Ολυμπιακός – Άρης 2-2

osfp aris

Ο Ολυμπιακός των 17 τελικών στο Α’ μέρος και του άνετου 2-0, κοιμήθηκε, χαλάρωσε και ο Άρης έκανε το… μπαμ φτάνοντας στο 2-2, με τους ερυθρόλευκους στο τέλος να ξεμένουν από δυνάμεις.

Ο Ολυμπιακός έκανε το τέλειο ματς ως το 60′, έβαλε δύο γκολ με Χουάνγκ (36′) και Σωκράτη (52′) έχοντας πάνω από μια ντουζίνα ευκαιρίες, κράτησε τον Άρη μακριά από την περιοχή του, ωστόσο -σε συνέχεια της τραγικής φετινής του χρονιάς- κατάφερε να… βρει τον τρόπο για να μην πάρει το «τρίποντο» και σε αυτό το ματς. Σε αυτή τη 2η αγωνιστική των πλέι-οφ της Super League στο Καραϊσκάκη, οι «ερυθρόλευκοι»… έσβησαν μετά το 2-0, πιστεύοντας ότι το ματς είχε τελειώσει. Ο Άρης είχε διαφορετική άποψη, μείωσε αρχικά στο 70′ με τον Ιτούρμπε και ισοφάρισε στο 81′ με τον Καμάτσο σε δύο φάσεις που η ερυθρόλευκη άμυνα ήταν για γέλια και για κλάματα. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι Πειραιώτες έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στο -1 από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, αρκούμενοι τελικά στο -3. Έντονες αποδοκιμασίες στο Φάληρο μετά το τελευταίο σφύριγμα.

Επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα δευτερόλεπτά του αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο του Ολυμπιακού, με τον Άρη να κάνει την πρώτη του τελική στο 40′ σε ένα πρώτο ημίχρονο που ζήτημα είναι αν πέρασε συνολικά δέκα φορές τη σέντρα για να επιτεθεί. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιθέτως είχαν πολύ καλή δημιουργία σε ένα ακόμη ματς και παρότι για ένα περίπου μισάωρο υστέρησαν στην τελική προσπάθεια, τελικά βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν στην 15η τους τελική προσπάθεια και μετά από πολλές σημαντικές χαμένες ευκαιρίες.

Η ομάδα του Μίτσελ βρήκε στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη παίζοντας φουλ επίθεση, έχοντας πολύ έντονη πίεση στα χαφ, γρήγορο ρυθμό, εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και πολλούς παίκτες να πατάνε την αντίπαλη περιοχή με τις κινήσεις τους στον χώρο. Όλα τα παραπάνω, πράγματα που προφανώς έλειπαν από την ομάδα για πολύ καιρό μέσα στη σεζόν. Με αυτό τον κλασικό εντός έδρας τρόπο παιχνιδιού του, ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, πολιόρκησε την περιοχή του Σιαμπάνη και -όπως προαναφέρθηκε- μετά από μια ντουζίνα φάσεις, έλυσαν τον γρίφο της κιτρινόμαυρης άμυνας με ένα υπέροχο σουτ του Χουάνγκ εκτός περιοχής.

Ο Χουάνγκ έδωσε τη λύση 15 τελικές μετά

Μέχρι εκείνο το σημείο, υπήρξε η μεγάλη ευκαιρία του 4ου λεπτού με το άστοχο τετ-α-τετ του Κανός, ενώ στο 9′ ο Σιαμπάνης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το πρώτο πολύ καλό σουτ του Χουανγκ στο ματς. Κόρνερ μετά από κόντρα κατέληξε και το σουτ του Φορτούνη στο 11′ ενώ ένα δεκάλεπτο μετά, στο 21′ χάθηκε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τους Πειραιώτες, όταν ο Σιαμπάνης και πάλι έπιασε την κοντινή κεφαλιά του Κασάμι και στη συνέχεια ο Μπιέλ από τα 2-3 μέτρα σούταρε στα… πουλιά. Στο 26′ ο Μπακαμπού σούταρε άουτ εντός περιοχής, στο 29′ ο Σιαμπάνης μπλόκαρε εύκολα το πλασέ του Κασάμι και στο ίδιο λεπτό ο Έλληνας γκολκίπερ έπιασε και το άτσαλο τελείωμα του Κανός που βρέθηκε φάτσα με το τέρμα μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιου και κεφαλιά-πάσα του Μπιέλ. Στο 33′ υπήρξε νέα διπλή φάση για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά του Ρέαμπτσιουκ άουτ και σουτ του Μπιέλ στην κίνηση με την ίδια κατάληξη, δευτερόλεπτα μετά.

Όλα τελικά πήραν το δρόμο τους στο 36′. Επιθετική συνεργασία του Ολυμπιακού από αριστερά, ο Κανός τροφοδότησε τον Χουάνγκ που είχε χώρο, έκανε το κοντρόλ και με ένα έξοχο συρτό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Σιαμπάνη που ήταν έτοιμος να κάνει κίνηση στην απέναντι πλευρά. Αυτή ήταν η 15η και τελευταία τελική των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο που έκλεισε με αυτό το 1-0. Ο Άρης είχε δύο τελικές στο 40′ και το 45′ με Γκρέι και Λάζαρο που όμως δεν απείλησαν.

Γρήγορο 2-0 με Σωκράτη, «γκέλα» Ρέτσου και 2-1

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και το δεύτερο ημίχρονο με σκοπό αυτή τη φορά να σκοράρει γρήγορα ένα δεύτερο γκολ ώστε να καθαρίσει οριστικά το ματς χωρίς άγχος. Αυτό ακριβώς ήταν και που κατάφερε στη δεύτερη μόλις προσπάθειά του. Η πρώτη σημαντική απειλή ήρθε στο 50′ όταν μετά από ένα γέμισμα του Κασάμι, ο Μπράμπετς παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, με προβολή στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα δίλεπτο μετά, μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Παπασταθόπουλος έκανε δυνατό άλμα, νίκησε τους πάντες στον αέρα και με έξοχη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα δοκάρι και μέσα για το 2-0 στο 52ο λεπτό.

Μετά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, αφού πλέον ο Ολυμπιακός δεν είχε λόγο για να πάρει το παραμικρό ρίσκο. Για αρκετά λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» φλυαρούσαν με τη μπάλα στα πόδια και το γεγονός ότι άφησαν τον Άρη να ανέβει και να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα, το πλήρωσαν με ένα γκολ που ξαναέβαλε τους «κίτρινους» στο ματς. Η ομάδα του Τερζή αρχικά προειδοποίησε στο 66′ όταν ο Γκρέι σούταρε άουτ από καλή θέση μετά από γύρισμα του Ιτούρμπε και τελικά μείωσε το σκορ στο 70′. Ο Ιτούρμπε ήταν και πάλι αυτός που πρωταγωνίστησε όταν έκλεψε τη μπάλα από τον Ρέτσο που πήγε χαλαρά στη μπάλα και πήγε να κάνει ένα γύρισμα στον Πασχαλάκη χωρίς καν να γυρίσει για να δει τι γίνεται πίσω του. Έτσι, ο Παραγουανός που αρχικά κλείστηκε σωστά από τον Πασχαλάκη, τελικά έκανε έναν ελιγμό με τη μπάλα, απέφυγε τον ερυθρόλευκο γκολκίπερ και με πλασέ έκανε το 2-1.

Ολοκληρωτική… χαλάρωση και αυτοκτονία

Ήταν πέρα για πέρα ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός πίστεψε ότι το ματς είχε τελειώσει στο 2-0. Είχε χαλαρώσει επικίνδυνα, παίζοντας σχεδόν ράθυμα. Το ότι το έκανε και μετά το 2-1 ήταν πλέον πλήρως αυτοκτονικό και φυσικά η μπάλα που φέτος τιμωρεί σταθερά τη συγκεκριμένη ομάδα κυρίως για τη νοοτροπία της, την τιμώρησε και πάλι μεγαλοπρεπώς. Ήταν η φάση του 81ου λεπτού όταν η άμυνα του Ολυμπιακού… κοιμήθηκε όρθια, ο Πίρσμαν έκανε το γύρισμα και ο Καμάτσο με κοντινό πλασέ από κοντά έγραψε το 2-2, χωρίς καν να πέσει στο έδαφος κανείς ερυθρόλευκος είτε για τάκλιν, είτε ο Πασχαλάκης για να σώσει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες περισσότερο… κουτουλούσαν μεταξύ τους, παρά αναπτύσσονταν με οργανωμένο ποδόσφαιρο. Ο Άρης κράτησε σχετικά εύκολα το 2-2 με εξαίρεση μια φάση διαρκείας στο 93′ που κατέληξε με σουτ του Μασούρα που κόντραρε και πέρασε κόρνερ και τελικά ανάγκασε τον κόσμο του Ολυμπιακού να αποδοκιμάσει και πάλι -και μάλιστα έντονα- στο φινάλε ενός ακόμη φετινού εντός έδρας αγώνα…

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα (55′ Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Κασάμι, Χουάνγκ (74′ Σαμασέκου), Μπιέλ, Φορτούνης (73′ Ροντρίγκες), Κανός (42′ Μασούρας), Μπακαμπού (74′ Εμβιλά).
Άρης (Απόστολος Τερζής / 4-2-3-1): Σιαμπάνης, Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Εμπακατά, Νταρίντα (57′ Ετέμπο), Ντουκουρέ (75′ Νταμπό), Γκαρσία (57′ Ιτούρμπε), Πάλμα (75′ Καμάτσο), Χριστοδουλόπουλος, Γκρέι.
Διαιτητής: Φάμπιο Βερίσιμο (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Πέδρο Φελισμπέρτο (Πορτογαλία), Νούνο Μάνσο (Πορτογαλία)
Τέταρτος: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)
VAR: Βάσκο Σάντος (Πορτογαλία)
AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)