Μόνος πρώτος στην κορυφή ο ΠΑΟΚ

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 03 03, 9.19.09 μμ

ΠΑΟΚ υπεροχής και στη Λαμία, «καθάρισε» στο β΄ημίχρονο με MVP τους Τάισον – Μπάμπα, πήρε πολύτιμο τρίποντο και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο Βικελίδης ανέβηκε μόνος πρώτος στην κορυφή – Και τώρα… Ευρώπη!
Αν και του πήρε αρκετή ώρα, ο ΠΑΟΚ «έσπασε» στο β΄ημίχρονο το μπλόκο της Λαμίας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο «Κλ.Βικελίδης» επέστρεψε ξανά στην κορυφή! Τάισον – Μπάμπα προσυπέγραψαν το μεγάλο τρίποντο πρωτιάς για τους Θεσσαλονικείς που πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς της Ευρώπης…

Με σημαντικές επιστροφές και συγκεκριμένα τους κομβικούς Κοτάρσκι, Μπάμπα, Αντρίγια, Κουλιεράκη και Μεϊτέ ταξίδεψε στην Λαμία ο ΠΑΟΚ για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Σαν μία άτυπη πρόβα 11άδας ενόψει Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Απέναντί τους ένα καλοδουλεμένο σύνολο, ακόμη και στην μετά – Καρλίτος εποχή. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκουλου που έχει εξασφαλίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της την είσοδό της στα playoffs. Ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, έβγαλε εξαιρετικές συνεργασίες απ΄τα αριστερά με εκφραστές κυρίως τους Μπάμπα – Τάισον, τον μόνιμα κινητικό Κωνσταντέλια αλλά και τον πανταχού παρόντα, Μεϊτέ.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ κατέγραψε την πρώτη ευκαιρία μετά από πανέξυπνη κομπίνα σε στατική φάση, με τον Τάισον να εκτελεί συρτά το φάουλ, αναγκάζοντας τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βραζιλιάνος συνεργάστηκε υπέροχα με τον Μεϊτέ, με τον δεύτερο να σουτάρει εντός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρε της Λαμίας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «χτυπήσουν» τον ΠΑΟΚ στην κόντρα επίθεση, κάνοντας αίσθηση στο 17′ με το σουτ του Νούνιες στο όριο της περιοχής, αλλά ο Κοτάρσκι φώναξε «παρών». Το παιχνίδι μεταφέρθηκε εκ νέου στην περιοχή της Λαμίας, με τους Θεσσαλονικείς να δημιουργούν ρήγματα αλλά να υστερούν στην τελική πάσα. Μοιραίος για τον ΠΑΟΚ στο α΄μέρος αποδείχθηκε ο Σαμάτα, σε μία ευκαιρία που δεν… χάνεται. Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τανζανός φορ του Δικεφάλου θα μπορούσε να απλοποιήσει τα πράγματα για την ομάδα του αλλά εκτέλεσε άψυχα προ κενής εστίας! Μπάμπας – Κωνσταντέλιας έπαιξαν υπέροχα το ένα-δύο, ο Γκανέζος έστειλε συστημένη μπάλα στον Σαμάτα, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ, δίνοντας το δικαίωμα στον Κοσέλεφ να μπλοκάρει.

Ό,τι κι αν δοκίμασαν οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν είχε αποτέλεσμα. Το διαγώνιο σουτ του Κωνσταντέλια (30΄) αποδείχθηκε εύκολο έργο για τον Κοσέλεφ ενώ το υποδειγματικό στρώσιμο της μπάλας από τον Μπάμπα (40΄), έχοντας πλάτη στην εστία, στον επερχόμενο Οζντόεφ, κατέληξε σε κόρνερ με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών της Λαμίας. Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, θα μπορούσαν να ορίσουν διαφορετικά τη μοίρα τους στο 32′ εκμεταλλευόμενοι ένα κλέψιμο ψηλά, τρέχοντας τον αντίπαλό τους στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Τσιλούλης πάτησε περιοχή, άργησε να τελειώσει τη φάση, δίνοντας τον χρόνο στους Θεσσαλονικείς να επιστρέψουν και στον Κεντζιόρα να του βάλει υποδειγματικό στοπ. Με τον δείκτη του σκορ στο 0-0 οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με το πόδι στο γκάζι εμφανίστηκαν στο β΄ημίχρονο οι ασπρόμαυροι, στριμώχνοντας στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου την Λαμία. Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας, Τάισον έκαναν μπάσιμο με κάθε τρόπο στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά η Λαμία έμοιαζε πολύ σκληρή για να πεθάνει, με τον Κοσέλεφ να είναι σε εξαιρετική ημέρα. Το γόρδιο δεσμό για τους Θεσσαλονικείς έλυσε ο Τάισον, μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Μεϊτέ. Οι δύο πρωταγωνιστές του Δικεφάλου υπέγραψαν και το «χρυσό» γκολ για τον ΠΑΟΚ σε ένα μομέντουμ που το άγχος βάραινε κυρίως τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Στο 71′, ο Βραζιλιάνος υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα και με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, «εκτέλεσε» την Λαμία αν και ο πορτιέρε των γηπεδούχων έπεσε στη σωστή γωνία αλλά δεν μπόρεσε αυτήν την φορά να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ πήρε το μίνιμουμ της υπεροχής και της πολιορκίας του στο β΄μέρος μέχρι εκείνο το σημείο.

Χάρη στην επιμονή του και στην προσήλωσή του μέχρι το φινάλε, ο Δικέφαλος επιβραβεύθηκε στο φινάλε και με ένα δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Μπάμπα με κίνηση σέντερ φορ εντός περιοχής, έκανε ξαφνικό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
Λαμία (Βόκολος): Koσέλεφ, Αμαράλ (Κοντονίκος81΄), Τζανετόπουλος (Βασιλαντωνόπουλος 80΄), Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνες (Τζανδάρης 29′), Τσιλούλης, Μάλτσι (Τσούκαλος 60′), Σλίβκα.
ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Koτάρσκι, Ότο (Βιεϊρίνια 75′) Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (Τσιγγάρας 84΄), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (Ντεσπόντοφ 75΄), Τάισον, Κωνσταντέλιας (Μουργκ 84′), Σαμάτα (Μπράντον 36′).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Πουλικίδης (Δράμας)
VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων) – AVAR: Γιώργος Στεφανής (Καρδίτσας)
ΒΟΗΘΟΙ: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)- Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)