Ο Σπύρος Κωνσταντάρας για το πέρασμα μαθητών στον Εύηνο
![ποταμι](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2023/01/ποταμι.jpg)
1) Σήμερα στο δρόμο Θέρμου- Λουτρά Στάχτης έγινε διακοπή της κυκλοφορίας λόγω μεγάλης κατολίσθησης -πριν την γέφυρα του Πόρου – περί τις 10:00 ώρα το πρωί περίπου .
2) Άμεσα μηχάνημα του δήμου Θέρμου με εντολή του αντιδημάρχου Θέρμου Γεωργίου Γλαβά μετέβη στο σημείο και άρχισε την απομάκρυνση , των βράχων , σε συννενόηση με τον υπεύθυνο Πολιτικής Προστασίας της Περιφερειακής Ενότητας κ Νικολόπουλο.
3) Επειδή ο δρόμος ήταν κλειστός χωρίς καμία συννενόηση με την Περιφέρεια που είναι υπεύθυνη του μεταφορικού έργου ,το λεωφορείο του ΚΤΕΛ παρέκαμψε το νόμιμο δρομολόγιο και αντί να μεταβεί μέσω Ριγανίου , ώστε να μεταφερθούν οι μαθητές ασφαλείς στα σπίτια τους , μπήκε στο δασικό δρόμο και έφτασε στην θέση «Καρέλι». Οι μαθητές μπήκαν στο σιδερένιο «κουβούκλιο» και όπως ενημερωθήκαμε με την προτροπή (μερικών..)γονιών , πέρασαν ….στο φουσκωμένο ποτάμι του Ευήνου , όπως προκύπτει από τις φωτογραφίες με προφανή κίνδυνο για την ζωή τους .
4) Μόλις ενημερώθηκα, διαμαρτυρήθηκα έντονα προς τους αρμόδιους , ενημέρωσα τους διευθυντές των σχολείων και επικοινώνησα με το διοικητή του Αστυνομικού Τμήματος Θέρμου , σε περίπτωση επαναληφθεί το γεγονός να κινηθεί η διαδικασία του αυτοφώρου , ενώ αύριο θα αναφέρω το γεγονός στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αγρινίου , αφού υπάρχουν ευθύνες για έκθεση ανηλίκων σε κίνδυνο .
5) Αν είχε ενημερωθεί ο δήμος θα είχε κινηθεί άμεσα για την φιλοξενία των μαθητών σε ξενοδοχείο του Θέρμου ή θα μετέφερε με δικά του οχήματα τους μαθητές στα σπίτια τους μέσω Ριγανίου, σε περίπτωση που ο ανάδοχος αδυνατούσε.
6) Αύριο το πρωί θα βρίσκεται κλιμάκιο μηχανικών στο σημείο της κατολίσθησης , για να εκτιμήσει την κατάσταση , γιατί το φαινόμενο βρίσκεται σε εξέλιξη .
7) Θα κάνουμε ότι χρειάζεται για την ασφαλή μεταφορά των μαθητών στα σχολεία του Θέρμου , όπως κάναμε και στο παρελθόν σε περιπτώσεις ακραίων φαινομένων .
Θα επανέλθουμε με νεώτερη ανακοίνωση !
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)