Βόλεϊ Γυναικών Β’Εθνική: Κερδισμένο τρίποντο για την Ομόνοια Ναυπάκτου

a2f4e6 b817d8137e67478d82dfa4869ad11505 mv2

Την πρώτη της καθαρή νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η γυναικεία ομάδα της Ομόνοια Ναυπάκτου επικρατώντας με 3-0 σετ του Ποσειδώνα Λουτρακίου στο κλειστό του Παπαχαραλαμπείου Σταδίου στη Ναύπακτο.

Χωρίς μεγάλες διαφορές οι δύο ομάδες με την ομάδα της Ναυπάκτου να παίρνει έξτρα δύναμη από τον κόσμο της κερκίδας που τη βοήθησε να πάρει τη νίκη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να κυνηγάει το σκορ αλλά με καλό σερβίς από τη Σωτηροπούλου κατάφερε το εις βάρος της 10-11 να το κάνει 15-11 και να μπει στη θέση του οδηγού. Τα πολλά λάθη των γηπεδούχων σε κρίσιμες φάσεις έβαλαν και πάλι το Λουτράκι στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να φτάνουν ισόπαλες ως το 23-23.

Το πρώτο σετ μπολ πήγε στην Ομόνοια (24-23) με το Λουτράκι να απαντά με δικό της σετ μπολ (24-25) αλλά η ομάδα της Ναυπάκτου με ένα σερί τριών πόντων έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ (27-25).

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ (5-8) αλλά με τη Σχίζα στο σερβίς και πολύ καλή αμυντική λειτουργία από όλη την ομάδα έκανε ένα 8-0 σερί και έφτασε το σκορ στο 13-8. Το Λουτράκι πίεσε στο σερβίς και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 14-14 όμως από εκεί και μετά η Ομόνοια άρχισε να δημιουργεί σιγά σιγά διαφορά για να πάρει και το δεύτερο σετ με 25-19. Στο τρίτο σετ η διαφορά που πήραν οι γηπεδούχες με πίεση της Μπαλή από τη θέση 1 στο ξεκίνημα (7-3) γρήγορα εξανεμίστηκε και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο έως το 17-17. Ένα μικρό προβάδισμα της Ομόνοιας στο σημείο αυτό και το καλό σερβίς της Σωτηροπούλου στο φινάλε έδωσε και το τρίτο σετ στην Ομόνοια (25-20) κατακτώντας τη νίκη και το τρίποντο που της δίνει βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής. Πολύ καλή στη πρώτη της παρουσία η πασαδόρος Καραγιάννη για τις γηπεδούχες, Μπαλή, Σχίζα και Ρουστέμη ξεχώρισαν επιθετικά, Κατσάμπα και Σωτηροπούλου κράτησαν το κοντρόλ για την ομάδα με την τελευταία μαζί με την Πελέκη να είναι απειλητικές και από τη θέση του σερβίς. Για το Λουτράκι ξεχώρισαν οι Βατουσιάδη, Δρίτσα και Δικαίου.

Δύσκολη συνέχεια για την Ομόνοια Ναυπάκτου που στην επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει στην Πάτρα τον πρωτοπόρο και αήττητο Ερυθρό Αστέρα.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Τσακανίκας): Καραγιάννη, Καραχάλιου, Κατσάμπα,