Παναιτωλικός-Λαμία 1-3

3805046

Ο Λιάβας έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναιτωλικό, όμως η Λαμία έβγαλε ψυχή και με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (66-67′) και ένα ακόμα στο φινάλε της αναμέτρησης έφερε-τούμπα το ματς και πανηγύρισε ένα τρίποντο παραμονής στη μεγάλη κατηγορία!
Η Λαμία έπαιζε τελικό επιβίωσης και βγήκε νικήτρια αποκτώντας αέρα τεσσάρων βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού (μετά την ισοπαλία του Λεβαδειακού με τον Ατρόμητο). Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, κέρδισε με 1-3, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και πλέον με το 2/2 στα πλέι άουτ έχει αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα παραμονής έναντι των υπολοίπων ομάδων.

Ο Παναιτωλικός αν και δεν είχε κάποιο βαθμολογικό κίνητρο από την αναμέτρηση, ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, δημιούργησε φάσεις, χωρίς όμως να σκοράρει στο καλό του διάστημα. Αποτέλεσμα αυτού οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λιάβα να συνδυάζεται με τον Κολοβό και τον αμυντικό της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου να βρίσκει δίχτυα με την μπάλα πριν καταλήξει σε αυτά να βρίσκει και πάνω στον Σιμόν που έκανε προσπάθεια να την απομακρύνει.

Το γκολ αυτό λειτούργησε σαν «καμπανάκι» για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου που ήταν λες και πάτησαν… κουμπί εκτόξευσης.

Δέκα λεπτά αργότερα, αρχικά ισοφάρισαν με το γκολ του Μεντίνα έπειτα από ωραία κεφαλιά, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο MVP της αναμέτρησης Ρουμπέν Μαρτίεθ έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Από τη στιγμή που η ομάδα της Φθιώτιδας μπήκε μπροστά στο σκορ, σκοπός της ήταν να διαφυλάξει το τρίποντο της νίκης με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή του Γκαραβέλη, παρά της υπέρ τους κατοχή (62%-38% ολοκληρώθηκε ο αγώνας) με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να «χτυπούν» ξανά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαρτίνεθ να μη λαθεύει και να κάνει το 1-3 εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως όλος ο Παναιτωλικός είχε βγει στην επίθεση για να ισοφαρίσει.

Aυτό μάλιστα ήταν το τρίτο σερί διπλό της Λαμίας στο Αγρίνιο στη διαδικασία των πλέι άουτ. Πλέον η ομάδα του Βόκολου έχει 23 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στους 29.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον, Κολοβός (75′ Μόρσεϊ), Σενγκέλια (69′ Ντίας), Ντουάρτε (83′ Βοϊλης), Χουάνπι (75′ Μπουζούκης), Καρέλης (83′ Πέδρο Ζοάο).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Μεντίνα (71′ Τσούκαλος), Ασκόφσκι (46′ Καραμάνος), Τζανδάρης (58′ Σλίβκα), Μαρτίνεθ, Βέργος (79′ Στάνκο), Νούνιες (71′ Μπεχαράνο), Σιμόν.