Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0: Θριαμβευτής στο ντέρμπι με Μπερνάρ και Γερεμέγεφ

bernar bakasetas pao oly

Ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε στο ντέρμπι της Super League, επικρατώντας 2-0 του Ολυμπιακού, χάρη στα γκολ των Μπερνάρ και Γερεμέγεφ και τις σπουδαίες επεμβάσεις του Ντραγκόφσκι.

Με δύο γκολ των Μπερνάρ (25’) και Άλεξ Γερεμέγεφ (60’) ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού με 2-0 στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Super League και παρέμεινε στο -3 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ και στο -2 από την ΑΕΚ.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κυνική στις μεγάλες φάσεις που δημιούργησε και είχε σε πολύ καλή βραδιά και τον Ντραγκόφσκι, ο οποίος είχε δύο σημαντικές επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 11 αγώνων χωρίς νίκη σε ντέρμπι με τις ομάδες του Big-5 και έστειλε τον Ολυμπιακό στο -9 από την κορυφή!

Η εξέλιξη του αγώνα
Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι, με τον Μπακασέτα να κάνει στο 7ο λεπτό δυνατό σουτ, την μπάλα να κοντράρει στον Ορτέγκα και τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε μετά το 10λεπτο τον αγώνα, πήρε την μπάλα στα πόδια του και στο 20′ είχε ευκαιρία με τον Ροντινέι να σημαδεύει άστοχα με κεφαλιά.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Πέρεθ, η μπάλα έφτασε στον Παλάσιος από δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός έκανε το γύρισμα και ο Μπερνάρ παρότι αρχικά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε κενή εστία, στη συνέχεια με δεύτερη προσπάθεια την έσπρωξε βαθιά στην εστία των Πειραιωτών.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να επιχειρεί να φτάσει στην ισοφάριση και να απειλεί σε δύο περιπτώσεις στο 36′ και στο 45′ με τους Αλεξανδρόπουλο και Ναβάρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρεις αλλαγές από τον Καρβαλιάλ, με τον Ολυμπιακό να δείχνει διάθεση να πιέσει, ψάχνοντας ένα γκολ, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 60′ η μπαλιά του Πέρεθ βρήκε τον Γερεμέγεφ στα δεξιά, αυτός άφησε στον Μπακασέτα και έκοψε προς την περιοχή, ο Έλληνας μέσος συνεργάστηκε με τον Τσέριν και κάνοντας το 1-2 μπήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Γερεμέγεφ με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να αντιδράσει και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ελ Κααμπί, αλλά στην πρώτη τον σταμάτησε ο Ντραγκόφσκι και στη δεύτερη ο Πέρεθ με εντυπωσιακό τάκλιν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τον Ολυμπιακό να έχει μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει και να ξαναμπεί στο ματς με τους Μασούρα και Φορτούνη, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να το τελειώσει οριστικά σε κάποιες απειλητικές φάσεις με τους Μπακασέτα και Τσέριν.

Διαιτητής: Σβεν Γιαμπλόνσκι (Γερμανία)

Κίτρινες: 39’ Αράο – 6’ Ορτέγκα, 73’ Κίνι, 77’ Εσέ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν, Τσέριν, Παλάσιος (80’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (90’ Ακαϊντίν), Μπερνάρ (90’ Βιλένα), Γερεμέγεφ (79’ Τζούριτσιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ντόη, Ορτέγκα (46’ Κίνι), Αλεξανδρόπουλος (46’ Φορτούνης), Έσε (77’ Όρτα), Τσικίνιο, Μασούρας, Ρίτσαρντς (46’ Ελ Κααμπί), Ναβάρο.