Ολυμπιακός: Πέρασε από τη Λιβαδειά και ετοιμάζεται για ΑΕΚ

james rodrigues

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο και στη Λιβαδειά. Μετά την εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Μίτσελ επικράτησε εκτός έδρας του Λεβαδειακού με 1-0 για τη 12η αγωνιστική της Super League 1 και διατηρήθηκε στο -10 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ σ’ ακόμα ένα παιχνίδι και πήρε το τρίποντο, πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο “Γ. Καραϊσκάκης”, με το οποίο θα ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος.

Από την πλευρά του, ο Λεβαδειακός στάθηκε αρκετά καλά απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας, δίχως όμως να καταφέρουν να πάρουν κάποιον βαθμό.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Ανδρούτσος στο πρώτο ημίχρονο.

Ο αγώνας
Ο Ολυμπιακός πίεσε από τα πρώτα λεπτά, προκειμένου να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να ανοίξει τον δρόμο για μία άνετη νίκη. Το γκολ, όμως, δεν ήρθε στο ξεκίνημα.

Στο 8′ ο Μπιέλ έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο σερί γκολ του με την ερυθρόλευκη φανέλα, αλλά ο Μάρκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του.

Στο 18′ από δύσκολη σέντρα του Χάμες από δεξιά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Λεβαδειακός μετά από κόντρα έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας του Μάρκοβιτς.

Το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε τελικά στο 40′. Ο Ελ Αραμπί δέχθηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή λίγο πριν πλασάρει από κεφαλιά πάσα του Μασούρα, αλλά η μπάλα έφθασε στον Ανδρούτσο κι αυτός με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λεβαδειακό να χάνει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Νίκας έκανε ανάποδο “ψαλίδι” μέσα στην περιοχή, μετά από κόρνερ, αλλά ο Πασχαλάκης “εκτινάχθηκε” και απέκρουσε με το ένα χέρι.

Οι Βοιωτοί μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και προσπάθησαν στα πρώτα λεπτά να ισοφαρίσουν. Στο 55′ ήρθε η απάντηση στις ευκαιρίες από τον Ολυμπιακό, με τον Χάμες Ροντρίγκες να πιάνει ένα φοβερό σουτ, αλλά τον Μάρκοβιτς να δηλώνει και πάλι παρών και να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 60′ το σουτ του Μπιέλ από καλή θέση έφυγε άουτ, ενώ στο 61′ ο Χάμες δεν μπόρεσε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 67′ ο Μάρκοβιτς μπλόκαρε το σουτ του Μπιέλ, με τον Ολυμπιακό να εντείνει τις προσπάθειες του για το δεύτερο γκολ που θα “καθάριζε” την υπόθεση νίκη.

Στο 72′ μία κεφαλιά του Τζημόπουλο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη, ενώ στο 82′ ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Μπακαμπού, ο οποίος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπέροχη μπαλιά του Χάμες Ροντρίγκες, αστοχώντας στο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε.

Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι άνηκε και πάλι στον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να κάνει το σουτ, αλλά τον Μάρκοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (86΄Τσιριγώτης), Βήχος, Βινίσιους, Σκβάρκα (46΄Γιαννιώτας), Πέτρε (46 Δούμτσιος), Βρακάς, Λιάγκας (39΄Τζημόπουλος), Νίκας, Τσάπρας.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος (77΄Άβιλα), Ντόι, Ρέτσος, Βρουσάι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας (77΄Μπόουλερ), Μπιέλ (83΄ Φορτούνης), Χάμες (83΄Σαμασέκου), Ελ Αραμπί (64΄Μπακαμπού).