Παναιτωλικός – ΑΕΚ 0-2

αεκ

Η ΑΕΚ με γκολάρα του Λιβάι και τέρμα του Μουκουντί στο ντεμπούτο του πέρασε… αέρα από την έδρα του σκληροτράχηλου Παναιτωλικού (0-2) και έδειξε έτοιμη για την ιστορική επιστροφή της στην Νέα Φιλαδέλφεια.
Έκπληξη με Ελίασον από τον Αλμέιδα, επέλεξε ρόμβο ο Αργεντινός

Ο Αλμέιδα έκανε την έκπληξη επιλέγοντας τον Νίκλας Ελίασον στη βασική ενδεκάδα. Από κει και πέρα πέρα εν συγκρίσει με το ντέρμπι της Λεωφόρου υπάρχει μόνο ως Σουηδός ως αλλαγή με τα υπόλοιπα δέκα πρόσωπα να είναι ίδια. Ο Στάνκοβιτς θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια. Σταθερή η τετράδα στην άμυνα με Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλα και Χατζισαφί, ενώ στην ενδεκάδα παρέμειναν οι Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Λιβάι Γκαρσία και Αραούχο.

Έτσι η ΑΕΚ παρατάχθηκε στο Αγρίνιο με διάταξη 4-4-2 με τους Ελίασον και Γκατσίνοβιτς στα άκρα και τους Πινέδα και Σιμάνσκι.

Το καλύτερο 20λεπτο της ΑΕΚ φέτος

Τέσσερις τελικές είχε στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ. Η πρώτη με χλιαρό σουτ του Αραούχο, η δεύτερη με κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία και η τρίτη πάλι με τον άσο από το Τρινιτάντ που έβαλε την κόντρα ο Λάρσον. Για να φθάσουμε στην 4η, όπου ο Γκατσίνοβιτς σούταρε στο 10′ από πλεονεκτική θέση και ο Ανέστης απέκρουσε σταθερά.

Στο πρώτο 15λεπτο η ΑΕΚ είχε «κατασκηνώσει» στο αντίπαλο μισό και προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το 1-0 με τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα.

Και στο 16′ ήρθε η πρώτη απειλή από τους Αγρινιώτες με ωραίο σουτ του Σενγκέλια που πέρασε μόλις άουτ.

Το 0-0 παρέμενε με την ΑΕΚ να δημιουργεί στο 17′ με έξτρα παίκτη τον Βίντα μοναδικές προϋποθέσεις για το 1-0 με τον Αραούχο να πλασάρει, αλλά η μπάλα να κοντράρει σε Ανέστη και Αποστολάκη και να μην καταλήγει στα δίχτυα. Η Ένωση έκανε ίσως το καλύτερο 20λεπτο της τη φετινή σεζόν με μεγάλη ορμή, διάθεση και δημιουργία, αλλά χωρίς γκολ.

Ευκαιρία με Τζαβέλλα και Σιμάνσκι

Μετά το 22′-23′ η ΑΕΚ άλλαξε σχηματισμό και πλέον έπαιζε με 4-2-3-1 με τον Ελίασον-Γκατσίνοβιτς να αλλάζουν πλευρά. Το 0-0 παρέμενε, η ΑΕΚ μπορεί να μην είχε την ορμή του 20λεπτου, ενδεχομένως και λόγω του «διαβάσματος» του παιχνιδιού της από τον Παναιλτωιικό, αλλά έλεγχε απόλυτα το ματς. Πλέον η Ένωση προσπαθούσε σε σετ παιχνίδι έχοντας απέναντι της μία ομάδα που αμυνόταν χαμηλά, να βρει το γκολ.

Και στο 36′ η ΑΕΚ έχασε ακόμη μία καλή ευκαιρία από στατική, όμως, φάση. Από κόρνερ, όπου πήρε την κεφαλιά ο Γιώργος Τζαβέλλας και δεν μπόρεσε να κάνει επαφή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Σιμάνσκι.

Το ημίχρονο έμελλε να λήξει στο ημίχρονο χωρίς σκορ και με πολλά νεύρα, καθώς λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Διαμαντόπουλου και μετά από μία «κοκορομαχία» Ρότα-Νταγκό υπήρξ ένταση. Οι Ρότα – ΧατζηΘεοδωρίδης είδαν την κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε συνεργάτης του Αναστασίου, Γιώργος Λαγκαδίτης, ενώ την κίτρινη κάρτα είδε και το «δεξί χέρι» του Αλμέιδα, ο Ζαρίφ.

Προβάδισμα με Λιβάι, ντεμπούτο με γκολ ο Μουκουντί

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στο β’ μέρος και κατάφερε να πάρει γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ με μακρινό σουτ του Λιβάι, με την μπάλα να σκάει δύο φορές στο έδαφος και να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Ανέστη. Ένα γκολ που είχε μέσα δύο στοιχεία που θέλει ο Αλμέιδα, την πίεση ψηλά αλλά και τα μακρινά σουτ! Ένα ακόμη ωραίο γκολ του Λιβάι στο ίδιο γήπεδο, όπου πέρσι είχε σκοράρει με αλματάρα.

Μετά το αρχικό σοκ ο Παναιτωλικός απείλησε. Η πρώτη στο 53′ σε σουτ του Μλάντεν, στο 56′ με τον Καρέλη και στο 59′ με τον Ντίας που δεν πρόλαβε να εκτελέσει κατόπιν εξαιρετικού κοψίματος του Μουκουντί.

Η ΑΕΚ, όμως, κρατούσε το 1-0 απορροφώντας αναίμακτα την όποια πίεση των γηπεδούχων. Και στο 75′ η Ένωση έριξε τους τίτλους τέλους στο ματς με τον Μουκουντί. Ο Γάλλος εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση κόρνερ του Άμρμπατ στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στα πόδια του Μλάντεν και να καταλήγει στα δίχτυα των Αγρινιωτών.

Και εν συνεχεία το ματς έσβησε με την ΑΕΚ, πάντως, να κυνηγά το 3ο γκολ και να το ψάχνει ζωηρά με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Παναιτωλικός (4-3-3, Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν (81′ Μόρτενσον), Ντουάρτε (60′ Κολοβός), Ντίας, Σενγκέλια (74′ Φλόρες), Καρέλης (81′ Πέδρο), Νταγκό (60′ Μόρσεϊ).
ΑΕΚ (4-4-2, Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (74′ Μάνταλος), Βίντα, Τζαβέλλας (46′ Μουκουντί), Χατζισαφί (65′ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Γκαρσία, Αραούχο, Ελίασον (65′ Άμραμπατ).
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες κάρτες: 6′ Αποστολάκης, 44′ Χατζηθεοδωρίδης – 21′ Ελίασον, 44′ Ρότα, 62΄Χατζισαφί

MVP:

Μουκουντί

Μπήκε στο 46′ αντί του Τζαβέλλα και προσαρμόστηκε άμεσα. Είχε δύο καθοριστικές επεμβάσεις ενώ το σκορ ήταν στο 1-0 υπέρ της Ένωσης και στο 75′ ήταν ο παίκτης που με κεφαλία σκόραρε. Έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη για την Ένωση.

Αδύναμος Κρίκος:

Το κέντρο του Παναιτωλικού. Δεν μπόρεσε να απορροφήσει με τίποτα την πίεση των «κιτρινόμαυρων». Δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Τους «κατάπιαν» οι χαφ της Ένωσης.

Η στιγμή του αγώνα

Η είσοδος του Γαλανόπουλου αντί του Γκατσίνοβιτς και το χειροκρότημα του Αλμέιδα στον Σέρβο άσο. Ο «Γκάτσι» έκανε εξαιρετικό ματς και ο προπονητής το αναγνώρισε μ’ αυτόν τον τρόπο. Ενώ ταυτόχρονα έμπαινε στο ματς ένα παιδί που είχε να αγωνιστεί από τις 12 Σεπτεμβρίου του 2021 με τον Ιωνικό (3-0) στο ΟΑΚΑ.

Ο διαιτητής

Ο Διαμαντόπουλος δεν έκανε το μεγάλο λάθος. Στις στιγμές έντασης στο τέλος του α’ ημιχρόνου μοίρασε κάρτες. Δεν σφύριξε πολύ. Άφησε αρκετά το δυνατό παιχνίδι. Καλή η διαιτησία από τον Έλληνα ρέφερι.