Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 3-2 τον Άρη και ελπίζει για την 3η θέση

3838743

Όπως στο «Κλ.Βικελίδης», έτσι και στο «σπίτι» του, ο ΠΑΟΚ πλήρωσε ξανά τον Άρη με το ίδιο νόμισμα, έκανε την ανατροπή και πήρε το τρίποντο στη ματσάρα της Τούμπας (3-2).
ΠΑΟΚ και Άρης συναντήθηκαν σε ένα εντελώς διαφορετικό μομέντουμ. Ο «λαβωμένος» Δικέφαλος έψαχνε μία νίκη… βάλσαμο απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» που ήθελαν -από την πλευρά τους- να τριτώσουν τις νίκες τους στη σειρά των PlayOffs. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και επιβραβεύθηκαν στο α΄ημίχρονο με το γκολ του Αμπουμπακάρ Καμαρά (45′) καθώς φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί ανασταλτικά και με υπομονή επιθετικά, κυκλοφορώντας σωστά τη μπάλα, αναζητώντας την καλύτερη επιλογή.

Τα πάνω κάτω ήρθαν στο δεύτερο 45λεπτο, σε μία κατάθεση ψυχής από τον ΠΑΟΚ που έκανε την ανατροπή και δεν πτοήθηκε ούτε μετά την ισοφάριση του Άρη με τη γκολάρα του Νταρίντα για το 2-2! Μόνο που ο Αντρίγια δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, δίνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στους ασπρόμαυρους και μία βαθμολογική «ανάσα» μετά από μέρες.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με το πόδι στο… γκάζι, «στοχεύοντας» στα δεξιά του Άρη, βγάζοντας καλές επιθέσεις με τις κινήσεις του Τάισον, τα ανεβάσματα του Ράφα Σοάρες και έναν Κωνσταντέλια που τραβιόταν αρκετά απ΄τα αριστερά. Μόλις στο 6′, οι ασπρόμαυροι «ξεδίπλωσαν» μία ωραία συνεργασία, με τον συνδυασμό των Κωνσταντέλια – Ράφα Σοάρες, εξουδετερώνοντας τον Εμπακατά, αλλά ο Ντάντας από το ύψος του πέναλτι, απώλεσε τρομερή ευκαιρία για τον Δικέφαλο.

Με τον ΠΑΟΚ να ασκεί ασφυκτική πίεση ψηλά, ο Άρης έριξε το βάρος στα μετόπισθεν, με τον Ετέμπο να έχει καθοριστικό ρόλο, διορθώνοντας τις όποιες ανορθογραφίες των συμπαικτών του. Από τη στιγμή που παρήλθε το μομέντουμ του ΠΑΟΚ, επιχειρώντας ακόμη και να αιφνιδιάσει τον Κουέστα στο 20′ με ένα επικίνδυνο σουτ του Κουλιεράκη εκτός περιοχής, όπου η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Άρη, η… μπίλια κάθισε στους κιτρινόμαυρους.

Από το 25λεπτο και έπειτα, αν και είχε να επιδείξει επιθετικά μόνο μία κεφαλιά του Γκαρσία, ο Άρης ανασυντάχθηκε, πήρε μέτρα στο γήπεδο, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη του αντιπάλου του. Η πρώτη προειδοποίηση βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι που εκτινάχτηκε εντυπωσιακά στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάλμα στο 35′. «Στοπ» και στον Πίρσμαν από τον Κροάτη πορτιέρε δύο λεπτά αργότερα.

Ο Άρης «χτύπησε» όμως με την τρίτη, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, μετά από λάθος πάσα του Ντάντας, όταν ο Κουλιεράκης γλίστρησε υπό την πίεση του Ματέο Γκαρσία, με τη μπάλα να φτάνει στον Καμαρά που νίκησε τον Κοτάρσκι με δυνατό σουτ για το 0-1. Σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, σε ένα α΄ημίχρονο με αρκετή ένταση και φωνές εκατέρωθεν για τη διαιτησία. Αρχικά, ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Κωνσταντέλια, γεγονός που πυροδότησε την ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους ενώ ο Άρης για πέναλτι και αποβολή του Κουλιεράκη στη φάση του 30′.

Με εμφανώς πιο επιθετική διάθεση εμφανίστηκε στο β΄μέρος ο ΠΑΟΚ. Σαν σε επανάληψη, η πρώτη ευκαιρία του 45λεπτου ανήκε και πάλι στον Ντάντας, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Κουέστα αλλά και πάλι δεν κατάφερε να τον κερδίσει. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς στο 56΄με τον πιο επικίνδυνο ποδοσφαιριστή τους, τον Τάισον. Ο Αντρίγια έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα από κόντρες και με ένα φαλτσαριστό σου, έγραψε το 1-1.

Μέσα σε έξι λεπτά, οι ασπρόμαυροι έφεραν τα πάνω κάτω καθώς ο Πίρσμαν αποδείχθηκε ο μοιραίος του Άρη, ανατρέποντας τον Ντάντας, με τον Αγκάγιεφ να καταλογίζει πέναλτι. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε στην άλλη γωνία τον Κουέστα για το 2-1 (τρίτο πέναλτι που εκτελεί ο Αυστριακός σε ντέρμπι με τον Άρη και το δεύτερο εύστοχο).