Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Ιωνικό

pan ion2

Σε ένα ματς που μέχρι το 70’ τα είχε όλα εκτός από γκολ, ήρθε ο Κολοβός να του αλλάξει τη μοίρα! Με γκολ του Έλληνα μέσου, ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Ιωνικό και ξεπέρασε το διασυρμό στο Φάληρο.

Δεν έχουν πολλές φορές την ευκαιρία να γίνουν πρωταγωνιστές. Δεν έχουν καν πολλές φορές τη στιγμή τους ή την κάμερα πάνω τους. Υπάρχουν, όμως, και εκείνοι. Ο Ζοέλ Γκρατερόλ δεν έχει παρά 15 μέρες στην Ελλάδα. Δεν είχε παρά 90 λεπτά στο γήπεδο. Επιλέχτηκε από τον Γιάννη Αναστασίου να ξεκινήσει βασικός – ο τέταρτος γκολκίπερ που υπερασπίζεται φέτος την εστία του Παναιτωλικού. 90 και κάτι λεπτά στο ματς δεν είχε και κάτι να επιδείξει, δεν είχες και κάτι να του προσάψεις. Στις καθυστερήσεις, όμως, έβγαλε τα λεφτά του. Όποια κι αν είναι αυτά… Τα έβγαλε. Η εκπληκτική του απόκρουση στην εξ επαφής ευκαιρία του Μπουενά μοιάζει με buzzer beater από την ανάποδη. Ο αμυντικός του Ιωνικού μπορούσε να κλέψει βαθμό για την ομάδα του, όμως ο τερματοφύλακας από τη Βενεζουέλα αντέδρασε εκπληκτικά και μετά είχε κι εκείνος τη στιγμή του: Να δείξει τον ουρανό, ωσάν να ήταν εκείνος που σκόραρε.

Βλέπετε, πριν φτάσουμε στο 94ο λεπτό, υπήρχε η υπόλοιπη μισή δουλειά που έπρεπε να γίνει για να πάρει ο Παναιτωλικός τη νίκη. Και ήταν ο Δημήτρης Κολοβός που έβαλε το θαυμαστικό στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο της ομάδας του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ιωνικού, ο οποίος για μια φάση θύμισε κάτι από το πρόσφατο παρελθόν του. Κακές αντιδράσεις, μηδαμινή συγκέντρωση και ουσιαστικά ένα πάρε βάλε στους γηπεδούχους, που δεν το άφησαν να πάει χαμένο. Το γκολ στο 74’ απέδωσε δικαιοσύνη για την εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και εν γένει στο ματς, αφού ο Ιωνικός ήταν καλύτερος μόνο στο πρώτο διάστημα του ματς.

Ροντέο χωρίς γκολ…
Είχε ρυθμό. Είχε πάθος. Είχε ένταση. Είχε μαρκαρίσματα για κίτρινες κάρτες που δε δόθηκαν. Μαρκαρίσματα για κίτρινες κάρτες που δόθηκαν. Μαρκαρίσματα που δεν ήταν για κίτρινες κάρτες, αλλά δόθηκαν κίτρινες κάρτες. Είχε δοκάρια. Δύο δοκάρια, αλλά έμοιαζε με ένα δοκάρι, αφού ήταν το ίδιο δοκάρι και σχεδόν στο ίδιο χρονικό σημείο. Στο πέμπτο λεπτό του αγώνα, ο Μαξιμιλιάνο Λοβέρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στο έκτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λεβάν Σενγκέλια με σουτ σημάδεψε το ίδιο σημείο. Σα να πρέπει εκτός από το ύψος των δοκαριών, να τα ελέγχουμε πλέον και για… μαγνήτη. Είχε καλές στιγμές, είχε κακή διαιτησία, είχε πολλές διαμαρτυρίες, αλλά μέχρι το 74’ δεν είχε γκολ.

Ο Ιωνικός πιστός στην βελτιωμένη εκδοχή του εαυτού του ήταν συγκεντρωμένος στο πλάνο και έδειχνε ικανός να φύγει με βαθμό από το γήπεδο του Παναιτωλικού και οι γηπεδούχοι πιστοί στην παράδοση που οι ίδιοι έχουν δημιουργήσει δεν λένε να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο. Τουλάχιστον, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, μόλις την τρίτη τους νίκη φέτος στο Αγρίνιο και να βάλουν πολύ δυνατά θεμέλια, ώστε να μην έχουν προβλήματα στα πλέι άουτ. Ενδεχομένως, μάλιστα, να μπορέσουν να απειλήσουν τον Άρη και για τα πλέι οφ. Τρία ματς απομένουν, το πρόγραμμα του Παναιτωλικού δεν είναι απαγορευτικό και αν η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν κερδίσει αύριο στο Ηράκλειο, τότε όλα είναι ανοικτά.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Γκρατερόλ, Λιάβας, Μλάντεν, Μαλής, Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας, Κολοβός (88’ Μπουζούκης), Σενγκέλια (Μόρσεϊ), Ντουάρτε (85’ Αποστολάκης), Καρέλης (72’ Πέδρο).

Ιωνικός (Γεωργίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Μπουενά, Βαλεριάνος, Αντούνες (81’ Μάνος), Σάκιτς, Φαντιγκά, Λοβέρα (63’ Καμπράλ), Σεμπά (81’ Μασάς), Μάντζης.