Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Μπαλάρα και τριάρα πριν τη Λεωφόρο!

masoyras

Ενας μεταμορφωμένος Ολυμπιακός, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο στο ντεμπούτο του Ανιγκό, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, με 3 γκολ (Μπακαμπού, Μασούρας, Ελ Αραμπί) στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 3-1 του ΠΑΟΚ και παραμένει στο -3 από την κορυφή πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Χάνει το… τρένο της διεκδίκησης ο Δικέφαλος του Βορρά.

Ένας φοβερός σε σημαντικά διαστήματα Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Ζοσέ Ανιγκό στον πάγκο του με τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα μετέτρεψε το 0-1 με τον ΠΑΟΚ – που βρέθηκε να χάνει από νωρίς – σε 3-1 και έμεινε έτσι στο -3 από την κορυφή του Πρωταθλήματος. Κομβική αλλαγή ο Μασούρας, σκόρερ και οι Μπακαμπού και Αραμπί. Το γκολ του ΠΑΟΚ είχε βάλει ο Τόμας.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Πως ξεκίνησαν οι 2 ομάδες
Ο Ανιγκό είχε μία μίνι έκπληξη σε σχέση με τη βασική του 11άδα στον Ολυμπιακό: τον Βαλμπουενά που ξεκίνησε πίσω από τον φορ Μπακαμπού. Τελευταίο χρονικά ματς του Γάλλου αλλά όχι ως βασικός αλλά ως αλλαγή στο Πρωτάθλημα ήταν στις 19 Μαρτίου με τον Βόλο στην εκτός έδρας νίκη στα play-offs. Η πρώτη 11άδα του Ανιγκό στην πρεμιέρα του στον Ολυμπιακό για το ματς με τον ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Σωκράτης και Ροντινέι – Εμβιλά και Ινμπόμ Χουάνγκ – Βαλμπουενά, Φορτούνης και Μπιέλ.

Ο φιλοξενούμενος ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με Κοτάρσκι τέρμα, άμυνα με Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκη, Ίνγκασον και Σάστρε, κέντρο με Φ. Σοάρες και Ντούγκλας, Τάισον πίσω από τον φορ Μπράντον Τόμας και άκρα με Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλια.

Πιο δυνατό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός αλλά το γκολ το βρήκε ο ΠΑΟΚ
Στο πρώτο λεπτό ο Μπιέλ είχε μία σουτάρα λίγο έξω. Ένα σουτ εκτός περιοχής. Λίγο μετά ο Φορτούνης είχε ένα σουτ που κόπηκε και όλα αυτά πριν καν μπούμε στο 2ο λεπτό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός λίγο πριν το 7ο λεπτό ζήτησε πέναλτι για χέρι και είχε ένα σουτ του Βαλμπουενά λίγο έξω ενώ στο 8′ ο ΠΑΟΚ είχε ένα σουτ του Ζίβκοβιτς που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. Λίγο πριν το 12′ υπήρξε και ένα φάουλ του Βαλμπουενά που κόπηκε.

Μέχρι το 14′ ο Ολυμπιακός είχε άλλες 2 φάσεις. Μία με προσπάθεια που Μπακαμπού που αποκρούστηκε πολύ δύσκολα από τον Κοτάρσκι και μία με ένα σουτ του Φορτούνη λίγο έξω. Στο 18′ ο Μπακαμπού σκόραρε αλλά ήταν πριν εκτεθειμένος και το τέρμα δεν μέτρησε. Ελάχιστα μετά ο Φορτούνης είχε ένα σουτ που αποκρούστηκε δύσκολα.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του ΠΑΟΚ

Στο 22ο λεπτό όμως ο ΠΑΟΚ είχε την επιθετική λύση παρότι μέχρι τότε είχε πριν μία τελική. Μετά από ωραία επιθετική συνεργασία και γύρισμα του Σάστρε στον Μπράντον Τόμας εκείνος πρόλαβε τους στόπερ του Ολυμπιακού για να κάνει από κοντά το 0-1 σε μία φάση που ελέγχθηκε στο ξεκίνημά της για οφσάιντ.

Στο 25′ μετά από συνεργασία Βαλμπουενά – Μπακαμπού ο Αφρικανός είχε ένα σουτ έξω. Στο 30′ ο Πασχαλάκης είχε μία πολύ καλή επέμβαση σε σουτ του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή. Στο 36′ ο Κοτάρσκι μπλόκαρε την κεφαλιά του Μπακαμπού μετά από μπαλιά Βαλμπουενά. Στο 38′ ο Ινμπόμ είχε μία ντρίμπλα και σουτ που κόπηκε, η μπάλα πήρε ύψος και μετά τη μπλόκαρε ο Κοτάρσκι. Στο 45′ ο Ρέαμπτσιουκ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι αλλά το σουτ του αποκρούστηκε. Το α’ μέρος έκλεισε με αποδοκιμασίες από μέρος του κόσμου.