ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 0-0

paok1

«Γρίφος» για δυνατούς λύτες αποδείχθηκε σε ένα ακόμη ματς ο ΠΑΣ Γιάννινα, βάζοντας δύσκολα (και) στον ΠΑΟΚ (0-0). Πέταξε ένα ημίχρονο και όταν «ξύπνησε», καθαρή σκέψη, δοκάρια και Τσιντώτας στέρησαν από τον Δικέφαλο δύο βαθμούς.
Οι Ηπειρώτες είναι μία δυσκολοκάταβλητη ομάδα και φροντίζουν φέτος να δείχνουν τα… δόντια τους στους «μεγάλους» του πρωταθλήματος. Κάτι που αντιλήφθηκε και ο Δικέφαλος στους Ζωσιμάδες, αντιμετωπίζοντας ένα σύνολο καλά στημένο στο γήπεδο, με αμυντικούς προσανατολισμούς, έχοντας πρωτίστως το μυαλό τους στα μετόπισθεν.

Σε όλο το πρώτο 45λεπτο, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήγε το ματς στο τέμπο που ήθελε, εξουδετώνοντας χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια τα επιθετικά ατού των ασπρόμαυρων. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η πρώτη και επί της ουσίας αξιοσημείωτη ευκαιρία του Δικεφάλου σημειώθηκε στο 20′ από μία υποδειγματική συνεργασία που δεν είχε όμως την επιθυμητή κατάληξη. Ο Τάισον βρήκε εξαιρετικά τον Σάστρε στο χώρο, στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, ο Ισπανός έκανε το γύρισμα σε σωστό χρόνο αλλά ο Μπράντον από θέσης βολής και με τον Τσιντώντα εξουδετερωμένο… αστόχησε.

Από εκείνη τη φάση και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν έβγαλε ένταση στο παιχνίδι του, δυσκολεύτηκε να βρει χώρους, του έλειψε η γρήγορη σκέψη και κίνηση χωρίς τη μπάλα, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ανταπεξέρχεται χωρίς δυσκολία των απαιτήσεων του ματς, ψάχνοντας τις στιγμές του με τον κινητικό Μορέιρα από τα δεξιά της άμυνας του Δικεφάλου. Αν και η πρώτη τελική για την ομάδα του Στάικου προήλθε από στατική φάση, με την κεφαλιά του Μπάλαν να μην αιφνιδιάζει τον Ζίβκοβιτς στο 26′.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αρκετά παράπονα από πλευράς ΠΑΟΚ καθώς προτού αναχωρήσουν για την ανάπαυλα, οι ασπρόμαυροι φωνάζουν για χέρι του Πήλιου σε μία διεκδίκηση της μπάλας από τον Νάρεϊ με Ευαγγέλου και VAR να δείχνουν «παίζετε». Βλέποντας την επίμαχη φάση στην επαναληπτική προβολή, σύσσωμος ο πάγκος του ΠΑΟΚ σηκώθηκε στο πόδι σε έξαλλη κατάσταση.

Στο ημίχρονο μπήκε η πρώτη πινελιά από πλευράς Ραζβάν Λουτσέσκου προκειμένου να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του μεσοεπιθετικά. Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε αισθητά πιο βελτιωμένος, πίεσε ψηλά την άμυνα του ΠΑΣ, βρήκε στατικές φάσεις και έδειξε μεγαλύτερη διάθεση απειλής, όπως συνέβη στο 60΄, αγγίζοντας το γκολ αλλά η σέντρα του Ράφα Σοάρες που αξιοποίησε ο Τάισον με το κεφάλι, κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα. Ο Έλληνας τερματοφύλακας αποδείχθηκε κομβικός στο πλάνο του ΠΑΣ, αποσοβώντας με διπλή προσπάθεια γυριστό του Μπράντον Τόμας τρία λεπτά αργότερα, σε ένα μομέντουμ που οι Θεσσαλονικείς είχαν τον απόλυτο έλεγχο αλλά έψαχναν την τελική πάσα.

Έχοντας πετάξει ένα ημίχρονο στα σκουπίδια και υπό την πίεση του χρόνου, ο ΠΑΟΚ τα έπαιξε όλα γι΄όλα, έριξε ακόμη και τον 17χρονο Τζίμα στο φινάλε που μπήκε φουριόζος στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με τα ασπρόμαυρα. Στις πρώτες του επαφές με τη μπάλα και συγκεκριμένα στο 86′ ο νεαρός επιθετικός κατέγραψε τεράστια ευκαιρία, απειλώντας με κεφαλιά να παραβιάσει την εστία του Τσιντώτα που με εντυπωσιακή επέμβαση με το δεξί χέρι και τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι, κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο βενιαμίν του ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά από τ’ αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Αουγκούστο που σούταρε, αναγκάζοντας τον Τσιντώτα να μπλοκάρει δύσκολα σε δύο χρόνους, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο ΠΑΣ έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει, την ώρα που ο Δικέφαλος «καιγόταν» για αποτέλεσμα. Αλλά όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, σαν σε επανάληψη της (κακής) του τύχης, ο ΠΑΟΚ σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι με τον Μπίσεσβαρ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Από τη στιγμή που δεν εκμεταλλεύτηκαν και δεν αξιοποίησαν καμία από τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον ΠΑΣ να συνεχίζει το ιστορικό σερί των ισοπαλιών του, βάζοντας φρένο και στους Θεσσαλονικείς μετά τη νίκη τους επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι της Τούμπας. Απόλυτη ικανοποίηση για την απόδοση του πλάνου τους από την πλευρά των γηπεδούχων, προβληματισμός για την απώλεια δύο σημαντικών βαθμών για το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου σε ένα ματς που δεν το διαχειρίστηκαν εξ αρχής σωστά και όταν «ξύπνησαν», πάλευαν με το καθαρό μυαλό, την τύχη και έναν τερματοφύλακα που βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα…

Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος (Λιάσος 33′), Ριένστρα, Τζίνο, Μορέιρα, Λώλης (Ροσέρο 58’/Φοφανά 80′), Μπάλαν.
ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Z. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (Σβαμπ 46′), Φιλίπε Σοάρες, Νάρεϊ (Αντρίγια Ζίβκοβιτς 68′) Τάισον (Μπίσεσβαρ 86′), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (Τζίμας 85′).
Διαιτητής: Ευαγγέλου Αγγέλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου) – Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Τέταρτος: Μαλούτας Δημήτρης (Ημαθίας)
VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
AVAR: Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)