«Μαγιάτικα Αλέσματα» στον μύλο της «Κασσάνδρας» στο Θέρμο
![438144892 7859296050799189 7147743250815169175 n](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2024/05/438144892_7859296050799189_7147743250815169175_n.jpg)
«Μαγιάτικα Αλέσματα» στον μύλο της «Κασσάνδρας» την ΤΡΊΤΗ 7 Μαίου, ήταν ο τίτλος της δράσης από την Ομάδα του Ι.Δ.Ε.Α.Π.Θ.(Ινστιτούτο Δημιουργικότητας Έρευνας Ανάπτυξης Περιφ. Θέρμου) .
Μικροί και μεγάλοι γιόρτασαν την πρωτομαγιά στον μύλο της Κασσάνδρας
με άλεσμα σιταριού και καλαμποκιού από τον μυλωνά κ.Βασιλη Χολέβα !
Παρακολουθήσαμε ζύμωμα ψωμιού , μοιράστηκαν πασχαλινά αυγά και εφτιαξαν οι μεγαλύτεροι στεφάνια με λουλούδια για τους μικρούς φίλους. 🔸Η τέχνη της άλεσης ζωντάνεψε για μικρούς και μεγάλους , ενώ ο χώρος απέκτησε ζωντάνια και επισκεψιμότητα .
Η δημοτική αρχή στηρίζει τις προσπάθειες του ΙΔΕΑΠΘ , μάλιστα πρόσφατα παραχώρησε και το παλαιό ελαιοτριβείο στο Πετροχώρι , για να μετατραπεί σε Μουσείο Ελιάς και να παραγματοποιούνται και εκεί δράσεις που θα ενισχύσουν την επισκεψιμότητα στην περιοχή μας.
Συγχαίρουμε τον ΙΔΕΑΠ , όλους τους συμμετέχοντες και φυσικά την αγαπητή σε όλους Σοφία Υφαντή που επιμένει ότι ο τόπος μας έχει αστείρευτες δυνάμεις πολιτιστικής ανάπτυξης μέσω της διατήρησης της παράδοσης, αναφέρει σε ανάρτησή του στα κοινωνικά δίκτυα ο Δήμαρχος Θέρμου Σπύρος Κωνσταντάρας.
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)