Πρεμιέρα με νίκη για τον Α.Ο Αγρινίου

ΑΟ

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Elite League “Ερρίκος Ντυνάν” η ομάδα μας κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου “Μιχάλης Κούσης” την Ε.Κ. Καβάλας με σκορ 86 – 64.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε μεγάλο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως στο φινάλε η ομάδα μας πήρε μικρή διαφορά. Το επιμέρους 20 – 7 του δευτέρου δεκαλέπτου έφερε τη διαφορά στους 19 πόντους στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στα όρια των 10 πόντων στην τρίτη περίοδο, όμως στο 30ο λεπτό η ομάδα μας πήρε προβάδισμα 15 πόντων. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Καβάλας μείωσαν στους 13, όμως η ομάδα μας έκλεισε το παιχνίδι με σερί 9 – 0 φτάνοντας στο τελικό +22.
Δεκάλεπτα: 27 – 21, 20 – 7, 16 – 20, 23 – 16.
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος – Καρπάνος – Μαρινάκης.
Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γαλαζούλας, Νικολαΐδης 13(1), Τζον 16(3), Ντουζίδης 5(1), Μπαζίνας Π., Καφέζας 7(2), Τσούκας 5(1), Τσουργιάννης 13, Κυριλής, Φίσερ 8(2), Μπαζίνας Α. 11(1), Μπαρδάκας 8.
Ε.Κ. ΚΑΒΑΛΑΣ (Νίκος Πενταζίδης): Ουίτλεϊ 13(3), Μπόζης 9(1), Πουλιανίτης 15(3), Απαζίδης, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 15(2), Ουέμπστερ 7, Τσέλλος 3(1).