Παναιτωλικός – ΟΦΗ 0-2

panetolikos ofi

Ο Παναιτωλικός σημάδευε τα δοκάρια (3!!!) του ΟΦΗ, αλλά τα δικά του δίχτυα! Με το αυτογκόλ του Χουχούμη και τον Γκρόνινγκ οι Κρητικοί πέρασαν νικητές (0-2) από το Αγρίνιο και πήραν την πρώτη θέση στα playouts. Χωρίς νίκη έμειναν οι Αγρινιώτες που αποδοκιμάστηκαν στο φινάλε.
«Ανοιξε» στο φινάλε το πρώτο ημίχρονο, δοκάρι ο Στάγιτς
Δύο δοκάρια ο Καρέλης!
Λάθος Γκρατερόλ και 0-1
Με νίκη έκλεισε ο ΟΦΗ τη σεζόν, καθώς επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, ο οποίος από την πλευρά του έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στα play-outs, είχε τρία δοκάρια αλλά έκλεισε το μίνι πρωτάθλημα με έξι ήττες και μία ισοπαλία σε επτά παιχνίδια!

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Γκρατερόλ κάτω από τα γκολπόστ, τους Μλάντεν, Λάρσον, Στάγιτς, Χουχούμη τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά, τους Τσιγγάρα, Ντίας, Ξενιτίδη στον άξονα, τους Μπουζούκη, Βοϊλη στα άκρα και τον Καρέλη φορ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Χριστογεώργο στο τέρμα, τους Γιαννούλη, Γιοχού, Διαμαντή τριάδα στα στόπερ, τον Θοράρινσον αριστερό μπακ-χαφ, τον Λάρσον δεξιό, τους Ντιουσέ, Μεγιάδο, Μπάκιτς στον άξονα και τους Ντίκο, Φελίπε φορ,

Σέντρα στο ματς και η έλλειψη βαθμολογικού άγχους/πίεσης επέτρεψε στις δύο ομάδες να προχωρήσουν σε δοκιμές (περισσότερες τα «καναρίνια») και να παίξουν ελεύθερα. Οι Κρητικοί μπήκαν ένα κλικ καλύτερα, όμως μετά το δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» πήραν τα ηνία. «Κέρδισαν» τον άξονα, ο Μπουζούκης έδειχνε σε καλή μέρα και μάλιστα «έφτιαξε» τις δύο καλύτερες ευκαιρίες της αναμέτρησης μέχρι την ανάπαυλα, όπου αμφότερες ήταν προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά στο 43’ εκτέλεσε το φάουλ, ο Στάγιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα (45’) έπαιξε κάθετα για τον Καρέλη που απέφυγε τον Γιοχού και πλάσαρε, όμως ο Χριστογεώργος έδιωξε σε κόρνερ. Ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Λάρσον (ο Γκρατερόλ απέρκουσε), νωρίτερα είχαν και ένα καλό σουτ με τον Ντίκο, όμως η ανάπαυλα βρήκε τον αγώνα χωρίς σκορ, παρά τις 13 αθροιστικά τελικές (9-4 για τον Παναιτωλικό).

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο (49’) ο Παναιτωλικός είχε και δεύτερο δοκάρι ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Μλάντεν και κεφαλιά του Καρέλη, αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Μπάκιτς και το επιμέρους διάστημα άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο.

Στο 69’ ο Καρέλης είχε το τρίτο δοκάρι του Παναιτωλικού στο παιχνίδι και δεύτερο προσωπικό του ύστερα από νέα του κεφαλιά σε στατική φάση.

Ετσι μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα. Οι προπονητές «φρέσκαραν» τις μεσοεπιθετικές τους γραμμές, οι ομάδες έδειξαν διάθεση, αλλά το 0-0 παρέμενε. Μέχρι που φτάσαμε στο 85’ όπου μετά από μία σχετικά εύκολη σέντρα του Λάρσον, ο Γκρατερόλ έκανε λάθος υπολογισμό καθώς η μπάλα κόντραρε και πάνω στον Χουχούμη που του χρεώθηκε αυτογκόλ, γλίστρησε κιόλας και την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του για το 0-1 του ΟΦΗ.

Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στο τρανζίσιον, ο Λάρσον έπαιξε για τον Μπιφουμά που «έκοψε» στον Γκρόνινγκ, εκείνος απέφυγε τον Βενεζουελάνο πορτιέρε και σε κενή εστία διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό σκορ.

MVP: Ο Λάρσον. Πιστώνεται το 0-1 και από τα πόδια του ξεκίνησε το 0-2. Από τα πόδια του μπακ του ΟΦΗ κρίθηκε η αναμέτρηση.

Στο ύψος του: Ο Μπουζούκης ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου μέχρι το 63΄που αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού.

Αδύναμος κρίκος: Ο Γκρατερόλ. Ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού έκανε το λάθος για το 0-1, ενώ και στο 0-2 ο Γκρόνινγκ τον απέφυγε σχετικά εύκολα. Ο διεθνής πορτιέρε «πλήρωσε» την… κατάρα της θέσης του όπου όλα «πληρώνονται».

Η γκάφα: Την έκανε ο πορτιέρε Γκρατερόλ στη φάση του 0-1, καθώς σε μία ακίνδυνη και χωρίς δύναμη σέντρα του Λάρσον, είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Το στραγάλι: Ο Ντίκο βρήκε για τον ΟΦΗ δίχτυα στο 9’ και στο 57’, αλλά και τα δύο του γκολ ακυρώθηκαν σε ροή αγώνα και το VAR συμφώνησε. Οι βοηθοί υπέδειξαν κάποια οφ σάιντ (π.χ. σε Μλάντεν, Φελίπε) όπου αν είχαμε γκολ θα χρειάζονταν η «βοήθεια» του VAR.

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Χουχούμης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς, Ξενιτίδης (79΄Ξενιτίδης), Τσιγγάρας (73΄Νικολάου), Μπουζούκης (64΄Ντουάρτε), Ντίας, Βοΐλης (79΄Σενγκέλια), Καρέλης (79΄Ζοάο Πέδρο).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Χριστογεώργος, Διαμαντής, Γιοχού, Γιαννούλης (60΄Μπιφουμά), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Λάρσον, Θοράρινσον (76΄Μαρινάκης), Μπάκιτς (76΄Αποστολάκης), Φελίπε (86΄Φαλατάχ), Ντίκο 976΄Γκρένινγκ).