ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν 2-2

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 10 24, 9.40.21 μμ

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε ακριβά ένας προς ένα τα λάθη του, φορτώθηκε δύο γκολ από την Πλζεν από το α΄ημίχρονο, ωστόσο, στο φινάλε τα άλλαξε όλα, σοβαρεύτηκε και το σφυροκόπημα του έδωσε πίσω τον πρώτο βαθμό στους ομίλους του Europa League (2-2).
Μετά την ήττα της πρεμιέρας στην Πόλη από τη Γαλατάσαραϊ (3-1) και τη «γκέλα» στη Θεσσαλονίκη κόντρα στην Στεάουα, από την οποία ηττήθηκε με 1-0, ο ΠΑΟΚ «καιγόταν» για βαθμούς στο ματς της 3ης αγωνιστικής της League Phase κόντρα στην Βικτόρια Πλζεν. Τα λάθη, η μεσοαμυντική ολιγωρία και η αναποφασιστικότητα μπροστά όμως «έκαψαν» τον ίδιο, με τους Τσέχους να στριμώχνουν ακόμη περισσότερο τους ασπρόμαυρους. Όταν σοβαρεύτηκε όμως, έστω και αργά, έστω και στο φινάλε, εκεί που τα άλλαξε όλα, θύμισε ΠΑΟΚ! Φυσικά στη μεγάλη εικόνα έπαιξε ρόλο και η αποβολή του Ντουέ, φέρνοντας σχεδόν όλη την ομάδα στο επιθετικό τρίτο της Πλζεν.

Προερχόμενος από το ντέρμπι με την ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αλλαγές στη σύνθεσή του και plan b στην άμυνα λόγω της απουσίας του Μπάμπα που προτιμήθηκε να μείνει στον πάγκο. Ο Ότο πέρασε στ΄αριστερά και ο Σάστρε στα δεξιά, έχοντας ως βασικό δίδυμο στα χαφ τους Καμαρά – Μπακαγιόκο. Σε ρηχά νερά η επιθετική τριπλέτα με τους Τάισον, Κωνσταντέλια, Αντρίγια, στην επιστροφή του Μπράντον στο αρχικό σχήμα.

Η Βικτόρια Πλζεν με το… καλησπέρα, έδειξε τα δόντια της και έστειλε μηνύματα στους γηπεδούχους. Ο προπονητής των Τσέχων είχε πει ξεκάθαρα στην συνέντευξη Τύπου πως θα προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε τις αμυντικές ατέλειες του ΠΑΟΚ, ερωτηθείς για το σημείο κλειδί του αγώνα. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ότο γλίστρησε εκτός περιοχής και η Πλζεν έβγαλε υπεραριθμία, απειλώντας αρχικά με τον Σουλτς αλλά ο Κοτάρσκι φώναξε παρών και στο ριμπάουντ ο Αντού σκόραρε για το 0-1. Οι Θεσσαλονικείς γλίτωσαν την ψυχρολουσία χάρη στο VAR καθώς το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά δεν αποκωδικοποίησαν τα μηνύματα κινδύνου.

Η Πλζεν ήταν ξεκάθαρα πιο απειλητική και ουσιαστική στο παιχνίδι της και στο 7΄λίγο έλειψε να πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Βίντρα αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση απέναντι στον Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Σάστρε που εκτέλεσε με το δεξί εντός περιοχής αλλά εκτός ισορροπίας και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ στο 10′. Λίγα λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι πάνω στον Μπράντον από τον ήδη «κιτρινισμένο» Ντουέ, ωστόσο, από την εξέταση της φάσης δεν προέκυψε τίποτα για τον ΠΑΟΚ.

Στο μεσοδιάστημα του ημιχρόνου, ο Δικέφαλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με την μπάλα στα πόδια του, αλλά μπροστά αδυνατούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά, να δημιουργήσει ρήγματα και να πατήσει με αξιώσεις στην περιοχή των Τσέχων ενώ στα μετόπισθεν έβγαζε ανασφάλεια, όπως φάνηκε και στα δύο γκολ που δέχθηκαν οι ασπρόμαυροι στο πρώτο 45λεπτο. Φάσεις που εκθέτουν τους ασπρόμαυρους, από τα χαφ, τους πλάγιους μπακ και τα στόπερ. Ο ΠΑΟΚ είδε την Πλζεν να ανοίγει το σκορ στο γήπεδο της Τούμπας από μία συνεργασία των πλάγιων μπακ του, Καντού και Χάβελ. Ο δεύτερος βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για τον Δικέφαλο στο 39΄όταν ο Αντού έκανε σέντρα-σουτ από τ΄αριστερά, ο Κοτάρσκι απέκρουσε ασταθώς και ο Βίντρα βρήκε την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2, δεδομένου πως οι στόπερ δεν ήταν εκεί για να καλύψουν το ριμπάουντ. Με την Πλζεν να «σοκάρει» τον ΠΑΟΚ, κάνοντας εξαιρετικά δύσκολο το έργο του, οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Έχοντας απέναντί του μία ομάδα με κοντά τις γραμμές της, πολύ σφιχτή άμυνα, ήταν ξεκάθαρο πως ο ΠΑΟΚ θα δυσκολευτεί πολύ και στην επανάληψη του αγώνα, όπως φάνηκε και στην πράξη. Ο Δικέφαλος ήταν ελαφρώς πιο απειλητικός με την έναρξη του β΄μέρους αλλά χρειαζόταν πολλά περισσότερα για να βελτιώσει την αποκαρδιωτική εικόνα του 45λεπτου. Στο 49΄ο Ότο επιχείρησε ένα καλό σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Γιεντλίτσκα έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ!

Άμεσες ήταν και οι παρεμβάσεις του Ραζβάν Λουτσέσκου από τον πάγκο, αποσύροντας τον κακό Μπακαγιόκο για να επιστρατεύσει τον Σβαμπ ενώ μέχρι το 75΄ο Ρουμάνος τεχνικός είχε δοκιμάσει τα πάντα στο γήπεδο, κινούμενος με Αντρίγια ως δεξί μπακ, Ντεσπόντοφ μπροστά του, Μπάμπα στ΄αριστερά, Τσάλοβ – Τισουντάλι στην επίθεση και Κωνσταντέλια στο αριστερό φτερό της επίθεσης. Όλα γι΄όλα, ειδικά από τη στιγμή που ο αντίπαλος έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Ντουέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (70′).

Και από εκείνο το σημείο άλλαξαν όλα για τον ΠΑΟΚ, έχοντας σαφώς μία πιο ποιοτική ενδεκάδα και άκρως επιθετική, επιχειρώντας ένα διαρκές σφυροκόπημα στους Τσέχους που τραβήχτηκαν πίσω προκειμένου να διαφυλάξουν το σκορ. Ο ΠΑΟΚ δημιουργούσε φάση ανά λεπτό, κάθε πάτημα στη μεγάλη περιοχή φάνταζε με απειλή! Και τελικά η υπεροχή στο φινάλε του έδωσε για αρχή ένα αποτέλεσμα να εντείνει ακόμη περισσότερο την πίεσή του, να πάρει αυτοπεποίθηση. Στο 84΄ ο Ντεσπόντοφ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Τισουντάλι με κεφαλιά έβαλε ξανά στο ματς τον Δικέφαλο (1-2). Οι δύο αλλαγές του Ραζβάν Λουτσέσκου «μίλησαν», ξεσηκώνοντας την Τούμπα που ζητούσε «κι άλλο γκολ».

Και αυτό του το έδωσε και η άλλη αλλαγή του. Ο Μπάμπα με κεφαλιά λύτρωσε τον ΠΑΟΚ έπειτα από κεφαλιά του Καμαρά για το τελικό 2-2 που τον κρατά ακόμη «ζωντανό». Σαφώς το έργο του μόνο εύκολο δεν είναι, ωστόσο, το ταξίδι και η προσπάθεια των πρωταθλητών συνεχίζεται….

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (Μπάμπα 66’), Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Ότο (Τσάλοφ 76’), Μπακαγιόκο (Σβαμπ 59’), Καμαρά, Τάισον (Ντεσπόντοφ 66’) , Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς , Μπράντον (Τισουντάλι 66’).

Βικτόρια Πλζεν: Γεντλίτσκα, Γεμέλκα, Μάρκοβιτς, Ντουέ, Κάλβαχ, Σοϊκα (Τσερβ 77’), Σούλτς, Καντού, Χάβελ, Βύντρα (Ζίρκα 61’), Άντου (Χέιντα 73’)