Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1

4093208

Ο Σπόραρ έκανε τη διαφορά με δυο γκολ, ο Παναθηναϊκός καρδιοχτύπησε αλλά στο τέλος νίκησε 2-1 τον εφτάψυχο Παναιτωλικό και (προς το παρόν) οι πράσινοι πιάνουν κορυφή.
Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του με τον Φατίχ Τερίμ στον πάγκο του και την τέταρτη σερί απέναντι στον Παναιτωλικό, πέτυχε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Λεωφόρου ο Παναθηναϊκός (2-1).

Το τριφύλλι δεν έθελξε με την απόδοσή του, έχοντας πολλές αλλαγές στο αρχικό του σχήμα αλλά η νίκη του ήταν απόλυτα δίκαιη με βάση τη συνολική εικόνα του αγώνα, ενώ σημαίνοντα ρόλο στην κατάκτηση των τριών βαθμών έπαιξε η αλλαγή του Τερίμ στην ανάπαυλα των ημιχρόνων και η είσοδος στον αγώνα του Σπόραρ που πέτυχε και τα δύο γκολ των πράσινων.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναιτωλικός επιχείρησε να πιέσει ψηλά τον Παναθηναϊκό και να του δημιουργήσει προβλήματα στην ανάπτυξή του και κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό στο πρώτο τέταρτο του ματς.

Οι πράσινοι, ωστόσο, βρήκαν την πρώτη τους υποσχόμενη ευκαιρία πολύ νωρίς, μόλις στο 2’, μετά από ωραία σέντρα του Βαγιαννίδη από δεξιά και κεφαλιά στην κίνηση του Ιωαννίδη, στην οποία η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι του Καπίνο.

Οι Αγρινιώτες απείλησαν με τη σειρά τους στο 11’ όταν ο Μαντσίνι έδιωξε άτσαλα τη μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαυρίας έπιασε με τη μία το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στο 14’ ο Βιλένα έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Ιωαννίδη κι αυτός στον Τζούρισιτς, που έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο Μαντσίνι δεν τη βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε από το ύψος του πέναλτι.

Η επόμενη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού ήρθε στο 25’ μετά από κόρνερ του Βιλένα με πάσα προς τον Χουάνκαρ που του ξαναέδωσε τη μπάλα. Ο Ολλανδός μέσος έβγαλε ιδανική παράλληλη σέντρα, όμως ο Βαγιαννίδης αστόχησε στην προβολή που επιχείρησε σε κενή εστία.

Το τριφύλλι είχε δύο ακόμα καλές στιγμές πριν από την ανάπαυλα των ημιχρόνων, αρχικά στο 34’ μετά από τακουνάκι πάσα του Ιωαννίδη στον Βαγιαννίδη που μπήκε στην περιοχή και έκοψε τη μπάλα στον Τσέριν, ο οποίος κόπηκε πριν σουτάρει. Και κατόπιν στο 35’, πάλι με τον Βαγιαννίδη να δίνει ωραία στον Μαντσίνι το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σε γενικές γραμμές στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναιτωλικός είχε πολύ καλή οργάνωση ανασταλτικά και συνοχή των γραμμών, έχοντας επιβάλλει το ρυθμό που τον βόλευε, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε την απαιτούμενη υπομονή, παρά την εμφανή ποιοτική του ανωτερότητα.

Ο Φατίχ Τερίμ μάλιστα έκανε δύο αλλαγές με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, τροποποιώντας το σχηματισμό του τριφυλλιού σε 4-4-2, με Ιωαννίδη και Σπόραρ στη γραμμή κρούσης.

Ο Τούρκος προπονητής δικαιώθηκε άμεσα για την επιλογή του, καθώς ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 51’ με κεφαλιά του Σπόραρ από τη μικρή περιοχή μετά από «γλυκιά» σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά (1-0).

Στο 59’ το τριφύλλι απείλησε ξανά μετά από ωραία πάσα του Τζούρισιτς στον Χουάνκαρ που έκανε σέντρα σουτ και ανάγκασε τον Καπίνο να παραχωρήσει κόρνερ.

Στο τελευταίο ημίωρο ο Παναιτωλικός αύξησε τα ρίσκα του προκειμένου να φανεί περισσότερο απειλητικός και στο 74’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, μετά από σέντρα του Ντουάρτε και κεφαλιά του Πέδρο που ανάγκασε τον Λοντίγκιν να «απογειωθεί» και να παραχωρήσει κόρνερ.

Εξι λεπτά αργότερα οι πράσινοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ, με τον Τζούρισιτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή στο δεξί κάθετο δοκάρι (80’).

Στο 87’ το σουτ του Σπόραρ έδιωξε ο Καπίνο αλλά στο 89’ ο Ζέκα έκλεψε τη μπάλα, την έδωσε στον Τζούρισιτς κι αυτός στον Σπόραρ που με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 2-0.

Ο Παναιτωλικός μείωσε με τον Σενγκέλια στο 90+2’ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στις καθυστερήσεις, ενώ στο 90+5’ το φάουλ του Σενγκέλια έδιωξε ο Λοντίγκιν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-3-3): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ (90+1’ Φικάι), Ζέκα, Τσέριν, Βιλένα (46’ Αϊτόρ), Τζούρισιτς (90+1’ Γερεμέγεφ), Ιωαννίδης (75’ Μπερνάρ), Μαντσίνι (46’ Σπόραρ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης / 5-3-2): Καπίνο, Μαυρίας (78’ Μπελεβώνης), Οικονόμου, Μαλής, Μλάντεν, Λιάβας, Μπαλντασάρα (73’ Τσιγγάρας), Πέρεζ (63’ Ντουάρτε), Χατζηθεοδωρίδης (62’ Πέδρο), Σενγκέλια, Καρέλης (62’ Χουάνπι).