Παναθηναϊκός – Βόλος 2-0

mats

Χορταστικό ποδόσφαιρο, αμέτρητες φάσεις, 28 τελικές, μηδέν κινδύνους πίσω. Ο Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς φωνάζει παρών και το «φτωχό» 2-0 επί του Βόλου τον στέλνει στο +4.
Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη του στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος σημείωσε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Λεωφόρου ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 2-0 του Βόλου χάρη σε γκολ των Δημήτρη Κουρμπέλη (59’) και Αντρατζ Σπόραρ (69’) και δείχνοντας ότι ξαναβρίσκει την αγωνιστική του φόρμα στην πιο καθοριστική καμπή της σεζόν.

Το τριφύλλι πολιόρκησε από το πρώτο λεπτό τα μετόπισθεν του Βόλου έχοντας 28 τελικές (!) και έφτασε απόλυτα δίκαια όσο και άνετα στην κατάκτηση της νίκης, με την οποία διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και το +4 περιμένει την αυριανή έκβαση του ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ, μία στροφή πριν τη «μητέρα των μαχών» στο Φάληρο απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με μεγάλη αποφασιστικότητα και πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (40’’) ο Χουάνκαρ βρήκε ωραία τον Μαντσίνι που έβγαλε τη σέντρα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Εσκοβάλ, το οποίο κρίθηκε ως ακούσιο από τον διαιτητή Φωτιά, δίχως να υπάρξει παρέμβαση από τον VAR, Σιδηρόπουλο.

Στο 8’ ο Κουρμπέλης με φανταστική μπαλιά έβγαλε τον Ιωαννίδη τετ α τετ με τον Κλέιμαν, αλλά ο επιθετικός του τριφυλλιού καθυστέρησε να σουτάρει και όταν το έπραξε έστειλε τη μπάλα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα (18’) ο Μαντσίνι έκλεψε τη μπάλα ψηλά και βγήκε μόνος με τον τερματοφύλακα του Βόλου που έσωσε την εστία του παραχωρώντας κόρνερ, ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ ο Παλάσιος έπιασε μονοκόμματο σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι (19’)!

Ο Παναθηναϊκός πολιορκούσε τα μετόπισθεν του Βόλου, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στο 28’ πάλι ο Κλέιμαν παραχώρησε κόρνερ σε σουτ του Μαντσίνι, ενώ στο 31’ η βολίδα του Ιωαννίδη «έγλυψε» το αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο 40’ ο Χουάνκαρ έδωσε στον Μαντσίνι που έβγαλε γλυκιά σέντρα προς τον Παλάσιος στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Αργεντινός ανατράπηκε από τον ήδη «κιτρινισμένο» Σι, αλλά ο Φωτιάς δεν υπέδειξε την παράβαση, ούτε υπήρξε παρέμβαση από τον Σιδηρόπουλο και το VAR!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα με τον Παναθηναϊκό να είναι σαφώς ανώτερος του Βόλου και να δικαιούται το προβάδισμα στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (50’) ο Σι αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κίτρινη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Παλάσιος που ένα λεπτό αργότερα (51’) τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ, το δεύτερο δοκάρι από τον Αργεντινό στο ματς!

Ωσπου στο 59’ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Βόλου, ο Παλάσιος βρήκε τον Κουρμπέλη στη μικρή περιοχή κι αυτός… μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ (1-0) μέσα σε πανδαιμόνιο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να επιτίθεται κατά κύματα και στο 67’ ο Κώτσιρας βρήκε τον Παλάσιος που τσίμπησε τη μπάλα και γκρεμίστηκε από τον Σιέλη με τον διαιτητή Φωτιά να καταλογίζει αυτή τη φορά την εσχάτη των ποινών.

Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-0 για τους πράσινους, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-2-3-1): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (64’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (86’ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης (75’ Τσέριν), Παλάσιος, Μπερνάρ, Μαντσίνι (76’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (63’ Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος / 4-2-3-1): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Λούνα, Γκάκι (87’ Μεθκίδα), Τσιρίνος, Καρτάλης (46’ Οζέγκοβιτς), Πιρές (62’ Κάτσε), Κούτσιας (72’ Τσοκάνης).

MVP: Παλάσιος.
Είχε δύο δοκάρια, μία κερδισμένη αποβολή, ένα κερδισμένο πέναλτι κι άλλο ένα που κακώς δεν του δόθηκε και είχε τη μεγαλύτερη επιδραστικότητα από κάθε άλλον παίκτη του γηπέδου, πιστοποιώντας ότι έχει αρχίσει να ξαναβρίσκει τη φόρμα του στο καλύτερο τάιμινγκ. Εξαιρετική και η εμφάνιση του Κουρμπέλη που πέτυχε το πρώτο καθοριστικό γκολ.

Αδύναμος κρίκος: Σι.
Σε κακή μέρα ο αριστερός μπακ του Βόλου αντιμετώπισε τεράστιες δυσκολίες απέναντι στον Παλάσιος, γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη στο 40’ όχι όμως και στο 50’ όταν πήγε την άγουσα για τα αποδυτήρια αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η στιγμή του αγώνα
Το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού από τον Κουρμπέλη ήταν αυτό που ξεκλείδωσε τη μαζική άμυνα του Βόλου και ως εκ τούτου ήταν η κυριότερη στιγμή του αγώνα.

Ο διαιτητής
Παρωδία η διαιτησία του Φωτιά (Πέλλας) με αρκετές λάθος αποφάσεις σε ροή αγώνα και δίχως τη συμπαράσταση του VAR από τον Σιδηρόπουλο στο πρώτο ημίχρονο. Κυριότερο όλων τον μη καταλογισμό του πέναλτι στον Παλάσιος στο 40’.