ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-1

Στιγμιότυπο 2023 11 12, 7.08.28 μμ

Αν και βρέθηκε να «κυνηγά» το σκορ, σε ένα ακόμη παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον Παναιτωλικό και έκανε αυτό που ξέρει καλά: Ανατροπή νίκης με 2-1 χάρη στα γκολ των Σαμάτα – Αντρίγια με «πασαδόρο» τον Σάστρε.
Τα… εύκολα δύσκολα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος «πληγώθηκε» εκ νέου στην πρώτη ουσιαστικά τελική του αντιπάλου του. Προερχόμενος από δύο σερί ήττες και μετρώντας μόλις έναν βαθμό μακριά από το Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, που ανασυντάχθηκαν άμεσα και μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών φρόντισαν να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά: να ανατρέψουν το σκορ.

Έχοντας εξασφαλίσει την Ευρώπη και για το 2024, ο ΠΑΟΚ ρίχτηκε στη «μάχη» του πρωταθλήματος με πολλές αλλαγές και ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στα μετόπισθεν. Οι Θεσσαλονικείς ανέλαβαν με το… καλησπέρα τα ηνία του παιχνιδιού και στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης προειδοποίησαν με τον άκρως κινητικό και ορεξάτο, Σαμάτα. Μάλιστα, στο 14΄απώλεσαν σπουδαία ευκαιρία καθώς η εκτέλεση φάουλ του Οζντόεφ σταμάτησε στο δοκάρι του Καπίνο.

Κόντρα στην εικόνα του παιχνιδιού και των δύο ομάδων, ο Παναιτωλικός, ορμώμενος από το ένστικτο της επιβίωσης, βρήκε τη στιγμή του από τα δεξιά και «εκτέλεσε» με τον Τορεχόν για το 0-1 στο 20′. Λιάβας και Ντουάρτε συνδυάστηκαν άψογα, η μπάλα έφτασε στα πόδια του αφύλακτου Αργεντινού μπακ χαφ των φιλοξενούμενων, ο οποίος πλάσαρε, και με τη μπάλα να κοντράρει στον Σάστρε, κατέληξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε άμεσα απαντήσεις και μετουσίωσε σε αποτέλεσμα μία υποδειγματική συνεργασία των ασπρόμαυρων στο 26′ με επτά εναλλαγές της μπάλας. Ο Αντρίγια έπαιξε κάθετα για τον Κωνσταντέλια, με τον νεαρό μπαλαντέρ του ΠΑΟΚ να «σερβίρει» με μαγικό πάτημα της μπάλας στον Σάστρε που κατέγραψε την ασίστ για τον Σαμάτα. Ο Τανζανός φορ με ωραίο τακουνάκι έφερε την απόλυτη ισορροπία στο ματς (1-1) και έδωσε το σύνθημα της ανατροπής.

Στο 29′, ο Σαμάτα «εκτέλεσε» δις τον Καπίνο αλλά το γκολ του ακυρώθηκε καθώς ο Οζντόεφ έμοιαζε εκτεθειμένος όταν υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Μεϊτέ στο ξεκίνημα της φάσης. Και πάλι όμως ο Δικέφαλος δεν πτοήθηκε, έχοντας τον πρώτο λόγο στο γήπεδο και τη μπάλα στα πόδια του, αναγκάζοντας το σύνολο του Γιάννη Πετράκη να κινηθεί σε ένα 5-4-1 προκειμένου να απορροφήσει την πίεση του ΠΑΟΚ.

Κάτι που δεν κατέστη εφικτό για τον Παναιτωλικό, έχοντας απέναντί τους έναν «καυτό» και ασταμάτητο, φέτος, Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Στο 36ο λεπτό, και ενώ όλοι περίμεναν σέντρα από τον Σέρβο, εκείνος την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1, με εξαιρετικό τελείωμα, ξεγελώντας τον Καπίνο, με τη μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δεξί του δοκάρι προτού επαναπαυθεί στο βάθος της εστίας.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Γιάννης Πετράκης απέσυρε τον Λιάβα, επιστρατεύοντας τον Μαυρία δεδομένου πως ο πρώτος «σήκωσε» όλο τον πάγκο του ΠΑΟΚ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ζητώντας τη δεύτερη κίτρινη για το διπλό μαρκάρισμα σε Ράφα Σοάρες και Μιχαηλίδη.

Πιο… άναρχη η εικόνα των δύο ομάδων στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Παναιτωλικό -αναμενόμενα- να παίρνει περισσότερα ρίσκα στο παιχνίδι του. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα, ψάχνοντας μέσα από συνεργασίες την τελική που θα «κλείδωνε» το ματς.