ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2

paneto

Με buzzer beater του Νίκου Καρέλη στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Παναιτωλικός άλωσε το Ηράκλειο και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου!`
Στο ποδόσφαιρο λένε πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να κερδίσεις τον ίδιο αντίπαλο, στο ίδιο γήπεδο, μέσα σε τρεις ημέρες. Ειδικά, όταν η διαφορά δυναμικότητας δεν είναι δα και τρομερή.

Ο ΟΦΗ ενδεχομένως να κέρδισε και το λάθος παιχνίδι. Το Κύπελλο είναι φέτος ο μεγάλος στόχος των Κρητικών, στο πρωτάθλημα κέρδισαν το περασμένο Σάββατο.

Αίφνης, το κύπελλο γίνεται ο μεγάλος στόχος του Παναιτωλικού. Διότι όταν κερδίζεις τον πρώτο ημιτελικό μέσα στο Ηράκλειο με 1-2 και στον ημιτελικό περιμένει ο νικητής του ζευγαριού Άρη – Νίκη Βόλου, τότε τα όνειρα δεν απαγορεύονται.

Άψογα διαβασμένος

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη εμφανίστηκε άψογα διαβασμένη στο πρώτο μέρος, δεν ήθελε και πολύ να κλειδώσει σκορ πρόκρισης από το πρώτο 45λεπτο. Με υποδειγματική αμυντική προσήλωση αφόπλισε εντελώς τους Κρητικούς, τους βρήκε μπόσικους από δεξιά και έκανε το τέλειο πρώτο μέρος.

Στο 19ο λεπτό ο Ντουάρτε έφυγε σε υποδειγματική αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή έκανε την σέντρα στον Ζάοο Πέδρο και εκείνος με ψύχραιμο τρόπο έκανε το 0-1.

Με τον ΟΦΗ να είναι εντελώς άνευρος στο γήπεδο, το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και λίγο αργότερα. Πάλι ο Ντουάρτε έκανε το ρήγμα από δεξιά, πάλι ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε με το δεξί εντός περιοχής, όμως πρώτα ο Σωτηρίου και μετά το δοκάρι γλίτωσαν τους γηπεδούχους από την ψυχρολουσία του 0-2 (34’).

Με εξαίρεση μία ευκαιρία του Μπάκιτς (37’) που βρήκε σε ετοιμότητα τον Στεργιάκη, ο ΟΦΗ ήταν εντελώς ακίνδυνος, κάτι που φαίνεται και από την επιλογή του Πεπ Μελ να κάνει τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα με τους Γκλέιζερ, Τοράλ και Φελίπε να μπαίνουν στις θέσεις των Αποστολάκη, Μεγιάδο και Ντίκο.

Ταρακούνημα και buzzer beater
Το γερό ταρακούνημα αυτό από τον Ισπανό έφερε άμεσο αποτέλεσμα, αφού στην πρώτη κατεβασιά της επανάληψης οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τον Μπάκιτς (47’), με τον Μαυροβούνιο να προλαβαίνει τον Μαλή και να αξιοποιεί ωραία προσπάθεια του Θοράρινσον.