Παναθηναϊκός – Βόλος 0-0

ματς (1)

Ένας τραγικός Παναθηναϊκός στο πιο κρίσιμο σημείο της χρονιάς βρήκε έναν Βόλο καμικάζι, ήταν ανύπαρκτος δημιουργικά και στο 98’ έχασε χρυσή ευκαιρία με τον Σπόραρ (0-0) που ψωνίστηκε από τον Κλέιμαν σε εκτέλεση πέναλτι.
Το χαρακίρι της χρονιάς έκανε ο Παναθηναϊκός απόψε στη Λεωφόρο, μένοντας στο 0-0 με τον Βόλο και πετώντας στο καλάθι των αχρήστων δύο υπερπολύτιμους βαθμούς.

Το τριφύλλι είχε την τεράστια ευκαιρία στο 90+8’ με τον Σπόραρ να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, καθώς ο Κλέιμαν έπεσε έξοχα στη δεξιά του γωνία και κράτησε την εστία του απαραβίαστη, σε ένα ματς θρίλερ στο οποίο δεν φάνηκε αντάξιος της περίστασης. Ηταν κακός στο δεύτερο ειδικά ημίχρονο, σε ένα από τα πιο κρίσιμα σημεία της σεζόν και βρήκε απέναντί του έναν Βόλο καμικάζι που ήθελε με κάθε τρόπο να τον φρενάρει και τα κατάφερε.

Από το ξεκίνημα του ματς ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο μέσω της κατοχής, με τον Βόλο να αμύνεται μαζικά πίσω από τη μπάλα σε άμυνα χώρου και να τον ενδιαφέρει πρωτίστως να καταστρέψει τη δημιουργία του τριφυλλιού.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με υπέρμετρο πάθος (με όρκο νίκης πριν την έναρξη και τον Αχιλλέα Μπέο στον πάγκο τους) και σε κάθε ευκαιρία προσπαθούσαν να ροκανίσουν το χρόνο, με τους πράσινους να μην απειλούνται σε καμία στιγμή (μηδέν τελικές στο πρώτο ημίχρονο), αλλά και να δυσκολεύονται ταυτόχρονα στο να φτιάξουν κλασικές υποσχόμενες ευκαιρίες για γκολ, συγκριτικά με την «πολιορκία» που δεχόταν ο Βόλος.

Στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου υπήρχε έλλειψη καθαρού μυαλού και πρωτοβουλιών από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος, ωστόσο, δημιούργησε τέσσερις πολύ καλές στιγμές μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Η πρώτη ήταν στο 9’ με τον Μαντσίνι να βγάζει έξοχη κάθετη πάσα στον Ιωαννίδη που πλάσαρε άουτ από πλάγια αριστερά και η δεύτερη στο 23’ με τον Μαντσίνι να βγάζει τον Τσέριν σε θέση βολής και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα (24’) ο Χουάνκαρ αστόχησε με το δεξί αν και αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, ενώ στο 34’ ο Μπερνάρ βρήκε τον Μαντσίνι κι αυτός σέντραρε ιδανικά προς τον αφύλαχτο Παλάσιος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο τελευταίος δεν βρήκε τη μπάλα.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια δίχως σκορ, με τον Παναθηναϊκό να έχει δημιουργήσει επτά (7) τελικές, τον Βόλο καμία (0) τη στιγμή που η κατοχή της μπάλας ήταν 67%-33% υπέρ του τριφυλλιού.

Η αγωνιστική εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βόλο να κάνει την πρώτη του τελική στο 59’ σε σουτ του Τάχατου, με τον Παναθηναϊκό να καταγράφει δύο απόπειρες με σουτ του Κλέινχεϊσλερ (73’ και 76΄) έξω από την περιοχή που πέρασαν άουτ.

Στο 79’ ο Κουρμπέλης αστόχησε μέσα από την περιοχή και στο 80’ ο Γιοβάνοβιτς ρίσκαρε με τον Βέρμπιτς αντί του Τσέριν τη στιγμή που όσο περνούσε ο χρόνος τόσο αυξανόταν η πίεση για το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Δέκα λεπτά αργότερα (89’) ο Παλάσιος αντί να σημαδέψει την εστία με το κεφάλι μετά από σέντρα του Χουάνκαρ έστειλε τη μπάλα παράλληλα, ώσπου στο 90+4’ ο Παλάσιος έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Λούνα ως άλλος παίκτης του… βόλεϊ έκοψε τη μπάλα με το χέρι.

Ο Μανούχος έδειξε σωστά την άσπρη βούλα και ο Σπόραρ που ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών νικήθηκε από τον Κλέιμαν που απέκρουσε σωτήρια στη δεξιά του γωνία στο 90+8’!

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Τσέριν (80′ Βέρμπιτς), Πέρεθ (76’ Κουρμπέλης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (66’ Σπόραρ), Μαντσίνι (67’ Κλέινχεϊσλερ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος / 4-3-3): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Κάτσε (74’ Μπαριέντος), Γκάγκι (84’ Μεταξάς), Ντέλετιτς, Οζέκοβιτς, Τάχατος (70’ Πιρές).

MVP: Κλέιμαν.
Δεν θα μπορούσε να ήταν άλλος στη θέση του, μόνο και μόνο από την σπουδαία απόκρουση που πραγματοποίησε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, στην εκτέλεση πέναλτι του Σπόραρ.

Αδύναμος κρίκος: Σπόραρ.
Οσες φορές βρέθηκε σε ανάλογη θέση στο πρόσφατο παρελθόν ο Σλοβένος στράικερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με υποδειγματικές εκτελέσεις, απόψε ωστόσο που το τριφύλλι τον χρειάστηκε «ψωνίστηκε» από τον Κλέιμαν και ήταν ο μοιραίος παίκτης του ματς.

Η στιγμή του αγώνα
Η απόκρουση του Κλέιμαν στο πέναλτι του Σπόραρ, με δεδομένη τη χρονική στιγμή που αυτό έγινε, ήταν η πλέον καθοριστική στιγμή του αγώνα.

Ο διαιτητής
Μόνο για το χρόνο των καθυστερήσεων μπορεί κανείς να ψέξει τον διαιτητή Μανούχο από την Αργολίδα, που κατάφερε να βγάλει ένα δύσκολο ματς όντας κοντά στις φάσεις και δίχως να κάνει κάποιο μεγάλο λάθος.