Σλόμποντα-Παναιτωλικός 1-0

panetolikos 1

Ανέτοιμος και με «βαριά» πόδια παρουσιάστηκε στο πρώτο του φιλικό στη Σερβία ο Παναιτωλικός. Ο Τίτορμος αν και είχε δύο δοκάρια, ηττήθηκε με 1-0.

Καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός, με την απόδοσή του να πέφτει κατακόρυφα στο δεύτερο μέρος, όταν και άλλαξε όλη η ενδεκάδα. Καρέλης και Μπελεβώνης οι δύο που σημάδεψαν τα δοκάρια για την ομάδα του Αναστασίου που έδειξε ότι έχει ακόμη πολύ δρόμο μπροστά της.

Η αναμέτρηση διεξήχθη 24 χιλιόμετρα μακριά από το Ζλάτιμπορ, στην πόλη του Ούζιτσε και στο γήπεδο της τοπικής Σλόμποντα.

Σε 4-2-3-1 παρέταξε ο Αναστασίου τον Παναιτωλικό. Ανέστης κάτω από τα γκολπόστ, Λιαβας, Κορνέλιους, Λαζαρίδης, Χουχούμης οι τέσσερις της άμυνας. Στα χαφ οι Μάρτενσον και Βαρόνε, με τον Ντίαζ να αγωνίζεται σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Στα εξτρέμ οι Ντουάρτε και Νικολάου, μοναδικός προωθημένος ο Νίκος Καρέλης.

Το πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς μετάδοση, με ένα τεχνικό ζήτημα να μην επιτρέπει να στείλουν εικόνα στην Ελλάδα. Η πρώτη τους τελική καταγράφηκε στο 13’, με την κεφαλιά του Καρέλη να μπλοκάρεται από τον αντίπαλο κίπερ.

Η πρώτη σημαντική στιγμή ήταν για τους Σέρβους. Στο 20’, ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ από διαγώνια θέση, ο Ανέστης επενέβη αποτελεσματικά κρατώντας το «μηδέν».

Στο 26’ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει. Ο Ντουάρτε έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά. «Έσπασε» προς τη μικρή περιοχή, με την μπάλα να στρώνεται στον Βαρόνε ύστερα από κόντρες. Το συρτό σουτ του Ιταλού πέρασε λίγο άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα σημειώθηκε η σημαντικότερη στιγμή του ημιχρόνου ανήκε στον Καρέλη. Η μπάλα μετά το πλασέ με το δεξί που έκανε υπό πίεση κατέληξε στο αντίπαλο δοκάρι. Ο Παναιτωλικός διατήρησε τα «ηνία» του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να μένει όμως στο 0-0, παρά και τις προσπάθειες Καρελη και Νικολάου για το γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο
Στην επανάληψη, ο Αναστασίου άλλαξε το σύνολο της ενδεκάδας. Στεργιάκης, Λάρσον, Μπακαδήμας, Σοροβός, Χατζηθεοδωρίδης, Φλόρες, Τσιγγάρας, Ξενιτίδης, Μόρσει, Μπελεβώνης και Πέδρο πέρασαν στο γήπεδο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης δεν υπήρξε φάση. Ο Παναιτωλικός ήταν νωθρός και μάλιστα στο 58’, απειλήθηκε σημαντικά καθώς ο Πέτροβιτς αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Στεργιάκη.

Ένα λεπτό αργότερα η σέντρα-σουτ του Μπελεβώνη κόπηκε πριν μπει στην πορεία της μπάλας ο Πέδρο. Στο 62’ επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ζίσοβιτς από τα αριστερά πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας. Καλή στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν και στο 67′ ωστόσο ο Στεργιάκης απόκρουσε σουτ με δυσκολία.

Η Σλόμποντα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και έψαχνε το γκολ. Το βρήκε στο 73′. Μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ ο Τζούκιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας και από κοντά σκόραρε.

Λίγο αργότερα, στο 76′ ο Χρήστος Μπελεβώνης με τρομερό βολέ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός έπεσε ξανά, με τις καλές στιγμές να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων ήταν το τελικό σκορ.

Ο Παναιτωλικός έδειξε να έχει «βαριά» πόδια, πράγμα απολύτως λογικό. Η ένταση του βασικού σταδίου της προετοιμασίας είναι μεγάλη. Είχε δείγματα καλής κυκλοφορίας της μπάλας και καλής ανασταλτικής λειτουργίας στο πρώτο μέρος. Μετά το 25′ κυριάρχησε και είχε ευκαιρίες για γκολ, με κυριότερη το δοκάρι του Καρέλη.

Στην επανάληψη ωστόσο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό. Η ενδεκάδα άλλαξε ολοκληρωτικά και η γηπεδούχος είχε ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Το πέτυχε στο 73′, με τον Παναιτωλικό να έχει νέο δοκάρι με τον Μπελεβώνη. Λίγες οι καλές στιγμές από εκεί και πέρα, το 1-0 τελικό σκορ.

Οι Αγρινιώτες αφενός δείχνουν ότι έχουν σημαντικά κενά που πρέπει να καλυφθούν με μεταγραφές. Δημιουργικά η απουσία δεκαριού είναι πασιφανέστατη. Και δεν είναι η μόνη. Φυσικά αφετέρου το ζητούμενο είναι οι «τρύπες» να «κλείσουν» τόσο με προσθήκες ποιοτικές όσο και έγκαιρα.