Την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον ΟΦΗ πανηγύρισε ο Παναιτωλικός με σκορ 1-0

panetolikos1

Την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον ΟΦΗ πανηγύρισε ο Παναιτωλικός με σκορ 1-0, χάρη σε τέρμα του Νίκου Βέργου, παίρνοντας έτσι την πρώτη του νίκη στα play out.
Μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία, ο Παναιτωλικός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και πήρε την πρώτη του νίκη στα play out, επικρατώντας του ΟΦΗ με σκορ 1-0 στο «Θ. Βαρδινογιάννης», σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, καθώς και οι δύο ομάδες έχουν «κλειδώσει» και μαθηματικά την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος. Συγκεκριμένα, οι Κρητικοί απείλησαν με το… καλησπέρα (3′) με ένα κόρνερ, ωστόσο η κεφαλιά του Διαμαντή έφυγε άουτ. Λίγο αργότερα (10′), ο Λουίζ Φελίπε είχε καλή ευκαιρία, με τον Γιάννη Ανέστη να μπλοκάρει το σουτ του. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να σκοράρει, με τον Λάμπρου να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 17ο λεπτό, έπειτα από γύρισμα του Τσιλιανίδη, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς υπήρχε οφσάιντ στη φάση.

Έπρεπε να συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα για να πραγματοποιήσουν την πρώτη του τελική στο ματς οι Αγρινιώτες (32′) , με τον Βέργο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ. Στη συνέχεια χρειάστηκε και οι δύο ομάδες να κάνουν από μία αναγκαστική αλλαγή, με τον Μπελεβώνη να περνάει στη θέση του Μεντόσα στο 33′, ενώ τραυματίας αποχώρησε και ο Λάμπρου στο 40΄, με τον Καμάου να μπαίνει στη θέση του.

Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να πάρει προβάδισμα στο 52ο λεπτό. Ο Νίκος Βέργος έφυγε μόνος του στα πλάγια σε αντεπίθεση, πάτησε περιοχή, προσποιήθηκε μία πάσα και με πολύ ωραίο και δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία, νίκησε τον Επασί για το 1-0.

Ο ΟΦΗ έψαξε την ισοφάριση και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 76΄ με τον Χουάν Νέιρα να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καλό και έφυγε ψηλά άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση ήταν σειρά του Παναιτωλικού να χάσει μεγάλη ευκαιρία, με τον Βέργο να νικιέται αυτή τη φορά από τον Επασί, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Έπειτα από φάση διαρκείας στο κόρνερ, οι Αγρινιώτες βρήκαν ξανά δίχτυα, με τον Κορνέλιους να σκοράρει, ωστόσο ούτε αυτό το γκολ μέτρησε, καθώς και με τη βοήθεια του VAR φάνηκε πως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε τη μπάλα.

Έτσι, οι Κρητικοί είχαν ακόμη ελπίδες πως μπορούν να πάρουν κάτι από το ματς, με τον Νέιρα να χάνει τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Ο Αργεντίνος μέσος βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, ωστόσο το σουτ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ανέστη, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Νέιρα, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης, Λάμπρου και Φελίπε.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα, Αντούνες, Φλόρες, Μόρσεϊ, Ντουάρτ, Μεντόσα και Βέργος.

Διαιτητές: Ιωάννης Παπαδόπουλος, Πέτρος Πάτρας, Ηλίας Παπαδόπουλος

4ος Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος