Παναθηναϊκός – Ιωνικός 1-0

pao

Πρωταθλητή σε θέλουμε Παναθηναϊκέ», ήταν το σύνθημα που φώναζαν οι οπαδοί των πράσινων και μπορεί κανείς να μην μπορεί να πει με σιγουριά αν θα γίνει ή όχι πραγματικότητα η επιθυμία τους, αλλά τουλάχιστον το ξεκίνημα ήταν θετικό για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, αφού με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αϊτόρ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η πρώτη νίκη με το 1-0 επί του Ιωνικού.

Το κλίμα στις εξέδρες ήταν πανηγυρικό πριν καν αρχίσει το παιχνίδι λόγω της ανακοίνωσης της συμφωνίας με τον Μπερνάρντ Ντουάρτε και δεν άλλαξε στη συνέχεια, παρά το γεγονός ότι το ματς δεν ήταν εύκολο για τους πράσινους. Οι φιλοξενούμενοι, άλλωστε, είχαν δείξει και πέρυσι ότι είναι ομάδα που μπορεί να κάνει ζημιά σε όλους και στο 21′ είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν με τον Μάντζη που βγήκε μόνος απέναντι από τον Μπρινιόλι, ο οποίος απέκρουσε.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν μια-δυο φάσεις στις οποίες ο Σπόραρ θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο από αυτό που έκανε, αλλά η πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 32′, όταν ο Αϊτόρ εκτέλεσε φάουλ και ο Κουρμπέλης, ανενόχλητος, αστόχησε με κοντινή κεφαλιά.

Στο επόμενο λεπτό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή αφού ο Μάγκνουσον ένιωσε ενοχλήσεις και άφησε τη θέση του στον Πούγγουρα, για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο ημίχρονο με τον καλύτερο τρόπο για τους πράσινους. Με γκολ δηλαδή, αφού στο 45′ ο Χουτεσιώτης ανέτρεψε τον Σπόραρ, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και στο 45+3′ ο Αϊτόρ εκτέλεσε και ευστόχησε (1-0).

Τα πράγματα, μάλιστα, θα μπορούσαν να γίνουν ακόμη καλύτερα για τους κυπελλούχους με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′, αφού ο Τσέριν πήγε για το 2-0 με σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Χουτεσιώτης κατάφερε να αποκρούσει και να παραχωρήσει κόρνερ.

Ένα 10λεπτο αργότερα ήταν η σειρά του Σπόραρ να πάει για γκολ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ μετά το πλασέ που δοκίμασε από δύσκολη θέση, για να συνεχιστεί το παιχνίδι με τους προπονητές να κάνουν τις αλλαγές τους και τον Βέρμπιν να πραγματοποιεί την πρώτη του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό. Ένας Παναθηναϊκός που δεν έβαλε τελικά δεύτερο γκολ αλλά και το 1-0 μια χαρά την έκανε τη δουλειά, αφού ήρθε το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον (33′ Πούγγουρας), Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Τσέριν, Κουρμπέλης (83′ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος, Αϊτόρ (77′ Βέρμπιτς), Σπόραρ (83′ Ιωαννίδης).

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Βαλεριάνος, Μασάς (87′ Ελευθεριάδης), Άοσμαν, Μεντόσα (60′ Μίλο), Μάντζης (87′ Κοκκίνης), Ν. Ιωαννίδης (60′ Οφούσου).