Παναιτωλικός – Ατρόμητος 2-0

pana1

Ο Γιαννιώτης «χάρισε» στον Παναιτωλικό αριθμητικό πλεονέκτημα νωρίς, ο Καρέλης πέτυχε το γκολ της χρονιάς και ο Παναιτωλικός νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο, πιάνοντάς τον στη βαθμολογία και ξεφεύγοντας οριστικά από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα -και πρώτη στο 2023- πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης ο Παναιτωλικός, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν 2-0, εντός έδρας, του Ατρόμητου, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύο ήττες από ΠΑΟΚ και Άρη που τους είχαν αφήσει αρκετά πίσω. Πλέον, με το «τρίποντο» αυτό, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μπορεί να… ανασάνει οριστικά, αφού έφτασε τους 19 βαθμούς, όσους έχει και ο Ατρόμητος, φτάνοντας στα μεσαία στρώματα του βαθμολογικού πίνακα και ξεφεύγοντας αρκετά πλέον από τη ζώνη του υποβιβασμού. Παράλληλα όμως, τώρα βρίσκεται ξανά και σε τροχιά εξάδας κυνηγώντας Άρη και Βόλο.

Το ματς ήταν μονόπλευρο ουσιαστικά από το εικοσάλεπτο, αφού στο 23ο λεπτό ο Ανδρέας Γιαννιώτης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για ένα εξαιρετικά άτσαλο μαρκάρισμα εκτός περιοχής και άφησε τον Ατρόμητο με 10 από πολύ νωρίς. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε του αγώνα, ο Παναιτωλικός πρακτικά βρισκόταν σε θέση επίθεσης, την ώρα που η ομάδα του Κόουλμαν έμεινε να ψάχνει κάτι καλό επιθετικά στις κόντρες, οι περισσότερες εκ των οποίων έμειναν ανολοκλήρωτες. Το ματς για τους γηπεδούχους μπήκε στις ράγες στο 47′, όταν ο Νίκος Καρέλης πέτυχε ένα απίθανο γκολ που σίγουρα θα είναι υποψήφιο για γκολ της χρονιάς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σενγκέλια, ο Έλληνας φορ με αριστερό… εναέριο τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Μάριτς για το 1-0. Με αυτό το τέρμα, ο Καρέλης έφτασε τα 10 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα περνώντας στην 1η θέση των σκόρερ, ενώ παράλληλα έβαλε και τέλος σε ένα σερί 524 λεπτών χωρίς γκολ εντός έδρας για την ομάδα του στη Super League.

Νωρίτερα, στα 25 περίπου υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, δηλαδή από την αποβολή του Γιαννιώτη και μετά, ο Παναιτωλικός έψαχνε το γκολ κυρίως με σέντρες και παιχνίδι από τα άκρα. Σημαντικότερες ευκαιρίες στο διάστημα αυτό ήταν μια προβολή του Καρέλη στο 36′ που οριακά δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα σα δίχτυα, μια κεφαλιά άουτ του Νταγκό στο 31′, μια ακόμη από τον Ντίας επίσης άουτ 44′ και ένα διαγώνιο σουτ του Αποστολάκη στο 45′ που έβγαλε σε κόρνερ ο Μάρτις. Στο δεύτερο ημίχρονο πια, μετά το 1-0 όλα πήραν το δρόμο τους για την ομάδα του Αναστασίου.

Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό, διαχειρίστηκαν εύκολα όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ απείλησαν για το δεύτερο γκολ στο 53′ με μια διπλή ευκαιρία με Φλόρες και Ξενιτίδη. Τελικά, το 2-0 ήρθε στο 74′, ξανά από στημένη φάση. Νέο κόρνερ του Σενγκέλια που έτσι έφτασε τις δύο ασίστ στο ματς -ενώ γενικά είχε εξαιρετική απόδοση- ο Χουχούμης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και νίκησε τον Μάριτς που ίσως θα μπορούσε να είχε κάνει κάτι καλύτερο. Το ματς πρακτικά τελείωσε σε αυτό το σημείο, με τον Ατρόμητο να συμβιβάζεται με την ήττα και τον Παναιτωλικό να απειλεί μια ακόμη φορά ως το φινάλε. Τίποτα δεν άλλαξε όμως και οι Αγρινιώτες πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη για την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου / 4-3-3): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (90′ Μαλής), Μλάντεν, Χουχούμης, Ξενιτίδης (76′ Χατζηθεοδωρίδης), Φλόρες (68′ Μάρτενσον), Ντίας, Νταγκό (68′ Κολοβός), Σενγκέλια, Καρέλης (76′ Ζοάο Πέδρο).
Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν / 4-3-3) : Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Αθανασίου, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φρίντγιονσον (25′ Μάριτς), Ρομπάιγ (66′ Κλωναρίδης), Ροτάριου (72′ Οικονομίδης), Κιάρντασον (72′ Τζαβίδας).
Διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Θεόδωρος Τζιουβάρας (Κοζάνης), Αχιλλέας Νίκζας (Λάρισας)
Τέταρτος: Βασίλειος Φωτιάς (Πρέβεζας/Λευκάδας)
VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής)