Παναθηναϊκός AKTOR – Ολυμπιακός 83-76

4302970

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε κατά κράτος τον Ολυμπιακό με το τελικό 83-76 να μην αντικατοπτρίζει την πραγματική νίκη του «τριφυλλιού» και πλέον η σειρά μεταφέρεται και πάλι στο ΣΕΦ.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR κόντρα σε όλους και σε όλα κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό 83-76 και να μειώσει τη σειρά 2-1. Οι «πράσινοι» επικράτησαν κατά κράτος των αντιπάλων τους, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν μια πολύ σπουδαία νίκη που τους κρατάει «ζωντανούς» στο… κυνήγι της κούπας. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να έχει την ευκαιρία να κάνει το 3-1 και τους «πράσινους» να θέλουν την ισοφάριση και να φέρουν τη σειρά και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό του και να περνάει τη μπάλα στον Λεσόρ. Το ίδιο έκανε και ο Ολυμπιακός από τη μεριά του, που έψαχνε τον Μιλουτίνοφ, με τον Γκραντ να έχει ξεκινήσει «ζεστός» για τους «πράσινους». 6-4 με τον Αμερικανό να δίνει τον ρυθμό, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» να εκμεταλλεύονται με προσωπικές ενέργειες τα λάθη στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5 πόντους, 11-6, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και στο 5’ το σκορ ήταν 11-11.

Οι “πράσινοι” προσπαθούσαν να “χτυπούν” μέσα από την περίμετρο και με τον Ναν, προηγήθηκαν με 15-13. Στο σημείο αυτό ο Λεσόρ ήταν ο παίκτης που έδωσε… αέρα στον Παναθηναϊκό, καθώς με συνεχόμενα ποσταρίσματα εξέθετε συνεχώς τον Μιλουτίνοφ με τον Γάλλο σέντερ να κάνει το 19-13 και το δεκάλεπτο να κλείνει με 23-18.

Σόου Αντετοκούνμπο και στο +16 ο Παναθηναϊκός
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε.. αφηνιασμένος. Με τον Ναν να είναι πιο… μυαλωμένος από ποτέ αλλά και τους “πράσινους” να παίζουν εξαιρετική άμυνα εγκλώβισε τον Ολυμπιακό που έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει. Την ίδια ώρα ο Αντετοκούνμπο γινόταν τρομακτικός παράγοντας του αγώνα με τους “πράσινους” να “τρένου” σερί 10-2 και να παίρνουν προβάδισμα με 33-20. Μάλιστα στο σημείο αυτό ο Γκος δεν δίστασε να… κυνηγήσει τον Μπαρτζώκα για να του… ορμήξει επειδή του τα… έχωσε για μια λάθος απόφαση του. Ο Ουόκαπ τον τράβαγε από τη φανέλα για να μην του επιτρέψει να φτάσει τον προπονητή του και κάπου εκεί ο Ολυμπιακός και ο προπονητής του έδειχνε να έχει χάσει κάθε έλεγχο. Ο Αντετοκούνμπο έκανε ότι ήθελε τους ψηλούς του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση και ο Ναν με ένα ακόμα πολύ όμορφο καλάθι έδωσε προβάδισμα 16 πόντων στην ομάδα του με 40-24. Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα έπιασε τόπο γιατί ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να χάνει το.. μυαλό του και “ερυθρόλευκοι” με ατομικές ενέργειες “έκλεισαν” το ημίχρονο με το σκορ στο 43-34.

Μείωσε ο Ολυμπιακός και το ματς από την αρχή
Πολύ δυνατό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στην τρίτη περίοδο με τον Μήτογλου να δίνει προβάδισμα 13 πόντων στην ομάδασ του με 47-34. Ο Λεσόρ συνέχιζε να παίρνει μπάλας, αλλά δεν έπαιρνε φάουλ, με τους διαιτητές να χρεώνουν τον Μιλουτίνοφ με το πρώτου φάουλ στο 24’ και τον Λεσόρ να χειροκροτά γι αυτή την απόφαση. Ο Γάλλος σέντερ, όμως, έχασε 4 βολές αλλά ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και ένα του Ναν έκαναν το 55-44. Ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να μείνει στο παιχνίδι και με τον Μιλουτίνοφ, αλλά και ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Πετρούσεφ το σκορ έγινε 59-52, 1:40 πριν το τέλος. Λίγο νωρίτερα, α ώρα 2 λεπτά ο Ναν σούταρε τις πρώτες του βολές στη σειρά των τελικών. Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, βάζοντας και πάλι τον Ολυμπιακό στο ματς, με τους “ερυθρόλευκους” να μειώνουν σε 61-59.

Ο Ολυμπιακός μπροστά, ο Παναθηναϊκός μεγάλη αντίδραση
Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έμοιαζε επηρεασμένος από την επιστροφή του Ολυμπιακού και είχε χάσει το καθαρό του μυαλό. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Μπαρτζώκα και με τρίποντο του Παπανικολάου μείωσε σε 66-64, με τον Ουόκαπ να κάνει το 66-66. Ο Σλούκας “διάβαζε” σωστά την άμυνα, ο Ναν έπαιρνε πρωτοβουλίες και δύο καλές άμυνες των “πράσινων” διαμόρφωσαν το 72-66, 5:45 πριν το τέλος του αγώνα. Ο Κάνααν με τρίποντο και ο Ναν με αντιαθλητικό εκτός φάσης έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να επιστρέψει και πάλι και με δύο βολές του Μιλουτίνοφ και κάρφωμα του Σέρβου οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν μπροστά με 72-73, 4:40 πριν το τέλος.

Και όμως εκεί ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα. Με πάρα πολύ καλές άμυνες, τον Σλούκα να είναι εξαιρετικός στην επίθεση και τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει ένα τεράστιο τρίποντο οι “πράσινοι” “έτρεξαν” σερί 8-0 και πήραν προβάδισμα 7 πόντων, 80-73, 2:03 λεπτά πριν τη λήξη του μεγάλου αγώνα και “καθάρισαν” την αναμέτρηση.

Τα Δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76