Λαμία – ΠΑΟΚ 0-3

παοκ1

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο στην έδρα της Λαμίας -πέρα από ένα μικρό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο- και πήρε άνετη νίκη με 3-0, σε ματς για την 17η αγωνιστική της Super League. “Συγκατοίκηση” με την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση!

Με τη νίκη του με 3-0 επί της Λαμίας, ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 35 βαθμούς, φτάνοντας την ΑΕΚ που την Κυριακή (08.01) υποδέχεται τον πρωτοπόρο, Παναθηναϊκό. Το αποτέλεσμα αυτό άφησε τους γηπεδούχους στην προτελευταία φάση και στους 10 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τη… σέντρα κι έψαξε ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 5′ όμως είδε τον Μουργκ -στην πρώτη του φετινή συμμετοχή ως βασικός- να έχει ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και να γίνεται αλλαγή με τον Νάρεϊ. Η είσοδός του στο ματς έφερε πολύ γρήγορα προβλήματα στην άμυνα της Λαμίας και το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Στο 13′ ο Ντάντας εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, η άμυνα της Λαμίας αδράνησε, ο Νάρεϊ έπιασε -ανενόχλητος- το κοντινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Ολιβέιρα και να καταλήγει στα δίχτυα!

Το ματς κύλησε σε… ρυθμούς ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο 0-2. Στο 27′ και μετά από λάθος απομάκρυνση σε γύρισμα του Νάρεϊ, ο Ντάντας σκόραρε με δυνατό σουτ. Η Λαμία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στη συνέχεια, έχοντας πολύ καλές στιγμές για να μειώσει. Στο 28′ ο Κοτάρσκι έδιωξε σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ντε Βινσέντι, ένα λεπτό μετά ο Μπεχεράνο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 32′ η ο πορτιέρε των Θεσσαλονικέων έδιωξε δύσκολα την μπάλα, σε εκτέλεση κόρνερ.

Στο ενδιάμεσο (30′), ο Κωνσταντέλιας έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Νάρεϊ, με τον δεύτερο όμως να στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά, από πλεονεκτικό σημείο. Η Λαμία είδε στο 37 τον Γκαραβέλη να γίνεται αναγκαστική αλλαγή με τον Σαράνοβ. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε… στροφές και έδειξε υποδειγματική συμπεριφορά στον αγωνιστικό χώρο. Λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος (43′) ο Ολιβέιρα δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινό σουτ (η μπάλα ίσως και να “έγλειψε” το οριζόντιο δοκάρι).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την μπάλα στην κατοχή του και στο δεύτερο ημίχρονο και να ελέγχει το ματς. Το 0-3 δεν άργησε να έρθει. Στο 58′ και μετά από ομαδική προσπάθεια από τους Θεσσαλονικείς, ο Λύρατζης έβγαλε στον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος “άδειασε” δύο αντιπάλους και με σουτ από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με τη νίκη να έχει κριθεί, οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές και ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά, χωρίς να δούμε κάτι άλλο αξιόλογο μέχρι το φινάλε του.