Πόλο γυναικών: Ελλάδα – Ισραήλ(14-4)

gre 1 1024x641 1

Πάρτι της Εθνικής ομάδας πόλο γυναικών και πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος! Οι «γαλανόλευκες» διέλυσαν (14-4) το Ισραήλ και έκλεισαν… ραντεβού με την Ιταλία.
Η Ελλάδα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, κλειδώνοντας την παρουσία της στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών έκανε επίδειξη δύναμης (14-4) κόντρα στο Ισραήλ του Μαυρωτά και έδειξε έτοιμη για τη μεγάλη μάχη της Τετάρτης με την Ιταλία.

Μετά και το… πάρτι κόντρα στο Ισραήλ, οι «γαλανόλευκες» θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία για μια θέση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από το Ισραήλ, φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Από το πρώτο λεπτό, η Ελλάδα έδειξε ποιος είναι το «αφεντικό» του ματς, παίρνοντας με πανηγυρικό τρόπο το εισιτήριο για την τετράδα του τουρνουά στο Σπλιτ.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς την αρχηγό, Μαργαρίτα Πλευρίτου, η οποία αντιμετωπίζει πρόβλημα στον αγκώνα από το παιχνίδι του Σαββάτου (3/9) με την Κροατία και δίνει αγώνα δρόμου για να είναι έτοιμη στον ημιτελικό. Στη θέση της τερματοφύλακα έπαιξε στο α΄ ημίχρονο η Ιωάννα Σταματοπούλου (που μάλιστα απέκρουσε δύο πέναλτι) και στο β΄ ημίχρονο η Ελένη Σωτηρέλη.

Η άμυνα της εθνικής ήταν αδιαπέραστη, στην επίθεση οι διεθνείς σκόραραν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο και το σκορ έφτασε στο 6-0. Η Μπογκατσένκο ήταν αυτή που έσπασε το… ρόδι για το Ισραήλ στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου.

Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου η διαφορά αυξήθηκε στα επτά γκολ (8-1), αλλά στη συνέχεια η επιθετική απόδοση της ελληνικής ομάδας έπεσε κατακόρυφα και η εθνική έμεινε σχεδόν 12 λεπτά χωρίς γκολ, κάνοντας πολλά λάθη και επιπόλαια σουτ. Το Ισραήλ δεν κατάφερε ποτέ να μπει στο κλίμα του αγώνα και η Ελλάδα έφτασε σε μια εύκολη πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 2-1, 2-0, 4-2

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Σταματοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη, Τριχά 3, Ξενάκη 3, Σάντα 1, Πάτρα, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σωτηρέλη

ΙΣΡΑΗΛ: Πέρες, Γιαάκομπι 1, Φάρκας, Μπογκατσένκο 1, Λεβί, Φουτοριάν, Στρούγκο 1, Μπεν Νταβίντ, Μενάκερμαν, Σασόβερ, Χότσμπεργκ 1, Κορντονσκάια, Γκέβα