Παναιτωλικός-ΟΦΗ 0-4

ΟΦΗ 2

Σούπερ η ομάδα του Ηρακλείου «πάτησε» (4-0) τους απογοητευτικούς Αγρινιώτες μέσα στην έδρα τους και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής στη Super League.

Το παιχνίδι έλαβε χώρα υπό το βλέμμα του νέου ιδιοκτήτη του Παναιτωλικού, Μάτσιεκ Καμίνσκι (αριστερά στη φωτ.), ο οποίος βρέθηκε στο Αγρίνιο και παρακολούθησε live το ματς.

Ο ΟΦΗ μπήκε από τα πρώτα λεπτά πιο αποφασισμένος στο χορτάρι, έβγαζε μεγαλύτερη ένταση και ενέργεια στις κινήσεις του, έχοντας περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του.

Γκολάρα ο Ντίκο (0-1)
Η υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 27. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντιουσέ με κεφαλιά βρήκε τον Ντίκο κι αυτός με ένα καταπληκτικό ανάποδο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1) και πέτυχε το πρώτο του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, έχοντας μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Καρέλη στο πρώτο δοκάρι που έφυγε άουτ στο 31΄.

Δοκάρι ο Νέιρα
Με το…μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Κρητικοί στο δεύτερο 45λεπτο κι ενώ ο Παναιτωλικός εξακολουθούσε να κινείται σε άκρως χαμηλές…στροφές και να απογοητεύει με την εικόνα του.

Στο 51΄ ο ΟΦΗ «άγγιξε» το δεύτερο γκολ όταν μετά από σουτ του Τοράλ εκτός περιοχής, ο Ανέστης απέκρουσε και ο επερχόμενος Νέιρα πήρε το «ριμπάουντ» και με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Δεύτερη «μπαλωθιά» ο Ντίκο
Ο ΟΦΗ ζευγάρωσε τα τέρματά του στο 52΄. Ο «καυτός» Ντίκο μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων και από διαγώνια θέση πλάσαρε εύστοχα τον Ανέστη γράφοντας το 0-2.

Το…κερασάκι ο Τοράλ
Ο «χορός» των κρητικών γκολ συνεχίστηκε στο 73΄ με τον Τοράλ να νικάει τον Ανέστη με εξαιρετικό διαγώνιο πλασέ (0-3) και τον Τσιλιανίδη να βάζει το…κερασάκι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ (0-4).

Η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε τους 15 βαθμούς στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Στην αντίπερα όχθη, το «φάντασμα» του Παναιτωλικού έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από τον ΟΦΗ στη χειρότερη φετινή εμφάνισή του και τα άκουσε δικαίως από τους οπαδούς του, πολλοί εκ των οποίων δεν άντεξαν το μαρτύριο κι αποχώρησαν πρόωρα απ΄το γήπεδο.

O διαιτητής Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μεγιάδο, Μανδά και Περέα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (71΄Λιάβας), Μλάντεν, Μάλης (71΄Πέδρο), Χουχούμης, Ξενιτίδης (46΄Κολοβός), Φλόρες, Ντίας, Σενγκέλια (78΄Μάρτενσον), Καρέλης, Νταγκό (60΄Χατζηθεοδωρίδης).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο (76΄Περέα), Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (70΄Θοράρινσον), Τοράλ (76΄Γκερέρο), Νέιρα (70΄Τσιλιανίδης), Ντίκο (85΄Τζου).