρη: Η φωτογραφία τους μετά την παράδοση της Ολυμπιακής Φλόγας στους Γάλλους
![aliagas mousxouri](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2024/04/aliagas-mousxouri.jpg)
Η τελετή παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας έλαβε χώρα το απόγευμα της Παρασκευής 26 Απριλίου στο Παναθηναϊκό Στάδιο όπου η Νάνα Μούσχουρη είχε κεντρικό ρόλο, καθώς απήγγειλε τόσο τον εθνικό ύμνο της Γαλλίας όσο και τον ελληνικό. Παρουσιαστής της εκδήλωσης ήταν ο Νίκος Αλιάγας.
Μετά από το ταξίδι της Ολυμπιακής Φλόγας για 11 ημέρες επί ελληνικού εδάφους κι αφού έτυχε παντού ενθουσιώδους υποδοχής, παραδόθηκε στην αντιπροσωπεία της Οργανωτικής Επιτροπής «Παρίσι 2024».
Η καταξιωμένη ερμηνεύτρια ερμήνευσε τους Εθνικούς Ύμνους της Ελλάδας και της Γαλλίας συνοδεία της Εθνικής Συμφωνικής Ορχήστρας και Χορωδίας της ΕΡΤ. Την Καλλιτεχνική Διεύθυνση Χορωδίας είχε αναλάβει η Μαρίνα Σάττι, ενώ τη Μουσική Διεύθυνση ο Μιχάλης Οικονόμου.
Μετά την παράδοση της φλόγας, ο παρουσιαστής και η Νάνα Μούσχουρη πόζαραν αγκαλιασμένοι στον φακό της κάμερας. Ο Nίκος Αλιάγας ανέβασε μάλιστα το κοινό τους στιγμιότυπο στον λογαριασμό του στο Instagram και έγραψε: «Mon amie [σ.σ. η φίλη μου]».
protothema.gr
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)