Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-0

Ματς

Γεμάτη εμφάνιση του Παναθηναϊκού που αγχώθηκε με τα τρία δοκάρια αλλά με καθοριστικό τον Παλάσιος που ήταν μέσα και στα δυο γκολ, πήρε το τρίποντο με 2-0 επί του Παναιτωλικού και ανέβηκε ξανά στην κορυφή.
Στην κορυφή της βαθμολογίας επανήλθε απόψε ο Παναθηναϊκός μετά την εύκολη νίκη του με 2-0 επί του Παναιτωλικού στο γήπεδο της Λεωφόρου χάρη σε γκολ των Μαντσίνι (62’) και Παλάσιος (84’), σε ένα ματς που είχε τρία δοκάρια (!) και απόλυτη κυριαρχία.

Το πρώτο 20λεπτο του ματς ήταν αναγνωριστικό από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού όχι όμως και την απαιτούμενη ένταση, με συνέπεια να απειλεί τους Αγρινιώτες μόνο από στατικές φάσεις. Η πρώτη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον (4’) και η δεύτερη σε ανάλογη φάση με τον Μαντσίνι (20’).

Οκτώ λεπτά αργότερα ωστόσο οι πράσινοι άγγιξαν το γκολ μετά από λάθος γύρισμα του Σενγκέλια που έδωσε τη δυνατότητα στον Σπόραρ να κλέψει τη μπάλα, να περάσει τον τερματοφύλακα και να πλασάρει, με τον Λάρσον να κόβει σωτήρια πάνω στη γραμμή (28’). Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαντσίνι εκτέλεσε κόρνερ όμως η κεφαλιά του Κουρμπέλη πέρασε άουτ.

Η διπλή αυτή ευκαιρία έδωσε αυτοπεποίθηση στο τριφύλλι και στο 35’ ο Κουρμπέλης έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα απ’ την εστία.

Στο 39’ ο Κώτσιρας έβγαλε γλυκιά σέντρα προς τον Κουρμπέλη το σουτ του οποίο τράνταξε το κάθετο δοκάρι, ενώ στο 42’ ο Παναθηναϊκός είχε και δεύτερο δοκάρι στο ενεργητικό του μετά από θαυμάσιο συνδυασμό Χουάνκαρ και Μαντσίνι, με τον Ισπανό να σουτάρει και τη μπάλα να σταματά στο δεξιό κάθετο δοκάρι!

Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων δίχως σκορ, με τον Παναθηναϊκό να είναι απόλυτος κυρίαρχος αλλά να μην μπορεί να μετουσιώσει την ανωτερότητά του σε γκολ, την ίδια στιγμή που ο Παναιτωλικός ήταν επιρρεπής στο λάθος ανασταλτικά και ταυτόχρονα επικίνδυνος όταν έβρισκε ανοιχτό γήπεδο για αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε και τρίτο δοκάρι (58’), δεύτερο απ’ τον Χουάνκαρ, με βολίδα έξω από την περιοχή, ώσπου στο 62’ ο Παλάσιος έφυγε στο τρανζίσιον και σούταρε, ο Γκρατερόλ δεν κατάφερε να μπλοκάρει και ο Κουρμπέλης σέρβιρε στο… πιάτο το γκολ στον Μαντσίνι εν μέσω αποθέωσης (1-0).

Το τριφύλλι απόλεσε δύο ακόμα ευκαιρίες με τον Σπόραρ (76’) κι τον Κλέινχεϊσλερ (79’) και κατάφερε τελικά να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Παλάσιος στο 84’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν, κεφαλιά του Ιωαννίδη και απόκρουση του Γκρατερόλ (2-0).

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (87’ Πούχατς), Κουρμπέλης (86’ Τσόκαϊ), Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος, Σπόραρ (77’ Ιωαννίδης), Μαντσίνι (71’ Κλέινχεϊσλερ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου / 4-2-3-1): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Μαλής, Λάρσον, Χατζηθεοδωρίδης (86’ Χουχούμης), Μλάντεν, Μάρτενσον (86’ Νοσίρου), Σενγκέλια, Χουάνπι (72’ Μπουζούκης), Ντουάρτε (72’ Μόρσεϊ), Καρέλης (72’ Ζοάο Πέδρο).