ΠΑΟΚ-Ελσίνκι 4-2

taison

Ο ΠΑΟΚ μετά την πρωτιά που είχε εξασφαλίσει στη Φρανκφούρτη, γιόρτασε με το 4-2 επί της Ελσίνκι και το γεγονός ότι έγινε η ελληνική ομάδα με τους περισσότερους βαθμούς (16) στην ιστορία των ομίλων όλων των διοργανώσεων! Οζντόεφ, Ντέλιας, Μουργκ και… Τοΐβιο (αυτογκόλ) βρήκαν δίχτυα στην ιστορική βραδιά της Τούμπας.

Για τον ΠΑΟΚ η απαίτηση για τη νίκη, απέναντι στους αδιάφορους Φινλανδούς, είχε λάβει χαρακτήρα περίπου ηθικής υποχρέωσης. Ο ορισμός. Το μίνιμουμ. Ο «Δικέφαλος» σε μια ακόμα σπουδαία φετινή ευρωπαϊκή βραδιά διέλυσε με 4-2 την HJK Ελσίνικ και επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται «με το σπαθί του» στις 16 καλύτερες ομάδες του UEFA Conference League,

Οι επιλογές Λουτσέσκου και Κορκεακούνας
Με μοναδική απουσία αυτή του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, αλλά και τους Μπάμπα, Κουλιεράκη σε καθεστώς διαχείρισης, καθώς προέρχονται από ένα διάστημα απουσίας από τις προπονήσεις, ο Ραζβάν Λουτσέσκου κατέβασε ένα σχήμα με τον Ντομινίκ Κοτάρσκι να επιστρέφει, μετά το «ρεπό» του από το παιχνίδι Κυπέλλου, κάτω από τα δοκάρια του «Δικεφάλου», με την τετράδα της αμυντικής γραμμής του Δικεφάλου να αποτελείται από τους Ράφα Σοάρες, Γιάννη Μιχαηλίδη, Τροστ- Έκονγκ και Τόμας Κεντζιόρα.

Το δίδυμο Μεϊτέ – Οζντόεφ ήταν στη μεσαία γραμμή, με την «φροντ λάιν» του ΠΑΟΚ να αποτελείται από τους Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλια, Τάισον και τον Μπράντον Τόμας στην κορυφή.

Ο Τόνι Κορκεακούνας παρέταξε την πρωταθλήτρια Φινλανδίας σε σχηματισμό 3-4-3. Η τριάδα των στόπερ αποτελούταν από τους Τοΐβιο, Ντα Γκράτσα και Χαμαλάϊνεν. Στη μεσαία γραμμή, δεξιά κινήθηκε ο Σοΐρι, αντίστοιχα στ’ αριστερά ο Κεσκίνεν ενώ κεντρικά χαφ ήταν ο Κανελλόπουλος (αγωνίστηκε με προστατευτική μάσκα εξαιτίας χτυπήματος που δέχθηκε στο πρόσωπο την προηγούμενη εβδομάδα σε προπόνηση) και Λίνγκμαν. Η τριάδα της επιθετικής γραμμής αποτελούταν από τους Χιστίκα και Μπαντέ στα άκρα, ενώ αιχμή του δόρατος ήταν ο Ραντούλοβιτς.

Το γύρισε με Οζντόεφ και «Ντέλια»
Ο ΠΑΟΚ μπήκε με όρεξη στο ματς, ο Κωνσταντέλιας στα 40 δευτερόλεπτα ανάγκασε τον Μάενπαα σε μια σπουδαία επέμβαση, αλλά οι πρωταθλητές Φινλανδίας έβαλαν δύσκολα στους «ασπρόμαυρους» με τον Ραντούλοβιτς να εκθέτει την ελληξνική άμυνα και να ανοίγει το σκορ (0-1) για την Ελσίνκι.

Στο 14ο λεπτό ο Μιχαηλίδης σημαδεύοντας από το ένα μέτρο το δοκάρι και ακολούθως ο Μπράντον Τόμας πλασάροντας πάνω στον Μάενπαα άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης, το ζητούμενο για τους γηπεδούχους ήταν ότι πέραν του Κωνσταντέλια οι υπόλοιποι μεσοεπιθετικοί (Τάισον, Ντεσπόντοφ, Οζντόεφ) ήταν μακριά από την αντίπαλη περιοχή.

Ο «Ντέλιας» σπατάλησε ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία στο 33ο λεπτό, αστοχώντας μόνος με τον Μάενπαα, κάτι που δεν έκανε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Οζντόεφ, που με σουτ στην κίνηση, από την εξαιρετική ενέργεια του Τάισον και την πάσα «πάρε-βάλε» του Μεϊτέ, ισοφάρισε σε 1-1.

Νέα ανατροπή και σούπερ φινάλε για τον ΠΑΟΚ
Οι παίκτες του Λουτσέσκου έψαξαν και ένα δεύτερο γκολ πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκαν στο ξεκίνημα του β’ μέρους με τον Κωνσταντέλια, που αυτή τη φορά σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μάενπαα γράφοντας το 2-1 στο 47ο λεπτό.

Το δικαιούταν το γκολ ο «Ντέλιας»! Μια χαμένη ευκαιρία στο ξεκίνημα, δεύτερη χαμένη ευκαιρία στα μσά του πρώτου μέρους, γκολ με την τρίτη τελική προς την αντίπαλη εστία για τον πιο κεφάτο παίκτη του ΠΑΟΚ, που βρήκε και τρίτο γκολ στο 53ο λεπτό, αυτή τη φορά με τη βοήθεια της τύχης όταν στο σουτ του Μιχαηλίδη η μπάλα χτύπησε στον Τοίβιο και κατέληξε στα δίχτυα της Ελσίνκι για το 3-1.

Ο «Δικέφαλος» είχε βάλει τις βάσεις για την τρίτη ανατροπή στη φετινή ευρωπαϊκή πορεία του, μετά από το «διπλό» επί της Χαρτς και επί της σημερινής αντιπάλου του στο ματς που είχε γίνει στο Ελσίνκι, άγγιξε και το τέταρτο γκολ με τον Μπράντον Τόμας προτού αρχίσουν οι αλλαγές από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, που έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Βιεϊρίνια, Μπάμπα και Μάρκος Αντόνιο.

Το γκολ του Τόμας Μουργκ στο 85ο λεπτό για το 4-1 ήταν το κερασάκι στην τούρτα της βραδιάς στην 100η συμμετοχή του Αυστριακού με την «ασπρόμαυρη» φανέλα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο γνωστός μας Περπερίμ Χετεμάϊ σκόραρε από την «άσπρη βούλα» στον επίλογο της καριέρας του.

Η Τούμπα γιόρτασε με την ψυχή της, αποθέωσε τους παίκτες και τον Λουτσέσκου σε μια βραδιά, την τελευταία, προτού μπει λουκέτο στα ελληνικά γήπεδα και ξαναδούμε κόσμο σε δύο μήνες από σήμερα.

MVP: O Γιάννης Κωνσταντέλιας ήταν «όλα τα λεφτά» για τον ΠΑΟΚ στη νέα ανατροπή των «ασπρόμαυρων».

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Σπουδαία εμφάνιση από τον Μεϊτέ που έδωσε και την πρώτη του ασίστ στη φάση της ισοφάρισης από τον Οζντόεφ

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ένα ακόμα ματς γεμάτο από φθηνά λάθη για τον Τροοστ-Εκόνγκ.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Κασκίνεν έκανε ένα μεγαλοπρεπές… «τσαφ», έπιασε αέρα, προτού ο Κωνσταντέλιας με ωραίο σουτ στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Γεωργιανός Γκιόργκι Κρουασβίλι, όπως και ο VAR, αρνήθηκαν το πέναλτι σε κράτημα του Τόμας από τον Τοΐβιο, το ίδιο έκαναν και σε μια φάση με πρωταγωνιστή τον Κανελλόπουλο, αλλά και στις καθυστερήσεις σε ένα μαρκάρισμα πάνω στον Τζίμα.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την πορεία του στη φάση των ομίλων αήττητος, με απολογισμό ρεκόρ 16 βαθμών από τις πέντε νίκες και της μιας ισοπαλίας, βελτίωσε τη θέση του στο ranking της UEFA σκαρφαλώνοντας στο Top-50 του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και περιμένει να βάλει τα κοντομάνικα στ

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (71’ Βιεϊρίνια), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (71’ Μπάμπα), Μεϊτέ, Οζντόεφ (71’ Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (75’ Μουργκ), Τόμας (80’ Τζίμας).

Ελσίνκι (Κορκεακούνας): Μάενπαα, Τοΐβιο, Ντα Γκράσα, Χαμαλάϊνεν, Σοΐρι, Κανελλόπουλος (66’ Κουασίβι-Μπενισάν) , Λίνγκμαν (80’ Παανάνεν), Κεσκίνεν (66’ Ολίλα), Χοστίκα (66’ Χετεμάϊ), Μπαντέ, Ραντούλοβιτς (65’ Ολουσάνια).