Νέα φιλική ισοπαλία για τον Ολυμπιακό

3543350 252863 327668 type13262

Οι «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Σλάβια Πράγας στο τέταρτο φιλικό επί αυστριακού εδάφους.

Καλό πρόσωπο έδειξε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο φιλικό παιχνίδι του επί αυστριακού εδάφους. Οι «ερυθρόλευκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την δυνατή Σλάβια Πράγας, σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο έκαναν το ντεμπούτο τους, οι Αμπουμπακάρ Καμαρά και Φίλιπ Ζινκερνάγκελ.

Το ματς είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πιέζουν ψηλά. Σταδιακά ο Ολυμπιακός έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του και κυκλοφορούσε. Στο 15′ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν καλή ευκαιρία. Ο Κούντε συνεργάστηκε με τον Αραμπί, με τον Μασούρα στη συνέχεια να φεύγει από τα αριστερά και να μοιράζει στον Αγκιμπού Καμαρά. Βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Σλάβια, Μάντους, όμως αστόχησε.

Οι Πειραιώτες πίεζαν και στο 34ο λεπτό πήραν αυτό που δικαιούνταν. Ο Κούντε δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ο Ρέαμπτσιουκ σε κενή εστία πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε. Ο Καμερουνέζος μάλιστα ήταν εκείνος που είχε δώσει την πάσα στον Μολδαβό και στη συνέχεια έκανε την κίνηση προς την περιοχή.

Η Σλάβια μετά το γκολ του Ολυμπιακού αύξησε την πίεσή της και στο 43ο λεπτό ισοφάρισε. Ο Ούσου σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Κούντε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με τρεις αλλαγές. Ο Σισέ αντί του Μπαγκαλιάνη, ο Καρβάλιο στη θέση του Ραντζέλοβιτς και ο Ανδρούτσος αντί του Άβιλα. Ο Ολυμπιακός δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή στο 52ο λεπτό με πλασέ του Μασούρα που απέκρουσε ο Μαντούς. Μία φάση που ήταν αποτέλεσμα της υψηλής πίεσης των παικτών του Μαρτίνς.

Στο 60ο λεπτό ο Πορτογάλος κράτησε μονάχα τον Τζολάκη στον αγωνιστικό χώρο και η ενδεκάδα διαμορφώθηκε ως εξής: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σισέ, Παπαδόπουλος, Κούτρης, Κανέ, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Ζινκερνάγκελ, Τικίνιο, Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Στο 63′ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ευκαιρία με σουτ του Τικίνιο μέσα στην περιοχή, έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Ζινκερνάγκελ από τα αριστερά. Ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά τις πολλές αλλαγές επηρεάστηκε και οι ευκαιρίες ήταν λίγες. Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά ερχόταν πιο πίσω στον αγωνιστικό χώρο για να βοηθήσει, με τον Ζινγκερνάγκελ να είναι επίσης ενεργητικός.

Στο 81′ η Σλάβια επιχείρησε να γίνει επικίνδυνη, με πλασέ του Έβερτον εκτός περιοχής, αλλά ο Τζολάκης δεν απειλήθηκε. Στο 87ο λεπτό οι Πειραιώτες είχαν νέα καλή στιγμή με σουτ του Ανδρούτσου που έφυγε άουτ.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Μανωλάς, Μπαγκαλιάνης, Ρέαμπτσιουκ, Άβιλα, Κούντε, Αγκιμπού Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Αραμπί.

Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν οι: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σισέ, Παπαδόπουλος, Κούτρης, Κανέ, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Ζινκερνάγκελ, Τικίνιο, Αμπουμπακάρ Καμαρά.

ΠΗΓΗ: filathlos.gr